Износ
Това показва Специалният доклад на Института за пазарна икономика (ИПИ) по повод 30 години от създаването на единния пазар на ЕС

Износът на България след влизането на страната в общността на ЕС се е повишил драстично от под 13 млрд. евро в годината преди членството в Съюза и участието в
единния пазар (2006 г.) до над 57 млрд. евро през 2023 година.

Това показва Специалният доклад на Института за пазарна икономика (ИПИ) по повод 30 години от създаването на единния пазар на ЕС и 20 години от присъединяването на основната група страни от Централна и Източна Европа.

С изключение на периодите около глобалната финансова криза (2009 г.) и пандемията (2020 г.), износът на България отчита постоянен ръст в номинално изражение. Този ръст е воден от по-дълбоката интеграция на местните компании в европейските вериги на доставки и общия тренд на трансформация и модернизация на българската икономика.

Делът на износа на стоки от България в рамките на единния пазар нараства от 60% преди присъединяването към ЕС до нива от 65-66% след пандемията, отчита докладът.

България удвоява своята роля във вътрешната търговия на ЕС в периода на своето участие в единния пазар.

Износът на стоки от България в рамките на единния пазар на ЕС достига 31 млрд. евро през 2022 г. Делът на страната във вътрешната търговия на ЕС се увеличава от 0,34% през 2006 г. до 0,73% през 2022 г.

Износът на България нараства не само като абсолютна стойност, но и като дял от икономиката.

Общият износ на стоки и услуги от България в началото на новото хилядолетие е около 35% от БВП на страната, като рязко се покачва в периода на присъединяване към ЕС (2004-2007 г.) и към първата година на участие в единния пазар минава границата от 50% от БВП.

Световната финансова криза за кратко връща износа под 50% от БВП (2009 г.), но възстановяването на външната търговия в следващите години е отчетливо, като износът е в основата на икономическия растеж.

В последните 10 години, с изключение на най-тежкия период на пандемията, износът на стоки и услуги от България е в рамките на 60-70% от БВП, показват още данните.

В доклада се посочва още, че фактическото индивидуално потребление на човек от населението в България, изразено в стандарти на покупателна способност, се увеличава от 35% от средните нива за ЕС преди участието на страната в единния пазар до 69% през 2022 г.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук