Скопие нe може да има претенции за македонско малцинство в България, нито пък в резолюцията на Европейския парламент за страната ни е записано точно такова нещо. Това заяви за ДЕБАТИ.БГ бившият заместник-външен министър Любомир Кючуков. По-рано премиерът Бойко Борисов заяви, че една от причините България да не даде старт за преговори на Северна Македония е споменаването на македонско малцинство в резолюцията.
„В самата резолюция на Европейския парламент не се споменава „македонско малцинство”, а има изискване за изпълнение решението на Европейския съд и под черта са изброени тези решения като отделни казуси. Но е по-важно, че в двустранния договор за добросъседство има т.нар асиметрична клауза, която е изключително рядка в междудържавните договори и която задължава само едната страна, без другата да има същите задължения. И тя е именно по въпроса за малцинството в България, като в нея се казва, че нищо в Конституцията на тогава Република Македония не дава право тя да търси защита на индивидуални или колективни права на български граждани на българска територия.“
Според Кючуков България понася сериозни негативи от казаното „не“ на Скопие.
„България действаше срещу собствените си интереси, защото това спиране подпомагаше изцяло македонизма, чиято основна цел е да разделя, да издига бариери, да доказва, че между хората от двете страни на границата няма нищо общо. Това, което ние постигнахме с това си действие е, че вече гражданите на нашата съседка не искат да имат нищо общо с нас т.е рязко се засилиха антибългарските настроения там. Иначе казано аз мисля, че в Скопие вече спокойно могат да поставят основите на паметника на победилия македонизъм и на него да има надпис с вечна признателност на българските политици.“
В международен план страната ни също не е разбрана и изпадна в изолация. Според Кючуков едва ли следващата седмица, когато България има втори шанс да даде „зелена светлина“ за европейското бъдеще на Северна Македония ще има някаква промяна в позицията ни.
Цялото интервю четете утре на ДЕБАТИ.БГ