С тържествена церемония в Летния театър „Аполония“ в Созопол беше открит културно-туристическият и поклоннически маршрут „Път до мощите на свети Йоан Кръстител“. Това е първата по рода си инициатива в България, която интегрира духовното, културното и историческото наследство на страната.
Откриването беше осъществено от Сливенския митрополит Арсений, който е покровител на този проект. В своята реч той подчерта важността на маршрута като свързваща нишка между историята, вярата и съвременното общество, пред представители на Българската православна църква, местната администрация, научни среди и международната организация Camino Europa Compostela.
Има събития, които остават извън времето и свързват поколенията. Такова е делото, което ни обединява днес – пътят до мощите на свети Йоан Кръстител, подчерта митрополит Арсений.
Според него Созопол е щастлив да притежава една от най-ценните християнски реликви – мощите на светеца, намерени през 2010 г. на остров Св. Иван от екипа на проф. Казимир Попконстантинов.
Тези мощи представят знак за Божията милост към българския народ, потвърди митрополитът, добавяйки, че България е важен пазител на духовни съкровища с глобално значение.
При открития маршрут ние не само свързваме места, а и миналото с бъдещето, паметта с историята и вярата, отбеляза Арсений. Той акцентира, че подобни инициативи са особено значими в период на социални разломи и геополитически конфликти.
В свят, който често ни разделя, тези маршрути ни обединяват. Те ни напомнят за нашата същност, какво сме наследили и каква отговорност носим към бъдещите поколения, коментира той.
По време на събитието митрополит Арсений изказа специални благодарности на инициаторите Любомир Мечев и Христина Йенсен, както и на общините Малко Търново, Приморско, Царево, Созопол и Бургас за оказаната подкрепа в реализацията на маршрута.
Той отбеляза и значението на журналиста и издателя Славка Бозукова за популяризиране на българското културно наследство чрез инициативата „Чудесата на България“. Арсений сподели, че по решение на Епархийския съвет на Сливенската митрополия тя ще бъде удостоена с най-високото отличие на епархията – ордена „Св. Димитрий Сливенски“.
Църквата винаги е подкрепяла инициативи, които насочват човека към Бога, към паметта за светец, и към осъзнаването на духовното богатство на нашия народ, завърши митрополитът.
В края на церемонията той изрази надежда, че новият маршрут ще стане място за духовно поклонение и културен обмен. „Нека тази пътека, изградена с толкова вяра и старание, да бъде източник на благословение за България и за всички, които ще я следват“, заключи митрополитът.
По време на церемонията бяха отличие и първите поклонници, извървели новия маршрут. На сцената бяха поканени всички, преминали по него, а Сливенският митрополит Арсений им връчи грамоти.
Сред официалните гости бяха Пловдивският митрополит Николай и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Величкият епископ Сионий, Белоградчишкият епископ Поликарп и Смоленският епископ Висарион. Домакини на събитието бяха кметът на Созопол Тихомир Янакиев, областният управител на Бургас Дико Диков, кметовете на Малко Търново и Приморско – Илиян Янчев и Иван Гайков, и секретарят по културни и образователни въпроси Милена Димитрова.
Сред присъстващите бяха проф. Казимир Попконстантинов, водещ на археологическите разкопки, доц. Росина Костова, заместник-ръководител на разкопките, директорът на Общинския културен институт „Музеен център“ – Созопол Димитър Недев, Любомир Мечев и Христина Йенсен от Сдружение „Път към мощите на Свети Йоан Кръстител“.
Присъстваха още представители на европейската поклонническа мрежа Camino Europa Compostela, включително Хорхе Мартинес-Кава, Паскал Дюшене, Вердан Празен и Мартин Винделоу, както и членове на неправителствени организации.
Поклонническият маршрут “Път до мощите на свети Йоан Кръстител” е първият международен поклоннически, културен и туристически маршрут в България. Той започва от Малко Търново, преминава през Странджа и завършва в храм „Св. св. Кирил и Методий“ в Созопол, където се съхраняват мощите на светеца.
В изказването си, кметът на Созопол Тихомир Янакиев, подчерта, че маршрутът е резултат от усилията на няколко общини, институции, Българската православна църква и неправителствения сектор. По неговите думи, проектът поставя България на картата на религиозния туризъм с видима инициатива.
Досега говорехме, че е нужно да развиваме религиозен и културно-исторически туризъм, но нямаше достатъчно ясни и видими стъпки. Сега вече имаме конкретен проект, който ще привлича посетители от чужбина и ще им показва България през нашата перспектива и любов, коментира Янакиев. Той благодари на проф. Казимир Попконстантинов за откритията и на Българската православна църква за поддържането на духовността.
България и Черноморието не са само плажове и заведения. Тук има неща, които трябва да се усетят с душата, добави кметът на Созопол.
От името на вицепрезидента Илияна Йотова, приветствие отправи Милена Димитрова. Тя определи поклонничеството като „пряката връзка между човека и неговия Бог“ и добави, че подобни маршрути помагат на хората не само да откриват нови места, но и себе си.
Поклонниците мълчат, но по този път намират отговори, откриват нови хоризонти и осъзнават, че са част от нещо много по-голямо от тях самите, каза Димитрова и пожела на участниците в маршрута всяка нова крачка да бъде „ново начало, нов път и ново решение“.
Областният управител на Бургас Дико Диков изтъкна духовното и туристическото значение на новия маршрут, който комбинира молитва, история, културно наследство и природните багатства на Странджа и Южното Черноморие.
Този маршрут е нашият свят, това е българското Камино, добави Диков, подчертавайки, че маршрутът ще създаде нови възможности за местните общности и ще спомогне за устойчивия туризъм в региона.
Кметът на Малко Търново Илиян Янчев отбеляза, че е символично именно Странджа да бъде старт на поклонническия път.
Когато Странджа те прегърне, а после посрещнеш изгрева в Созопол, човек става по-добър и по-човечен, заяви Янчев и призова за повече човечност и взаимност между хората.
Кметът на Приморско Иван Гайков акцентира на сътрудничеството между черноморските общини и визията за развитие на региона. Според него маршрутът е пример за това как общините могат да работят заедно за значими каузи, които надхвърлят местните граници.
Този проект е началото на нов модел на партньорство между общините в региона и показва как духовността, вярата и културното наследство могат да служат като обединяваща сила, заключи Гайков.
„Час ЛИК“ на БТА е платформа за сближаване с личностите на българската култура, наука, образование и религия. Подкастът може да бъде намерен на интернет страницата и в YouTube канала на БТА.




