Руският гранд Спартак (Москва) напомни за славните си времена в Европа. Тимът на Масимо Карера разгроми с 5:1 Севиля и показа, че има потенциал да се бори за прескачане на груповата фаза в Шампионската лига. Куинси Промес (2), Лоренсо Мелгарехо, Денис Глушаков и Луис Адриано вкараха головете за голямата победа. За севилци се разписа Симон Кяер.

Успехът изкачи Спартак на второ място в  група „Е“. Отборът има 5 точки и все още е непобеден. Начело със същия актив, но с по-добра голова разлика е Ливърпул. Севиля е на трета позиция с 4 точки, а на дъното е Марибор с 1 точка.

Класиране група Е

В другия мач от групата футболистите на Юрген Клоп си изляха гнева от неособено добрите резултати в последно време над клетия Марибор и разгромиха словенския тим със 7:0. Това е изравнен рекорд за най-убедителна победа в историята на турнира. Със същия резултат Шахтьор (Донецк) разби БАТЕ Борисов през 2014-та година, а през 2010-та Олимпик Марсилия вкара 7 безответни гола на Жилина.

Ивелин Попов бе титуляр за домакините. Българинът влезе за броени секунди при успеха над Ахмат в Грозни преди няколко дни, но старши треньора Масимо Карера му гласува доверие на любимата му позиция зад нападателя. Българинът беше предпочетен пред Марио Пашалич. В предни позиции за Спартак играеше Луис Адриано, а по двете крила действаха Александър Самедов и Куинси Промес. Капитанът Денис Глушаков и Фернандо бяха двойката вътрешни халфове.

Спартак Москва Севиля

Заради контузии извън състава на руския шампион останаха редица основни футболисти – Артьом Ребров, Роман Зобнин, Зе Луиш и Жано Ананидзе. Лоренсо Мелгарехо се възстанови от травмата си и попадна в групата за двубоя, но стартира на пейката. Парагваецът обаче влезе в игра още в средата на първото полувреме вместо контузилия се Самедов.

Наставникът на Севиля Едуардо Берицо се спря на схемата 4-3-3, като в атака разчиташе на Пабло Сарабия, Висам Бен Йедер и Нолито. Тримата халфове бяха Евер Банега, Гуидо Писаро и Михаел Крон-Дели. Изненадата бе отсъствието от титулярите на Франко Васкес и Хесус Навас.

Проблемите на гостите бяха в защита, където с контузии са Даниел Карисо и Николас Пареха. При това положение, в центъра на отбраната си партнираха Клеман Ленгле и Симон Кяер. Аут заради травма бе и опитният халф Стеван Нзонзи.

Спартак и Севиля никога не се бяха срещали в евротурнирите, но андалусийци имат доста добър баланс срещу руски отбори. Предишното най-скорошно гостуване на Севиля в Русия беше през 2006 година срещу Локомотив (Москва). Тогава тимът победи с 1:0, а в състава беше Хесус Навас. Спартак се беше изправял 26 пъти срещу испански съперници и имаше 13 загуби в тези двубои.

Публиката на домакините създаде изключителна атмосфера на „Откритие Арена“ и надъха своите любимци със зрелищна хореография. Спартаковци бяха по-добри в началните минути, когато повечето им атаки преминаваха през десния фланг. Включванията на Андрей Ешченко много затрудняваха защитата на Севиля, но първата опасна ситуация бе пред вратата на Спартак. Бен Йедер се обърна и опита да стреля веднага, но Сердар Тасчъ го блокира. Малко по-късно при едно единоборство Ивелин Попов се оказа с разбит нос.

В 18-ата минута поредното прецизно центриране на Ешченко намери Промес и въпреки неособено високия си ръст, холандският национал успя да открие резултата с глава. Севиля имаше възможност да изравни веднага, но след пробив на Нолито и остро подаване, Георгий Джикия се ориентира най-добре и изчисти пред самата голлиния. В тези минути Самедов се контузи и Карера го смени с Мелгарехо.

Севиля стигна до гол в 30-ата благодарение на Кяер. Датчанинът се озова на добра позиция в наказателното поле, стреля два пъти и от втория опит прати топката в мрежата – 1:1. Гостите доминираха до края на полувремето, а Попов се запомни с един удар от границата на наказателното поле, спасен от Рико.

Севиля показа класата си в началото на втората част с няколко скоростни атаки, но тогава се видя талантът на Александър Селихов, който буквално спаси тима си с две феноменални намеси. В първия случай той изби удар на Бен Йедер, а след това отчая и Крон-Дели.

Ивелин Попов се поумори и отстъпи мястото си на Пашалич в 57-ата минута. Буквално секунди след смяната спартаковци отново поведоха. Промес подаде на Мелгарехо, а той, без да се бави, много точно намери далечния ъгъл на вратата за радост на препълнените трибуни на „Откритие Арена“.

В 67-ата минута футболистите на Спартак направиха нещо още по-красиво. Комбаров центрира, а Глушаков от воле разстреля Серхио Рико за 3:1. Берицо се опита да промени хода на мача с включването на Франко Васкес, но вече беше късно. В 74-ата минута Промес пусна хитър пас към Луис Адриано, който финтира Рико и заби четвърти гол за червено-белите.

Крайното 5:1 оформи Куинси Промес в 90-ата минута с втория си гол в двубоя, след като преодоля стража на Севиля с удар в долния десен ъгъл на вратата.

В другата среща от групата всичко стана ясно още до средата на първото полувреме, когато Ливърпул вече водеше с 3:0 като гост на Марибор с голове на Роберто Фирмино, Филипе Коутиньо и Мохамед Салах. Египтянинът добави още едно попадение преди почивката, а след нея Фирмино, Алекс Окслейд-Чембърлейн и Тренд Александър-Арнолд довършиха наказателната акция.

Марибор Ливърпул

Юрген Клоп направи три промени в сравнение със състава, който излезе срещу Манчестър Юнайтед през уикенда. Джеймс Милнър замени капитана Джордан Хендерсън в средата на терена, Александър-Арнолд започна като десен бек вместо Джо Гомес, а Симон Миньоле отстъпи мястото си под рамката на Лорис Кариус.

Атакуващото трио на мърсисайдци се състоеше от Мохамед Салах, Роберто Фирмино и Филипе Коутиньо, а Даниел Стъридж отново бе сред резервите. В центъра на защитата Клоп заложи на Деян Ловрен и Жоел Матип.

Старши треньорът на Марибор Дарко Миланич беше зарадван от новината, че ветеранът Марко Шулер вече е напълно възстановен и го пусна сред титулярите. Малко неочаквана бе появата в състава на Мартин Крамарич, докато атаката отново се водеше от клубната легенда Тавареш. Контузия на една от последните тренировки извади от сметките младия нападател Лука Захович – син на бившия словенски национал Златко Захович.

Ливърпул беше в серия от 7 мача без победа в групите на ШЛ, освен това спечели само едно от последните си 13 гостувания в евротурнирите – срещу Рубин в Лига Европа преди два сезона.

Марибор се гордееше със силното си представяне у дома. Виолетовите бяха загубили само един от предишните си 11 мача в Европа на свой терен, но пък и имаха само една победа срещу съперник от Англия от 8 опита.

Гостите бяха решени да покажат, че дори и без Садио Мане могат да бележат много голове и до почивката пред вратата на Ясмин Ханданович се изви истинска вихрушка, а той трябва да е доволен, че допусна само 4 попадения.

В 4-ата минута Салах проби на скорост и поднесе топката на Фирмино, който отблизо откри резултата. В 7-ата Ханданович изби опасен удар на Милнър, но малко по-късно братовчедът на Самир Ханданович капитулира за втори път. Центрирането бе на Милнър, а Коутиньо майсторски удвои преднината на Ливърпул. По този начин бразилецът се превърна в първия футболист на червените с голове в 4 поредни гостувания от 2014 година, когато същото стори Стивън Джерард.

Веднага след втория гол последва пропуск на Фирмино, но защитата на Марибор бе толкова дезорганизирана, че не след дълго се стигна до още едно попадение за Ливърпул, което окончателно лиши двубоя от интрига. Центрирането от десния фланг беше на Фирмино, а Салах заби топката в мрежата на домакините.

В 28-ата минута Марибор най-после сътвори нещо интересно в офанзивен план, но Кариус се справи с удара на Вилер. Ливърпул видимо намали темпото, но въпреки това вкара нов гол в края на полувремето. Алберто Морено напредна и прати топката в наказателното поле, където Салах изпревари съотборника си Фирмино и покачи на 4:0.

Второто полувреме не бе по-лесно за словенците. В 54-ата минута Коутиньо центрира от фаул и Фирмино се разписа за втори път. Марибор някак задържа този резултат почти до края на мача, но отборът на Миланич рухна в заключителните минути и инкасира още две попадения. Влезлият като резерва Стъридж асистира на Окслейд-Чембърлейн за 6:0, а точка на спора постави Александър-Арнолд в добавеното време след пас на Коутиньо.

Това е най-голямата победа като гост за Ливърпул в евротурнирите и най-убедителният резултат на чужд терен за английски отбор в Шампионската лига.