Хърватия- Бразилия
Хърватия-Бразилия. Снимка: БТА

Ден след като беше приета в Шенген, Хърватия отново ликува. Отборът й победи Бразилия в четвъртфинал на световното първенство по футбол в Катар. В редовното време двата тима завършиха 0:0, след продълженията резултатът отново беше равен – 1:1. След изпълнението на дузпи мачът завърши 4:2 в полза на Хърватия.

Така Хърватия е първият полуфиналист на световното.

Неймар даде преднина на бразилците с гол в добавеното време на първото продължение, но резервата Бруно Петкович изравни три минути преди края и мачът бе решен след дузпи, където хърватите бяха по-хладнокръвни и спечелиха, пише БТА.

С попадението Неймар изравни Краля на футбола Пеле по голове за бразилския национален отбор. Двамата имат по 77 попадения с екипа на националния отбор.

На полуфиналите хърватите очакват победителя от другия четвъртфинал по-късно тази вечер между Аржентина и Нидерландия.

Играчите на Златко Далич, световни вицешампиони от предишното първенство в Русия, продължиха традицията и спечелиха за пети от последните си шест мача с продължения във фазата на елиминациите на Световни първенства и за втори път на шампионата в Катар печелят с дузпи в елиминациите, след като на осминафиналите надиграха Япония също след наказателни удари.

Бразилците доминираха през второто полувреме и в продълженията, но отново много силен мач направи вратарят на хърватите Доминик Ливакович, който при дузпите спаси първия удар на Родриго, което даде психологическо предимство на „ватрените“.

Двата отбора изиграха равностойно първо полувреме без сериозни голови опасности. Хърватите демонстрира сериозно самочувствие и играха като равен с равен с петкратните световни шампиони.

В 13-а минута направилият много силен мач десен бек на хърватите Йосип Юранович проби от дясно и центрира за Иван Перишич, който обаче не успя да засече топката в мрежата.

Бразилците направиха най-добрата си атака до почивката в 20-а минута, когато Винисиус направи двойно подаване с Неймар и си освободи пространство за удар, който бе блокиран от защитник на Хърватия.

Неймар и компания вдигнаха оборотите през втората част и още в началото притиснаха съперника, но отличните намеси на вратаря на хърватите Доминик Ливакович запазиха двете нули в редовното време.

В 47-а минута Гвардиол едва не си отбеляза автогол при опит да изчисти топката, но Ливакович спаси. Малко по-късно Ричарлисон изведе Неймар на стрелкова позиция, но Ливакович отново внимаваше и парира удара, спасявайки най-добрата ситуация за гол до момента.

Вратарят на хърватите бе на мястото си и в 66-а минута, когато излезе умело и спаси след удар на Лукас Пакета от 4-5 метра.

Десет минути по-късно отново Неймар бе изведен сам срещу Ливакович, но стражът за пореден път отрази. В 80-а минута Пакета стреля от 20-ина метра, но отново в ръцете на хърватския вратар.

Така се стигна до продължения, като в края на първото хърватите изпуснаха най-удобната си ситуация за гол в мача. Резервата Бруно Петкович финтира двама играчи на Бразилия и подаде на Марсело Брозович, който стреля над вратата.

В добавеното време на първото продължение Неймар демонстрира индивидуалната си класа и откри резултата. Нападателят пое топката в центъра на терена, размени две двойни подавания, първото с Родриго, а при второто бе изведен от Пакета сам срещу Ливакович и този път го преодоля – 1:0.

В последните 15 минути хърватите тръгнаха ва банк в атака и усилията им бяха възнаградени. Резервата Мислав Оршич центрира от ляво и друг играч, появил се от пейката – Бруно Петкович, прати топката в мрежата на Алисон – 1:1.

Каземиро можеше да реши мача в последната минута, но ударът му бе спасен от Ливакович и победителят бе определен след изпълнение на дузпи. Ливакович отрази първия удар от бялата точка на Родриго, а Маркиньос уцели гредата, докато за Хърватия точни бяха Никола Влашич, Ловро Майер, Лука Модрич и Мислав Оршич.

Тази вечер от 21 часа ще играят Нидерландия и Аржентина. Утре се срещат Мароко и Португалия и Англия и Франция.