Георги Рачев е климатолог и специалист по синоптичен анализ и синоптична климатология. Преподава в Софийския университет „Св. Климен Охридски“.
Има научни трудове в областта на възобновяемите енергийни източници и качеството на атмосферния въздух.
Доц. Рачев, няма как да не ви попитам какво време ни очаква през следващите дни?
Продължаваме да се радваме на много късна, слънчева и топла есен. Това не е „циганското лято”, продължава си есента и то с наднормени температури. Общо взето, веднъж на 10 години може да се случи тази топла и слънчева есен. Обикновено втората половина на октомври и началото на ноември обикновено е мрачно, хладно и студено.
А ние се радваме на липса на мъгли, липса на снегове, мразове. Много хубава и топла есен, такава, каквато я прогнозирахме. Това нещо ще продължи поне до 7-8 ноември. Много хубаво време.
Единственият негатив и това, което не можахме да познаем до този момент е задълбочаваща се суша в Западна България, където вече трети месец няма стопански валежи – 5л/кв. метър. Тоест, имаме места, където в продължение на 50-100 дни не е капнала и капка дъжд.
Рано ли е да се прогнозира каква ще бъде зимата?
Отдавна вече има прогнози. Динамичните прогнози показват нормално температурно отношение и малко по-топла зима за Балканския полуостров – с около половин до 1 градус по-висока от нормалната температура. Един градус за трите зимни месеца не е малко. Очакваме нормално количество на валежите, дори с една дългосрочна тенденция за увеличение, във връзка с увеличаването на циклоналната дейност през студеното полугодие в Средиземноморието.
Топла и сравнително нормална по отношение на валежите зима.
Преди около месец ЕК реши, че е дошъл краят на въртенето стрелките на часовника. Според приетите разпоредби, всяка държава трябва да сама да определи дали иска постоянно да остане лятното или зимното часово време. В България също се проведе допитване. Изтъкнаха се много неща „за” и „против” смяната на времето. Според Вас, кое е правилното решение и ще се промени ли нещо в начина ни на живот?
На мен лично смяната на времето не ми влияе по никакъв начин, но това няма нищо общо с важното за Европа. Аз съм изненадан, че много малко хора в Европа и в България взеха отношение по този въпрос, който беше поставен. У нас гласуваха само 17 000 души, което на практика е нищо в сравнение с нашето население.
От тях, почти по равно, се бяха разделили да остане обновеното, астрономическото време – т.нар. зимно, или да се възприеме лятното.
Две неща обаче са по-важни – как се отразява то върху бизнеса им, върху богатството и как се отразява то върху самочувствието и бита на българина. Различните ресори от икономиката реагират различно.
Ако има лятно часово време ще се удължи светлата част на денонощието. Децата ще се прибират по светло от училище. Ако спасим един човешки живот, живот на едно дете, има смисъл да местим часовниците напред, защото е светло, вижда се и т.н.
Енергетиката изтъква, че за тях е по-удобно да има и лятно часово време. Селското стопанство се движи по собствени критерии – удължава се светлата част на деня за работа на открито. Така може да се изтъкват аргументи докрай.
Доста хора казват, особено нежната част на човечеството – жените, изказват своето несъгласие, защото смяната на часовото време обърква биологичният ритъм на хората. Дори наскоро имаше доста сериозни индикации от медицината – Нобелова награда получиха хората, които се занимават с промените, които настъпват в човека, в резултат на въздействието не точно на смяната на часовника, но на много други природни фактори.
Веднага в противовес искам да спомена няколко интересни цифри. Само август месец около 750 000 българи са пътували в чужбина. България се намира в т.нар. Източноевропейско време, което предполага смяната на часа поне с един час. Цяла Централна Европа е поне с един час разлика.
Тоест, отивайки до Ниш за плескавици и вино, вие сменяте часовника, но не се чувствате потиснати. Прибирате се на следващия ден, но понеже нещата са били свързани с положителни емоции, се чувствате много добре.
Всяко едно пътуване до Париж, Рим, Виена, Брюксел е свързано със смяна на часа. Ако отивате до Лондон или Португалия, ще трябва да смените с два часа. Над 1 млрд. души на Земята пътуват годишно със самолет и сменят часа. Те се адаптират. Човешкият организъм е изключително адаптивен към тази смяна и това ще го правят все повече и повече хора.
Така че, чувствителността не е за пренебрегване. Но, ако наистина смяната на времето предизвиква негативни емоции и реакции сред хората, е редно да оставим т.нар. зимно време – с което сме си свикнали години наред. Аргументи „за” и „против” могат да бъдат давани. Но според мен, това, което прави ЕС в момента е абсолютно безсмислено.
По-важното е друго – трябва Обединена Европа да мине към единно време. Не да отиваш в една държава, да сменяш часовника в едната посока, в другата държава – в друга посока, защото ще настане тотален хаос. Имаме си Източноевропейско, Централноевропейско и Западноевропейско време и нека това да остане за всички европейски страни.
По този начин ще се избегне тотален хаос по летища, гари, доставки на пътници и на стоки. Ако останем към зимното време, нека всички в Европа останат към зимното време. Това е най-доброто решение.