Бившият главен секретар на МВР и експерт по Национална сигурност проф. Николай Радулов коментира терористичните нападения в Барселона.

 

Защо сега и защо в Барселона?

Още в края на миналата година беше ясно, че 2017 година ще е богата на терористични нападения и затова говореше шефа на Европол. Той обясни, че вероятната цел на терористични атаки ще са големи европейски градове. Той спомена столиците, Барселона не беше споменат поименно, но няколко пъти в послания на джихадисти Барселона беше споменавана.

Два месеца преди този атентат, в един от сайтовете, използвани от „Ислямска държава” е имало закана: „Следва Барселона”. Това беше градът, определен за следваща цел на атака.

Самата Барселона е чудесен град, който се радва на небивал туристически интерес. Тоест в него има непрекъснато най-малко 1 млн. външни хора. Целите на терористичните актове, освен да всяват ужас и да избиват хора, са да печелят популярност на колкото се може по-голяма територия. Ясно е, че при един терористичен акт в туристически обект, се постигат всички тези цели. Доказва се, че държавата трудно може да опази гостите и своите граждани. Всички държави, които имат загинали или ранени граждани адекватно ще откликнат.

Така че обяснимите цели на терористичните организации са постигнати. Има известна разлика между целите на „Ислямска държава” и целите на извършителите. Целите на ИДИЛ са такива и за да ги достигне тя използва традиционно изградени структури, клетни, но и неформални структури.

Това е модерното и трудно проследяемо. Отдавна отправят покани за джихад, за радикализиране, към общности, които са  податливи на това, но не към конкретни хора, а това затруднява много да се долови бъдещата заплаха.

Тоест, самата „Ислямска държава” не е сигурна кой конкретно ще откликне на призивите да се извърши джихадистки атентат. По този начин се постигат няколко цели: първо – целите на терористичния акт, второ – отнемат се много ресурси на специалните служби и полицията, трето – остава незабелязана организационната дейност, която 100% е извършена на територията на Европа.

Това, с този акт, беше постигнато.

Зачестяват нападенията с автомобили – в Лондон, Берлин, Ница. Защо колите се превръщат в предпочитано оръжие?

Много ясно защо кола, защото автомобилите не са общоопасно средство, в смисъла на оръжие. За да се сдобиеш с кола, не е необходим специален режим. Ако искаш да вземеш автомат „Калашников” или да купиш различни типове химически вещества и да направиш бомба, това може да те постави в полезрението на специалните служби и полицията. От тази гледна точка има много джихадистки сайтове, които „ограмотяват” кандидатите за терористични актове, така че те да успеят сравнително незабелязано да се подготвят и да извършат терористичната дейност. Най-лесно е да купиш един автомобил, или да го откраднеш, или да го наемеш. Това не привлича внимание, защото милиони хора по света го правят. А в Испания толкова е развита кражбата на автомобили, че една кола повече или по-малко няма да направи никакво впечатление на полицията. Затова с автомобил нападат. Колата е по-опасно оръжие от автомат „Калашников”, между другото, защото през последните години жертвите на автомата са по-малко от жертвите на автомобилни катастрофи.

Световната статистика твърди, че 5 млн. годишно загиват от автомобилни катастрофи, а 50 млн. са ранените. Съвсем естествено е автомобилът да се използва за терористични актове.

Прави впечатление, че при този атентат, както и в Лондон от преди няколко месеца, атаките бяха няколко и почти по едно и също време. Това нов подход  на „Ислямска държава” ли е?

Това е самоорганизация на т.нар. „вълци единаци”. Тази координация не е работа на „Ислямска държава”, но в указанията, които е давала още от самото си основаване, се казва, че по-ефективни са актове, извършвани по едно и също време. Полицията разследва, че координацията е постигната чрез социалните мрежи. Едва ли е използван открит текст, вероятно са използвани условности. Но както виждате, самата атака е извършена, след няколко часа е открита стрелба в едно от предградията, след това в близък туристически град се извършва подобна на първата атака с автомобил.

Там не сполучват. Винаги има възможност полицията да реагира по-адекватно или да има повече органи на реда на съответното място. Има и други подобни случаи.

Властите в Испания издирват 17-годишно момче, за което се предполага, че е нападател. Не е ли ненормално деца да убиват деца?

Знаете много добре как „Ислямска държава” обучава своите последователи. През последните години непрекъснато се парадираше как се създават детски лагери, в които карат децата да участват в екзекуции, обучават ги да си служат с оръжия. Така че това е в арсенала на „Ислямса държава” – да се насочи към неукрепналите психики и да им въздейства с идеологически инструментариум. Тук имаме един много сериозен проблем – това става чрез интернет. Всички опити да се спре интернета в Близкия изток се оказват неуспешни и тук може би, причината е, че за техниката се дават милиони и фирмите, които снабдяват Близкия изток с интернет не желаят да си съкратят печалбите. На специалните служби им остава само да използват специален софтуер, да слеят социалните мрежи.

Това, че един е джихадист, не означава, че е неграмотен. Може би извършителите са неграмотни, но подбудителите, организаторите, членовете на „Ислямска държава” не са глупави хора – завършили са западни университети, част от тях са работили в разузнавателните служби на Садам Хюсеин и други диктатори, тоест те са доста опитни. Знаят как да влияят и на кого, така че да се извърши терористичен акт.

Можеше ли да бъде предотвратен този терористичен акт?

По отношение на хората, които е възможно да бъдат радикализирани, полицията има много широк кръг от хора, които влизат в списъците и те се наблюдават. Става дума за много голям кръг от хора и никоя полиция няма такъв ресурс непрекъснато да ги следи и резултатът е такъв.

В испанските медии видях, че полицията е предотвратила много голям терористичен атентат, който е щял да стане близо до Барселона. Макар и единият да не е бил предотвратен, непрекъснатата работа е осуетила друг.

Много е важно да се знае, че през последните 7-8-9 години, Европейските държави счетоха, че е постигнато ниво на обществен ред, на гражданско съзнание. Затова те рязко намалиха полицията. Това се случи в Германия, Италия, Франция, в Испания не толкова, макар че там с около 20% бяха намалени в големите градове.

Във Великобритания полицията беше драстично съкратена. Тереза Мей губи много от подкрепата си, защото като министър на вътрешните работи намали с 50% полицията в големите градове.

Не може да се пести от полицейски сили. Те не могат да се заменят от камери, колкото и да са модерни. Затова трябва много внимателно да се обмисля къде и колко сили ще са необходими.

Виждате, ние например преди няколко години намалихме с около 1 200 души гранична полиция и сега се чудим откъде да намерим хора, за да можем да запушим границата.

На този етап има ли опасност за България?

Ние сме европейска страна, затова опасност за нас винаги има. Друг е въпросът колко е силна и каква е заплахата. За момента все още се намираме в периферията на целите на „Ислямска държава”, но след като са обявили, че основният им противник е Европа и ЕС, очевидно имат предвид и нашата страна. За всеки случай, тактиката на терористите е да ударят там, където по-лесно ще се осъществи терористичния акт. Ако европейските държави, които имат по-големи възможности да увеличат ресурсите в сигурността, го направят, напълно възможно е терористите да се преместят на наша територия. Хубавото е, че тук те нямат вътрешни позиции. Терористичните клетки, за които се говори, не са точно такъв тип. Може би са идеологически клетки на хора, които са приели исляма. Те са предимно роми, но те не са толкова себеотрицателни, че да се жертват. До вчера бяха протестанти, днес са мюсюлмани, утре може да станат будисти, ако има кой да плаща. Така че, за да се случи нещо в България, то трябва да дойде отвън. Но това би било по-лесно за разкриване, тъй като нашата държава, със специалните си служби и полицията, е в състояние да проследи потока, който влиза и излиза от страната.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук