* синдромът в медицината е съвкупност
от симптоми с неясна причина
Седмицата произведе още един виц: Кое е общото между Борисов, Орешарски, Станишев, Кобурготски и Виденов? Отговорът е банкерът Калин Митрев. Никой обаче не се смее на вица, защото излизането му е свързано с поредния международен скандал, в който е забъркано името на страната ни.
Бомбата пусна британският „Гардиън“ на 4 септември, когато публикува разследване съвместно с още 20 медии. Според разкритията на журналистите, 2.6 млрд. долара са били платени от азърбейджанското правителство на известни европейски граждани, купувани са луксозни стоки, а парите били изпрани през мрежа от непрозрачни британски компании. Част от авоарите отишли за хонорари на политици и журналисти, ангажирани с лобистка кампания, за създаване на позитивен международен имидж и заглушаване на критиката срещу президента на Азърбейджан Илхам Алиев.
Според публикацията, представителят на България в ЕБВР Калин Митрев и съпруг на генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, получил 425 хил евро от азърбейджанската фирма „Авуар“. Митрев твърди, че парите са от законна дейност и са получени преди последното му назначаване в ЕБВР (той многократно е бил назначаван и освобождаван от този пост, което е и повод за вица). И изрично подчертава, че е платил дължимите данъци на НАП.
А това е още един удар по имиджа на България – защото плащането на данъците от дейност е едната страна на монетата, а какъв е характерът на този доходен бизнес – другата страна. Така или иначе, от НАП явно не са се усъмнили в произхода на доходите на банкера.
Което пък е повод за нас, останалите редови граждани да се замислим: достатъчно ли е да платиш на държавата дължимия данък, за да забрави тя да пита какъв е произходът на парите ти? Главният прокурор, Сотир Цацаров нареди проверка дали Митрев си е платил данъците, но ще провери ли дали извършваната дейност не е свързана с търговия с влияние?
Пак през тази седмица данъчните хванаха „по бели гащи“ двама служители на БАБХ с подкуп от 500 лв. в курорта „Слънчев бряг“. Но никой не им даде шанса да изчака, да види дали ще си платят данъка… Или в суматохата, докато измислят по-добра стратегия управляващите се хващат за каквото могат?
Преди това беше свикано заседание на Министерския съвет. Според публикации в печата, двама министри плахо предложили Калин Митрев да бъде отзован като представител на страна ни в EБВР. Според финансовия министър Владислав Горанов това не можело да стане, защото ЕБВР била работодател на Митрев. От там пък хладно отговориха, че е работа на българската страна (и по-точно именно на финансовия министър) да отзове представителя си, ако счита това за необходимо. Смях и плач! Между другото, Митрев вече на няколко пъти е бил отзоваван, така че процедурата трябва да е ясна.
Възможно е скандалът да затихне и пак да ни се размине, но е възможно и обратното – още повече да се задълбочи. До момента над 20 издания от целия свят са публикували новината, а в средата на седмицата Съветът на Европа изрази загриженост.
По всяка вероятност, Митрев не можае да работи ефективно за България, оставайки на поста. А това най-грубо казано означава, че няма да получим нито лев от институцията, докато не бъде отзован. Защото вероятно ще бъде изолиран в световните финансови среди.
Заради неимиджовата ситуация Борисов се е покрил, а президентът, пък, напротив получи внезапен порив да говори по темата, която реално не касае правомощията му. Радев казал: „Случаят наистина не е приятен, но с какво разполагаме до момента – медийни публикации.“ И призовал да изчакаме „компетентното становище на отговорните институции – както български, така и европейски“. Не е ясно какъв е мотивът на президента да защитава Митрев, но в подобна ситуация, банкерът и съпругата му (която също е част от скандала), би трябвало да подадат оставка. Така се прави в цивилизованите държави!
Епилог: Вероятно Калин Митрев, ще бъде отзован от поста, който заема тихо-мълком. Той и съпругата му Ирина Бокова ще бъдат изкарани жертви на геополитически конфликт. Удобно обществено алиби, което по никакъв начин но отговаря дали отправените обвинения са истински, или – не.