Въпреки, че кабинетът на Гълъб Донев създаде „междуведомствен кризисен щаб за овладяване на кризата в енергетиката“, и гръмко обяви, че ще търси „решения за сигурността, механизми за контрол и снижение на цените на горивата, както и на цената на електроенергията“, за 19 дни, в изключително напрегната за енергетиката ни обстановка, този щаб не намери време да се събере.

Днес най-накрая кризисният щаб по енергетиката  проведе първото си заседание, като на него присъстваха браншови, синдикални и работодателски организации.

Тази реакция е малко закъсняла, след като служебното правителство вече отказа шест от седемте уговорени танкера с втечнен газ, и след като се нагнети напрежение в обществото относно евентуално възобновяване на преговорите с Газпром.

Припомняме, че през уикенда лидерът на левицата Корнелия Нинова упрекна енергийния кризисен щаб в това, че от началото на създаването му на 3-ти август досега не се е събирал, за да търси решения на газовата криза и направи сравнение с кризата с тока.

В началото на брифинга Христо Алексиев  заяви, че кризисния щаб работел активно около три седмици, но не е ясно как точно. Той допълни, че има установени проблемите и е необходима информация, за да може да се премине към реални стъпки и решения.

„Започнахме да работим първо по въпроса с интерконектора с Гърция. За съжаление е изгубено много време, през което реално нищо не е правено. Проблемът вече е решен“, заяви Алексиев, като не стана ясно дали в това „загубено време“, той има предвид и 19-те дни, в които кризисния щаб не направи нищо.

Той отново подчерта, че имат уверения, че интерконекторът може да заработи на 1 октомври.

„Втората тема е стабилизирането на „Булгаргаз“ – каквито и доставки искаме да осигурим, те трябва да бъдат платени и авансирани. Оттук нататък трябва да работим по следващата част – да осигурим достатъчно количества газ на добри и поносими цени. За септември има осигурени, но от октомври нататък вече няма такива“, уточни той.

Целта, по думите му, е да се осигури газ, който да е на поносима цена за потребителите.

По отношение на доставките на газ, Христов припомни, че България е приела офертата за един танкер от предложените 7 с американски втечнен газ, като обясни, че главният проблем е бил липсата на свободен слот, но не каза нищо за това, че служебното правителство дори не се опита да осигури такъв.

Христов също така заяви, че „на практика вече е невъзможно да не се преговаря с „Газпром“ за възобновяване на доставките от Русия“. На въпрос защо не се закупи слот на Ревитуса, при положение че гръцката страна разшири с 50%, той заяви, че слотовете отдавна са планирани и разпродадени. След няколко седмици се очакват нови търгове за слотовете на Ревитуса, но те ще са за 2023 г.

Христов съобщи, че правителството започва преговори с Азербайджан за договаряне на допълнителни количества газ.

„Надявам се в следващите две седмици да постигнем успех в това направление. Турски компании имат интерес за доставка на тръбен газ до България. Ще започнат преговори и с тези компании“, каза още служебният енергиен министър.

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук