Договорът за добросъседство с Македония е основа за европейско развитие на двустранните отношения. Това каза СПЕЦИАЛНО ЗА ДЕБАТИ.бг дългогодишният кореспондент на БНР в Скопие и външнополитически коментатор и анализатор Мартин Минков.

Той определи твърденията, че документът е по-полезен за България като абсурдни. По думите му, Договорът отваря вратата на Македония към ЕС и НАТО и затова България има основания да гледа на него като по-важен за Македония.

Минков обаче смята, че на този документ трябва да се гледа като на еднакво полезен и компромисен за двете съседни държави.

Че договорът ще бъде подписан няма съмнения, но експертът твърди, че проблемите ще дойдат при рафитификацията му.

Според него, въпреки дискусиите в българския парламент, Договорът за доборосъседство все пак ще бъде ратифициран, защото нито една партия няма интерес от влошаване отношенията с Македония.

Той обаче твърди, че дебатите ще бъдат по-ожесточени в македонския парламент. По думите му документът все пак ще бъде ратифициран и от Скопие.

През октомври предстоят важни местни избори, припомни експертът и коментира, че те биха поставили под съмнение изпълнение клаузите на договора.

„Към момента, много голямо влияние по места и в държавния апарат продължава да има ВМРО-ДПМНЕ. Затова, опозиционната партия на Груевски разчита на победа при местните избори. Ако това се случи, е много вероятно да се направят усилия за предизвикване на предсрочни парламентарни избори”, коментира експертът.

Мартин Минков изрази надежда, че македонският политически елит ще преодолее антибългарските настроения.

„Надявам се, че по-младият политически елит знае, че бъдещето на страната е свързано с присъединяването й към европейските структури и НАТО. Ние сме заинтересовани да бъдем обградени от държави членки на тези организации.”

„Договорът е лъч, който ми се иска да стане зелена светлина, а не да остане само лъч”, коментира още експертът. Той обаче е на мнение, че сам по себе си документът няма да реши трупаните от години проблеми, но ще отвори пътя към преодоляването им.

„Не трябва да забравяме и икономическите аспекти. Досега няма диалог между двете държави, в който да не се е говорило за Коридор 8, железница, енергийния коридор, за културното отваряне. Всички тези неща останаха само едни добри пожелания. Договореностите на високо ниво се постигаха, но на експертно се блокираха. Това трябва да се преодолее”, категоричен е Минков.

Той оцени позитивно приоритетите на страната ни по време на председателството на ЕС. Според него, България има шанса да се превърне в мост между държавите от Западните Балкани и европейските институции.

Цялото интервю може да прочетете по-късно в рубриката „Интервю“

Харесайте страницата ни във Фейсбук за още коментари, анализи и интервюта.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук