Като става дума за резки политически завои, севернокорейският лидер е чудесен пример. Само за няколко месеца той измина пътя от заплахи и изстрелване на балистични ракети до срещи със световните лидери, отбелязва анализ на Си Ен Ен. Как се случи това? Всичко се свежда до една-единствена дума: денуклеаризация.
В общи линии по-голямата част от света желае и се надява Ким да се откаже от ядрения си арсенал, който е градил през по-голямата част от шестте години, през които е на власт. Може ли това да се случи?
„Смятам, че повечето доклади, идващи предимно от Южна Корея, за готовността на Пхенян да пристъпи към денуклеаризация, всъщност пропускат основното – каза Алисън Евънс, анализатор на рисковете за сигурността в Азиатско-Тихоокеанската зона – Северна Корея заявява, че е готова за денуклеаризация чак когато сигурността на полуострова е гарантирана. Мисля, че точно върху това трябва да се фокусираме – върху разликите в дефиницията за денуклеаризация между Северна Корея и другите страни“.
Евънс подчерта, че Ким има една цел – да остане на власт. Той вижда истинска опасност в американския атомен чадър. Ядрените оръжия са като застрахователна полица, даваща на КНДР средство за въздействие върху много по-мощни противници, като САЩ. И така, какво ще коства да се превърне денуклеаризацията от просто разговор до реалност?
„Вероятно ще има някои дребни изисквания, които Северна Корея ще постави „при закрити врата“, но главното, към което тя ще се стреми, е мирен договор със САЩ и/или Южна Корея“ – смята Евънс.
Ким оповести, че спира ядрените опити и прекратява ракетната програма, но за да стигне още по-далеч, според анализаторите, ще поиска големи компромиси от президента Тръмп. Най-важният ще е севернокорейският лидер да остане на власт, но също така ще се иска отменяне на санкциите и даже нормализиране на отношенията със САЩ. Всичко това ще е в замяна на съгласието му да предприеме подлежащи на проверка стъпки към денуклеаризация.
„Не мисля, че на този етап Северна Корея е близо до предаване на своите атомни оръжия – сподели Алисън Евънс – смятам, че засега ще се предприемат някои първи стъпки към денуклеаризацията. Най-важната ще е спирането на дейността в реактора за „лека вода“. Друг пример ще е допускането на Международната агенция по атомна енергия да инспектира ядрените обекти на Северна Корея. Най-вероятно първо ще се случат неща от този тип“.
Има и други аспикти на проблема с ядрените оръжия. Атомната енергия е въздигната в култ в Северна Корея. Навсякъде има пропаганда, възхваляваща страната като ядрена сила, което дори фигурира в Конституцията. Това значи, че денуклеаризацията ще представлява гигантска културна промяна.
Дори и Пхенян да се съгласи да се разоръжи, остават доста неизвестни, тъй като знаем много малко за атомните му оръжия. Колко се те и на колко места са разположени? И, най-важното, колко още от тях може да построи Северна Корея, ако сделката със САЩ се провали?