Слоун Стивънс загуби сет на нула, но в нито един момент не спря да се бори и заслужи правото да продължи да го прави и на финала на тазгодишния US Open след 6:1, 0:6, 7:5 над Винъс Уилямс. И докато Винъс има зад гърба си седем титли от Големия шлем, Стивънс се класира за първия си мач за трофей в славното каре като световна №83.

Слоун Стивънс и Винъс Уилямс

Успехът изглежда още по огромен на фона на факта, че Стивънс поднови кариерата си чак на тазгодишния Уимбълдън, а преди това бе 11 месеца извън корта заради контузия.

Мачът започна повече от прекрасно за Стивънс, докато от другата страна на мрежата, 37-годишната ветеранка допускаше огромно количество непредизвикани грешки. Броят им стигна 11 само в първите четири гейма, а Винъс завърши откриващата част с общо 17 срещу едва 5 уинъра. Стивънс играеше далеч по-обрано, но 5 уинъра и 6 непредизвикани грешки, гарнирани със стабилност от основната линия, й спечелиха първия сет с 6:1 за едва 25 минути.

Винъс Уилямс

След почивката обаче, световната №83 сякаш не повярва, че може да затвори мача в два сета и това си пролича на корта. Стивънс имаше нови два брейкбола още в първото подаване на Уилямс, но особено начинът, по който отигра втория, показа спад в концентрацията и увереността й.

При него Слоун имаше шанса да играе срещу доста слаб втори сервис в изпълнение на Винъс, но вместо да пласира дълбок ретур, тя необяснимо заби топката в мрежата.Уилямс разчете знаците и проби за 2:0, след което затвърди на нула за 3:0. Стивънс пък просто не успяваше да спре свободното падане и предаде втория сет с катастрофалното 0:6, след като бе спечелила първия с 6:1.

Слоун Стивънс

Световната №83 все пак не се пречупи психологически и на два пъти повеждаше с пробив до 4:4 в решаващата част срещу далеч по-именитата си съперничка.

В тези минути можеше да се очаква, че по-сериозният опит на Винъс в големите мачове ще натежи, но вместо това Стивънс изигра брилянтен гейм при 5:5 и проби на нула, след което подпечата билета си за финала със сервис гейм на 15. Заключителната статистика сочеше 17 уинъра и 27 непредизвикани грешки на сметката й срещу 28 уинъра и 51 непредизви грешки за Уилямс.

Полуфиналът обаче в никакъв случай не се реши от това, коя тенисистка направи по-малкото грешки, а бе изключително зрелищна за гледане битка с много качествен тенис.

На финала Стивънс ще спори с Мадисън Кийс, която изигра почти перфектния мач и разби Коко Вандевеге с 6:1, 6:2. Както Кийс, така и Стивънс, за първи път ще имат шанса да се борят за титла от Големия шлем.

Мадисън Кийс

Световната №16 показа изключително силен тенис и имаше ясна идея как да неутрализира мощния сервис на Вандевеге, която дори не се доближи до нивото на тениса, с който отстрани Каролина Плишкова в миналия кръг.

Коко Вандевеге

Кийс доминираше тотално в началните минути, когато спечели 20 от първите 24 точки и поведе с 5:0, успявайки да затвори откриващия сет с 6:1 за по-малко от половин час игра.

Вандевеге пробва да се закрепи в мача веднага след почивката, но сякаш в днешното й представяне липсваше обичайната свежест, мощ и агресия. Кийс стигна до брейкбол още във второто подаване на съперничката си и веднага го сграбчи, а не пропусна и втората си възможност, с която резултатът стана 4:1.

В следващите мигове Мадисън стресна феновете си, взимайки медицински таймаут, но в крайна сметка нямаше проблеми да затвори мача с 6:1, 6:2 за едва 66 минути.

Коко Вандевеге и Мадисън Кийс

Кийс се е изправяла веднъж срещу Стивънс и отстъпи с 4:6, 2:6 в Маями през 2015 г.