градски транспорт

Наземният градски транспорт в София няма да се движи и след 12:00 часа, заради протеста на служителите. Протестът ще продължи докато не се проведе среща между протестиращите и отговорните институции в лицето на Министерството на финансите и Столична община, съобщи вицепрезидентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Тодор Капитанов пред събралите се протестиращи пред трамвайното депо в кв. “Банишора”.

С приключването на разрешението за протест до 12:00 часа преминаваме към гражданско неподчинение, каза Капитанов. Нека институциите решат дали и докога ще продължим, добави той. Протестът ще продължи още един час, а след 13:00 часа синдикатите ще решат дали ще се удължи още. Имат готовност да затворят и възлови кръстовища в столицата.

Липсата на комуникация с отговорните институции е поредното доказателство, че те не се интересуват от работещите в градския транспорт и условията на труд, смятат синдикатите. След обявеното удължаване на протеста символично бяха счупени два телефона – един символизиращ комуникацията им с Министерството на финансите и един – със Столична община.

По-рано днес министърът на финансите Теменужка Петкова каза, че е изцяло ангажимент на кмета на Столичната община да предприеме необходимите действия и мерки, така че да определи и осигури финансирането за възнагражденията на работниците в столичния градски транспорт.

Днес се движат само влаковете на метрото. От „Метрополитен“ ЕАД съобщиха, че обстановката в столичното метро е спокойна, след като успешно обслужи завишения пътникопоток в сутрешния час пик.

В 4:00 часа тази нощ протестиращи блокираха излизането на наземния градски транспорт от депата в София. Протестът се провежда под надслов „Достоен труд – достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!“.

Заради протеста на наземния градски транспорт днешният ден е неучебен за училищата в София.

Кметът на столицата Васил Терзиев каза, че средната брутна заплата в автотранспорта на София е около 3900 лева за водач, в метрополитена – около 4600 лева, като не са включени 300 лева за храна на месец. От 2018 г. до момента заплатите са се качили средно с около 150%, но това не е решило нито един от системните проблеми, смята той.

„Ние можем да с позволим на този етап 5% увеличение, което е около 100 лева върху основното възнаграждение, просто няма друга възможност“, обясни Васил Терзиев.

Според кмета протестът на работещите в системата на градския транспорт не е предвиждал да бъдат блокирани всички наземни линии, и това е станало ясно едва вчера.

Политически ли е рекетът на софийските шофьори?

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук