Димитър Манолов е роден на 23 август 1958 г. в гр.София. Той е магистър инженер по строителство на сгради и съоръжения.
Член е на КТ „Подкрепа“ от ноември 1989 г. Един от основателите на Синдиката на научно-техническите работници, на Синдиката на работещите в строителството, проектирането,инвестирането, ремонта и експлоатацията на строителни обекти и инженерни съоръжения впоследствие Федерация Строителство, индустрия и водоснабдяване.
На Третия редовен конгрес на КТ „Подкрепа“ е избран за вицепрезидент, а на Деветия редовен конгрес – за президент.
Г-н Манолов, българските синдикати, както и синдикалните организации от Западните Балкани внесохте декларация в правителството относно социалното измерение на реформите в Западните Балкани. Какви са предложенията, които са залегнали в документа?
Ако трябва да бъдем честни, по-хубаво за тях ще е да си спестят някои реформи. Но ние не сме влизали в такава конкретика. Ние предложихме на колегите от Западните Балкани да се поучат от нашия опит, тъй като ние натрупахме достатъчно такъв. Първо минаха през това Словения, после ние и Румъния, после Хърватия, т.е. имаше по няколко години между присъединяването на различните държави и това е различен опит.
Във всеки случай това, което предложихме на европейската социокрация беше диалогът със социалните партньори в този процес на присъединяване да бъде наистина на ниво, а да не се случва това, което сана при нас с последиците, без разбира се да съм кой знае колко оптимист, че това ще стане.
Споменахте за някои реформи, които според Вас е добре държавите от Западните Балкани да си спестят – какви са те?
Аз онзи ден бях и на една конференция със земеделските производители. Това се отнася особено до сектора на земеделското производство и на храните. Също така грешките, които ние допуснахме, премоделирайки пенсионните си системи, системите си за безработица и т.н. Нещата, които ние направихме, доказаха своята несъстоятелност и е хубаво грешките да бъдат избегнати.
Как оценявате пък обещанията, които европейските лидери дадоха на срещата ЕС-Западни Балкани?
Всъщност аз обещания не чух и това най-много ме притеснява. Цялото говорене беше изключително глоджаво и ако имаше нещо, което прозвуча по-конкретно, това беше създаването на пътна карта за отпадане на роуминга в тези държави, което е без съмнение положително. Оттам нататък бяха общи приказки. Дано това поведение да бъде преоценено.Дотолкова, доколкото в тези страни и бидейки на това място ако не са част от ЕС, те ще станат част от нещо друго далеч по-лошо – за тях и за всички около тях, а ние сме най-близо до тях. Членството в НАТО не е гаранция за нищо. Всъщност те трябва да станат част от този икономически съюз, за да могат нещата да бъдат подредени, разбира се с всичките уговорки.
Руското влияние ли имате предвид с думите си, че те могат да станат част от нещо далеч по-лошо?
И американското. Те са и едните, и другите.