Георги Рачев
на снимката: Климатологът проф. Георги Рачев
Доц. Георги Рачев е климатолог с дългогодишен опит. Той е преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски” в катедра „Климатология, хидрология и геоморфология“ .

 

 

Доц. Рачев, март месец ни изненада с много снежно време и то накрая. Кога ще свърши зимата?

Зимата ще свърши в неделя. Това в кръга на шегата, защото тя свърши отдавна. Ние сме март месец, а той е типично първи пролетен месец. Тази година обаче Баба Марта показа своя нрав в най-големите си крайности. Веднага ви припомням, че на 1 март осъмнахме с ужасно студено време. Температурите бяха паднали до минус 15, 18, 20 градуса. След това се оформи един период на по-топло време – около 11 и 12 март, а на 18 март пък имахме толкова високи температури, че те се доближиха до максималните отчитани някога през март месец за един период от 100 години.

Сега виждаме обратното – връщаме с към един зимен пейзаж посред първа пролет. Навън е снежно, но и не само – почти над цяла България вали сняг, с изключение на най-южните райони.

Но това ще продължи до събота. От събота, късно вечерта, и от неделя започва затопляне и колкото и невероятно да звучи, следващата събота и неделя температурите трябва да бъдат до 18 и 23-24 градуса – истинска, съществена пролет, която ще продължи и до Великден. Такива засега са средносрочните прогнози. Ще има дъжд, но слънцето ще бъде много повече. И помен няма да има, в ниската част от страната, от този сняг.

Като професионалист мога да кажа, че сегашното време е типично и се среща през пролетта, макар и рядко. Не за първи път вали сняг, но този сняг ще се запомни, защото той е доста продължител. Обикновено българският народ нарича този сняг „щъркелов”, тоест днес го има – утре го няма. Но този, който вали в момента ще остане и за утре, и за събота. Това е особеното и това, което го виждаме сега се случва веднъж на 30-40 години.

Снежна покривка, в продължение на два дни и то в края на март. Това е особеното и изключителното в този случай.

Можем ли да кажем, че това е някакъв вид аномалия?

Под аномалия ние разбираме всичко, което е извън средното. Аномалия е в смисъл, че рядко се случва, но не е нещо невиждано и за първи път в историята. Много рядко се случват такива продължителни снеговалежи за този период. Много крайности видяхме през този март месец – няколко пъти беше много горещо и два пъти беше много студено. Случват се такива неща на прехода между зимния и пролетния сезон.

Кога можем да очакваме затопляне на времето?

Очаква ни топло време, на Великден също, но сравнително влажно. Март ще го изпратим с два пъти валежната норма на месеца. Много влажен месец и заради това и язовири, и реки са пълни догоре. Този сняг ще се стопи и ще изтече в нашите реки. Хубаво е, че се отлага във времето, иначе всичкият дъжд, който беше паднал, заедно със снега в по-високите части на планините щеше да доведе до локални разливи. Това по всяка вероятност няма да се случи през следващата седмица, макар и много високи речните води, ще останат в границите на речните корита, но наводнения аз лично не очаквам.

По-скоро тревогата ми е за Дунав, тъй като само нашите реки не могат да напълнят реката, но притоците й в Унгария, Сърбия и Хърватия са много пълноводни. В момента цялото българско крайбрежие е на около метър под абсолютния максимум на водите в Дунава. Това означава, че ако снегът започне да се топи в балканските страни и Унгария, и е свързан с по-обилни валежи, може да доведе до покачването нивото на Дунава до неговите абсолютни максимални стойности.

Напълно реална е тази постановка. Предстои да видим. Службите трябва да направят това, което зависи от тях.

Каква е дългосрочната прогноза? Имате ли вече яснота какво да очакваме през месец април?

Април месец ни очакват нормални температури, такава каквато е средно многогодишната и месецът ще бъде малко по-влажен. Не толкова влажен, колкото март, но може би 20-30% по-големи валежи, отколкото е нормалното. Засега и за май месец очакваме нормални температури и нормални валежи. Тоест, през април твърдо ще минем средно над 10-12 градуса, май ще се установи нормалното майско топло време със средни температури над 15 градуса.

Отива си студеното време, идва си пролетта, със всички възможности за гръмотевични бури. Ние дори през март на няколко пъти чухме гръмотевици, което не е много характерно, то е по-скоро типично за края на април, но се случват такива неща. Трябва да живеем в хармония с времето.

Всички си спомняме, че на Коледа и на Нова година нямаше сняг и времето беше много топло, а сега вали. Можем ли да кажем, че глобалното затопляне по някакъв начин има отношение към това, така да се каже, изместване на зимата?

Това е големият въпрос за тези компенсаторни движения, които се извършват в атмосферата. Отдавна в народната метеорология се твърди, че ако на Коледа  е топло, то пролетта ще е хладна. Има хиляди такива зависимости, към които аз се отнасям с усмивка. В природа винаги съществуват компенсации, никой не може да гарантира къде ще бъде тази компенсация.

В цяла Европа в момента е студено и то доста – още по-нетипично за Европа. По принцип пролетта е хладна и дъждовна, но не и толкова студена, колкото в момента и то вече за период повече от една седмица. Това вече е аномалия. Няма пряка връзка между едното и другото.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук