След 10 дни в Турция ще се състои балотаж за президентския пост между настоящия държавен глава Реджеп Тайип Ердоган, който води в надпреварата в първия кръг, и опозиционния кандидат Кемал Кълъчдароглу. На първия тур третият кандидат за президент Синан Оган, лидер на алианса АТА получи 5,7 процента от гласовете или около 2,8 млн. гласа, с което се оказа в ключова позиция, защото неговата подкрепа за един от двамата кандидати на балотажа може да се окаже решаваща за изхода от президентските избори.
Името на 56-годишния турски политик нашумя през 2015, когато бе изключен от крайнодясната Партия на националистическото действие (ПНД) на Девлет Бахчели, който е съюзник на Ердоган в Републиканския алианс. Говори се, че причината за изключването му е била несъгласие с курса на лидера Бахчели за сближаване с ислямистите на Ердоган, а според други Оган е бил съперник за поста на несменяемия от 40 години Бахчели.
Синан Оган заведе дело, спечели го и членството му
в ПНД бе възстановено. Последователно бе два мандата депутат във Великото национално събрание на Турция. Учен и общественик, той е известен с дейността си по сближаване и сътрудничество между турскоговорещите републики, главно с Азербайджан.
Оган произхожда от семейство на азербайджански турци. Завършил е университета „Мармара“ в Истанбул, специализира международни отношения в Московския държавен институт за международни отношения (МГИМО). За дейността си като представител на Турската агенция за сътрудничество и координиране (ТИКА) в Баку е награден с държавно отличие на Азербайджан. Един мандат е бил председател на отдела Русия-Украйна в Центъра за стратегически проучвания „Евразия“ (АСАМ). Преди време бе обявен за най-популярния коментатор в турските медии.
Синан Оган не е лидер на партия. На 11 март т.г. той бе издигнат за кандидат за президент на предизборния коалиционен алианс на турски националистически партии „Ата“, воден от Партията на победата на Юмит Йоздаг, която е
известна с антиимигрантските си позиции.
В предизборните изяви Йоздаг обещаваше, че ”непременно ще върнат сирийците по домовете им“.
Анализаторите определят Синан Оган като прагматичен националист. В политическото си кредо, което представи неотдавна в интервю пред Хабертюрк, той подчерта, че е представител на турските националисти-кемалисти за разлика от националистите на Девлет Бахчели, които са на страната на консервативните ислямисти на Ердоган. Оган посочи, че целта му е е премахването на двете основни кюрдски партии от “политическото уравнение” на Турция, както и да подсили турските националисти и секуларисти, изповядващи принципите на Ататюрк.
„Ние, турските националисти, не искаме нито Кандил (има се предвид базата на ПКК, която се свързва с представената в парламента прокюрдска Демократична партия на народите (ДПН), която подкрепя Кълъчдароглу – б.а), нито ХЮДА ПАР (проислямистката кюрдска партия, която се счита за свързана с „Хизбулла“ и е партньор на Републиканския алианс на Ердоган-Бахчели – б.а.). Ние, турските националисти, кемалисти, патриоти, сме против остарялата политика”, каза той.
В същото интервю Синан Оган обвинява Ердоган и Кълъчдароглу, че символизират остарялата политика, задържаща развитието на Турция.
Оган на първия тур спечели най-много гласове в областите Кайсери, Караман, Карабюк, Ъспарта, Бурса, Ескишехир, Чанкъръ и Денизли, в едни от които на предишни избори приоритет имаше Партията на справедливостта и развитието (ПСР) на Евдоган, а в други Народнорепубликанската партия (НРП) на Кълъчдароглу.
Според анализатори на вота в неделя много ясно се е проявила т.нар. “дънна вълна” (така се определят избирателите, които в анкетите не посочват предпочитанията си – б.а).
“Анализаторите прогнозираха, че тази неопределена част от електората ще се насочи основно към опозицията, в чиято предизборна агитация преобладаваха икономическите проблеми. Но анализът на резултатите показва, че и в трите алианса национализмът е елементът, който формира основното ядро, или го запазва като важен фактор. Именно тази
дънна националистическа вълна беше пропусната
от анкетните прогнози, поради което се оказаха подвеждащи”, коментира анализаторът Несрин Нас.
Анализаторът Мурат Сабунджу от Т24 коментира, че вятърът на турския национализъм е на път да заеме мястото на консервативния ислямизъм след 21 годишното управление на Ердоган. “След 21 години управление, Eрдоган за пръв път не успя да спечели 50 процента на избори. А турската левица остана на място поради собствените си противоречия и разцепления”, казва той.
Така между двата полюса на политическия спектър се откроява вълната на турския национализъм на
Синан Оган и неговия алианс, базиращ се на принципите на Ататюрк.
Главният въпрос, който сега интригува обществеността, е каква ще бъде позицията на Оган и неговия алианс като балансиращ фактор.
„Гласоподавателите изпратиха послание, че нямат достатъчно доверие на опозицията, но те ни определиха ролята на балансираща сила спрямо управляващата партия на Ердоган. Нека нашата нация бъде спокойна. Няма да позволим Турция да изпадне в криза. Ние управлявахме този изборен процес по правилния начин, повлияхме и променихме изборните резултати. Не съм нечий резервен кандидат. Аз съм амбициозен кандидат, който е спечелил гласовете на турските националисти и кемалисти”, заяви Оган.
В същото време той посочи, че може да подкрепи основния опозиционен кандидат Кемал Кълъчдароглу на втория кръг само ако той се съгласи да не прави отстъпки на прокюрдската партия ДПН.
ДПН е яростен противник на Ердоган
след репресиите срещу членовете й през последните години и обяви подкрепата си за Кълъчдароглу в президентската надпревара. Кюрдският електорат в Турция е около 12-15 процента. В първия кръг на вота в неделя Кълъчдароглу спечели много голям процент гласове в кюрдските области Диарбекир, Шанлъурфа, Тунджели, където партията му досега въобще не бе популярна.
Ердоган и неговият съюзник Девлет Бахчели пък чрез крайно ислямистката партия ХЮДА ПАР, която се свързва с „Хизбулла“,
привлякоха към себе си консервативните ислямисти
от кюрдския електорат, чиито представители влязоха в парламента.
От друга страна Синан Оган посочи, че борбата срещу тероризма и връщането на бежанците обратно у дома са червените линии на алианса АТА.
Затова засега не е възможно да се прогнозира точно кого ще подкрепи алиансът на Синан Оган. По думите на Оган алиансът АТА ще реши това след консултации и
ще обяви подкрепата си в петък,
точно в навечерието на 19 май – официалния празник в памет на Ататюрк и посветен на младежта и спорта.
Източник: БТА
Още актуални анализи – четете тук