На снимката: кадър от японския телевизионен канал „Коидо Нюз“, на който се вижда изстрелването на ракети в Северна Корея

Като става дума за резки политически завои, севернокорейският лидер е чудесен пример. Само за няколко месеца той измина пътя от заплахи и изстрелване на балистични ракети до срещи със световните лидери, отбелязва анализ на Си Ен Ен. Как се случи това? Всичко се свежда до една-единствена дума: денуклеаризация.

Северна Корея, Южна Корея
На снимката: президентът на Южна Корея Мун Дже Ин и лидерът на Северна Корея Ким Чен-Ун

В общи линии по-голямата част от света желае и се надява Ким да се откаже от ядрения си арсенал, който е градил през по-голямата част от шестте години, през които е на власт. Може ли това да се случи?

„Смятам, че повечето доклади, идващи предимно от Южна Корея, за готовността на Пхенян да пристъпи към денуклеаризация, всъщност пропускат основното – каза Алисън Евънс, анализатор на рисковете за сигурността в Азиатско-Тихоокеанската зона – Северна Корея заявява, че е готова за денуклеаризация чак когато сигурността на полуострова е гарантирана. Мисля, че точно върху това трябва да се фокусираме – върху разликите в дефиницията за денуклеаризация между Северна Корея и другите страни“.

Евънс подчерта, че Ким има една цел – да остане на власт. Той вижда истинска опасност в американския атомен чадър. Ядрените оръжия са като застрахователна полица, даваща на КНДР средство за въздействие върху много по-мощни противници, като САЩ. И така, какво ще коства да се превърне денуклеаризацията от просто разговор до реалност?

Северна Корея, Южна Корея
на снимката: севернокорейската делегация, в центъра – лидерът на КНДР Ким Чен-Ун

„Вероятно ще има някои дребни изисквания, които Северна Корея ще постави „при закрити врата“, но главното, към което тя ще се стреми, е мирен договор със САЩ и/или Южна Корея“ – смята Евънс.

Ким оповести, че спира ядрените опити и прекратява ракетната програма, но за да стигне още по-далеч, според анализаторите, ще поиска големи компромиси от президента Тръмп. Най-важният ще е севернокорейският лидер да остане на власт, но също така ще се иска отменяне на санкциите и даже нормализиране на отношенията със САЩ. Всичко това ще е в замяна на съгласието му да предприеме подлежащи на проверка стъпки към денуклеаризация.

„Не мисля, че на този етап Северна Корея е близо до предаване на своите атомни оръжия – сподели Алисън Евънс – смятам, че засега ще се предприемат някои първи стъпки към денуклеаризацията. Най-важната ще е спирането на дейността в реактора за „лека вода“. Друг пример ще е допускането на Международната агенция по атомна енергия да инспектира ядрените обекти на Северна Корея. Най-вероятно първо ще се случат неща от този тип“.

Има и други аспикти на проблема с ядрените оръжия. Атомната енергия е въздигната в култ в Северна Корея. Навсякъде има пропаганда, възхваляваща страната като ядрена сила, което дори фигурира в Конституцията. Това значи, че денуклеаризацията ще представлява гигантска културна промяна.

Венен парад в Пхенян с демонстрация на ракети
Ракетни изпитания на Северна Корея

Дори и Пхенян да се съгласи да се разоръжи, остават доста неизвестни, тъй като знаем много малко за атомните му оръжия. Колко се те и на колко места са разположени? И, най-важното, колко още от тях може да построи Северна Корея, ако сделката със САЩ се провали?

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук