Калоян Янков има Магистърска степен по право, СУ“Св. Климент Охридски“. Той е юрист с над 20-годишна практика.
Работи като адвокат в областта на дружественото и вещното право и гражданския процес.
Калоян Янков е член на Софийската адвокатска колегия и член на партия „Да, България“.
Г-н Янков, Вие и Ваши колеги от „Да, България” внесохте жалба във Върховния административен съд срещу Наредбата за конвоиране на задържани лица. На какво основание го направихте?
Ние смятаме, че правилата за конвоиране на задържани лица нарушават правата на гражданите. Това е нашето основание – допуска се възможност за унизително третиране на конвоираните лица.
Най-общо считаме, че правилата не дават възможност за конкретна преценка за всеки отделен случай дали се налага поставяне на белезници, дали се налага поставяне на колан и белезници на краката. В ал. 6, т. 17 изрично е казано, че не се прави преценка, а винаги се слагат белезници и на краката. Това според нас може да доведе и до нарушение на правата на гражданите.
Освен това считаме, че тези правила са незаконосъобразно приети. През 2012 г., когато са приети, не е извършена процедурата, която трябва да бъде следвана при приемане на нормативен акт. А тези правила носят всички белези на нормативен акт – отнасят се за неограничен кръг лица, могат да засегнат техните права и интереси и т.н.
Процедурата в този случай е предварително обсъждане и след това обнародване в Държавен вестник и публикуване на сайта на Министерството на правосъдието. Нищо от това не е направено.
Поради тази причина гражданите не знаят за съществуването на тези правила, нито пък какво предвиждат – какви евентуални нарушения на техните права или навлизане в тяхното пространство предвиждат те. Освен гражданите, адвокатите също не го знаят. И тримата, колеги, които внесохме жалбата, сме адвокати. За нас е важно да знаем по какви правила нашите подзащитни евентуално ще бъдат конвоирани.
Тази ваша жалба предизвика остра реакция от страна на сегашния зам.-омбудсман г-жа Диана Ковачева. Защо според Вас тя се почувства засегната и как ще коментирате начина, по който тя реагира?
Първо искам да кажа, че ние сме атакували правилата, до които сме имали неофициален достъп. Те са приети през 2012 г. от г-жа Ковачева. Вероятно тя се е почувствала засегната, че сме атакували акт, който тя е приела. Но считаме, че правилата са незаконосъобразни в някои части и са незаконосъобразни по процедурата на тяхното приемане, поради което сме ги атакували. Всъщност ВАС ще каже кои са тези части и дали те подлежат на отмяна.
Всъщност тези правила бяха отменени в четвъртък със заповед на директора на Дирекция „Изтърпяване на наказанията”. Сега какво ще се случи с Вашата жалба – ще я преразгледате ли?
Доколкото правилата са издадени от министъра, само министърът може да ги отмени. Г-жа Ковачева каза, че през 2017 г. тези правила са били отменени и са били приети нови. Отново ние гражданите и адвокатите сме на тъмно и не знаем какви актове администрацията променя, какви отменя и какви изменя.
Когато стане ясно какви са актуалните правила в настоящия момент, ние ще преценим дали има основание за обжалване и дали ще актуализираме нашата жалба съобразно това, което действа в момента.
Искам да подчертая, че администрацията трябва да прави всичко възможно, за да обнародва и да обявява всички нормативни документи, които приема. На тъмно, както е действала до сега, ние няма как да можем да защитаваме правата на гражданите.
Повод за вашата жалба, доколкото се разбира, беше начинът, по който беше конвоирана г-жа Десислава Иванчева. Защо според Вас тези правила се приложиха само за нея, това някакъв акт на показност ли трябваше да бъде?
Само повод за нашата жалба беше станалото публично конвоиране на г-жа Иванчева, но причината по-скоро за нашата жалба е възможното нарушение на правата на гражданите, в това число и нейните.
Ние не сме искали да атакуваме точно тези правила, по които г-жа Иванчева е била конвоирана. Просто сме атакували най-висшестоящия акт на министъра по отношение на конвоирането, с който сме били запознати.
Доколкото ни е известно, конвоирането към болнични заведения се определя със заповед на началника на затворите, която също имаме като акт, но не сме я атакували, тъй като искаме да атакуваме по-висшестоящия нормативен акт, който дава рамката на конвоирането изобщо. Това е по отношение на правната част.
А иначе с недаването на възможност за преценка на органа за всяка конкретна ситуация според нас се стига до такива ситуации от една страна. От друга страна виждаме, че са конвоирани много по-опасни лица, които са задържани за насилствени действия и те не са с белезници на краката, т.е. вероятно тук има някакво по-специално отношение към г-жа Иванчева, но пак казвам: Основната причина да атакуваме правилата е нарушението на правата на гражданите.