"Стелт" изтребител F22A "Раптор", предпочитан от ВВС на Япония

Два разрушителя, въоръжени с крилати ракети „Томахоук“, вече се намират на ударна дистанция от сирийския бряг. Те могат да получат подкрепа от подводници и авиация в случай, че Доналд Тръмп нареди да се действа, съобщава Си Ен Ен в обзорна статия за американските и френските възможности за удар по режима в Дамаск /тук със съкращения/.

Разрушителят "Доналд Кук"
Разрушителят „Доналд Кук“

Президентът на САЩ хвана неподготвени както съюзниците, така и помощниците си с „туийта“ отпреди ден, че „ракетите идват“ към Сирия. Впоследствие стана ясно, че решението за мащаба и вида на западния отговор на химическата атака в град Дума все още не е взето. В сряда висши военни служители бяха при президента, за да избистрят възможностите за действие. Според прессекретаря на Белия дом Сара Сандърс ракетният удар е само една от многото опции. Тя заяви, че съобщението на Тръмп не усложвнява евентуален военен отговор, като предупреждава сирийците.

Секретарят по отбраната Джеймс Матис поясни, че все още се разглеждат обстоятелствата около химическата атака, но въоръжените сили са осигурили  нужните опции за действие, ако президентът реши да го предприеме.

Междувременно Тръмп „туийтна“ и обяснение, че не е уточнявал времето на идване на ракетите.

„Може да е скоро, а може и да не е въобще толкова скоро“ – писа той.

Все пак, ако има удари, с какво разполагат САЩ в района? Военният анализатор на Си Ен Ен Джон Кърби очерта основните възможности.

В добавка към двата разрушителя има възможност при мащабен удар САЩ да вкарат в действие и подводници с неизвестна засега позиция. Те също ще изстрелят високоточни ракети „Томахоук“ – въпросните „умни“ ракети, за които стана дума в съобщението на президента.

Изстрелване на ракета „Томахоук“

Тези ракети имат обхват до 2500 км и летят със скорост до 880 км/час, като и двете величини зависят от монтирането на допълнителен ускорител. Те не са бързи, но летят ниско над повърхността, за да избягнат радарите. Изстрелавт се от морски съдове. Кърби подчерта, че не трябва да се подценява възможността да излетят и от подводници, които често се намират в Средиземно море и в миналото са нанасяли удари по цели в Северна Африка.

Американската подводница "Илинойс"
Американската подводница „Илинойс“

САЩ могат да употребят и „стелт“ самолети „F-22“, базирани в Катар, които би трябвало да могат да избягнат произведените от Русия противовъздушни системи на сирийския режим. Според експертът, обаче, това носи известен риск, тъй като тези системи минават за много добри.

„Особено след възпиращото предупреждение на Русия, САЩ ще се колебаят дали да рискуват живота на пилотите в тези удари и е по-вероятно да се спрат на ракетен удар от далечна дистанция от кораби и самолети“ – коментира Адам Маунт от „Федерация на американските учени“.

Той добави, че бомбардировачите B-1B и B-52 могат да изстрелят „невидимите“ ракети JASSM. По думите на експерта, JASSM разполагат със система за опознаване на целта и имат финално насочване към мишената чрез инфранчервени сензори, което ги прави „нови и умни“.

 

Бомбардировач B-1B
Бомбардировач B-52

„САЩ са разработили и ново поколение от муниции и примамки за електронна война, създадени да помагат на американските средства да ударят целите си. Тези устройства също биха могли да влязат в действие“ – каза Маунт.

Все пак САЩ се надяват английските и френски кораби също да бъдат част от ударите, тъй като и тези две страни продължават да оценяват опциите за единен отговор. Тръмп вече проведе разговори с френския си колега Макрон и британската премиерка Мей.

Еманюел Макрон заяви, че евентуален френски удар ще бъде насочен към средствата на режима в Дамаск за производство на химическо оръжие, а Тереза Мей каза, че подготовка за военни действия се провежда, но крайното решение още не е взето.

Франция разполага с 10 многоцелеви самолета „Рафал“, базирани в Йордания и ОАЕ, които са въоръжени с ракети „Сторм шадоу“ с обхват над 250 км. Това им дава възможност да нанесат удар, без да се налага да летят над сирийска територия и да попадат в обхвата на руската противовъздушна защита, поясниха от френското министерство на отбраната за Си Ен Ен.

Многоцелеви самолет „Дасол Рафал“

Франция може да проведе обстрел и от фрегати от клас „Аквитен“, които имат 16 крилати ракети и 16 ракети „земя-въздух“.

Фрегата от клас „Аквитен“

Париж може да удари и като пусне самолети „Рафал“ от собствената си територия и организира презареждане във въздуха за достигането им до локации за изстрелване.

 

 

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук