Меркел, Макрон, Тръмп
На снимката: френският президент Еманюел Макрон, президентът на САЩ Доналд Тръмп и германският канцлер Ангела Меркел

Президентът на САЩ най-вероятно е „подпалил“ отношенията с последния си истински приятел сред западните съюзници, след като в телефонен разговор миналата седмица френският президент Макрон, изглежда, получи типичното за Тръмп отношение, пише за Си Ен Ен анализаторът Дейвид Анделман /тук със съкращения/. В разговор, който трябваше да бъде за обмяна на мнения, Макрон се е опитал да противоречи на човек, който никак не обича това, дори когато критиката идва от най-близките довереници.

Това става въпреки че предстои поредица от външнополитически битки – на търговския фронт, Иранската сделка, климатичните промени и хазартната среща с Ким – в които Тръмп ще се нуждае от всички приятели, които може да намери.

Сега той лети сам, тъй като неговия партньор Макрон се „отлюспи“, отивайки към дълго отлаганото и доста очаквано приобщаване с основния си опонент за европейско лидерство – канцлерът на Германия Ангела Меркел.

Тъжното е, че американският президент май не схваща контекста. Макрон и Меркел, която отпреди бе в хладни отношения с Тръмп, напоследък започнаха да си стават много симпатични. В неделя канцлеркта даде дълго желаното одобрение на едно от „чедата“ на Макрон – проекът за обединени европейски сили за военна интервенция, които могат да се намесят навсякъде по света, без да се налага да се разчита на несигурен съюзник като Америка на Тръмп.

В изявлението на Меркел и телефонния разговор с Макрон има още нещо, още по-важно, което би трябвало да притеснява Тръмп. Меркел сега вижда в тази обединена европейска военна сила начин да ангажира Великобритания в още по-голяма степен в отбранителните дела на континета, като в същото време държи САЩ в периферията.

Неделното интервю на канцлерката във водещия всекидневник „Франкфуртер Алгемайне“ удари по всеки голям бутон от трансатлантическите и паневропейските отношения – както по отношение на търговията и финансите, така и по отношение на отбраната и сигурността.

Парещата тема за търговията и тарифите на САЩ вече е добре известна и грижливо поставена на дневен ред от Меркел и Макрон, а също и от британския премиер Тереза Мей. Според Меркел „Европа е решена да защити своите интереси чрез многостранна търговска рамка“. Тя добави, че за това има подкрепата и на Макрон, и на Мей.

Телефонният разговор с Макрон дойде някак странно съвпадайки с момента на обявяване на новите такси и тарифи. Според съобщението на Белия дом, двамата лидери са дискутирали миграционния проблем в Либия, а „президентът Тръмп е подчертал нуждата от ребалансиране на търговията с Европа“.

Френският президент окачестви решението за митата като „не само незаконно, но и грешно по много точки“. Сега във въздуха виси реалната заплаха от европейски ответни мерки и никакава част от проблемите не намери облекчаване в разговора по телефона.

Изпитанията на Тръмп тепърва започват. Преди да направи дълго планираното си посещени във Великобритания, с аудиенция при кралицата, той ще трябва да посети форума Г-7, където домакинът – канадският президент Джъстин Трюдо – окачестви решението за новите тарифи върху канадската стомана и алуминий като „обидно“. На масата е още и Парижкото климатично споразумение, от което Тръмп вече извади САЩ. Стои открит и въпросът дали финалното комюнике на Г-7 няма да показва, както миналата година, че всъщност става дума за Г-6 плюс „Америка на Тръмп“, или, казано с други думи, че „Америка на първо място“ вече в голяма степен означава „Америка сама“.

Все пак Тръмп трябва да упражнява грижливо пред огледалото най-хубавата си усмивка, за да си дава вид, че поне изслушва гласовете на разума, макар и да смята, че той самият знае най-добре. Защото Америка твърде много се нуждае от приятели в Европа, както и на север и на юг от своите граници.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук