Богатите общества са най-притеснени за икономиката и политиката си. Почти няма западно общество, което да е в класацията топ 10 на най-щастливите държави. Това каза СПЕЦИАЛНО ЗА ДЕБАТИ.бг социологът от „Галъп” Първан Симеонов. Според него, богатите държави се страхуват, защото има какво да загубят.
„Има корелация между икономическите възприятия и възприятията за лично щастие, за политиката, за личните перспективи. Парадоксално се оказва, че обществата, които са задоволили повече свои нужди, стават по-придирчиви към детайлите”, обясни социологът.
И добави:
„Западните общества забогатяват и се изнежват, и стават все по-уродливи, когато някой им каже, че комфортът им е подложен на изпитание. Виждате, западните общества започнаха да мислят все повече за екстремисти, за радикали… Ето ви я корелацията.”
Първан Симеонов допълни, че трябва да отбележим и една по-устойчива тенденция – Изтокът расте.
„Ние сме свикнали да мислим, че светът се ръководи от Запада, но това е все по-малко вярно. Китай става все по-силен, далечна Азия също, все по-определяща е Индия”, обясни експертът.
Социологът каза още, че на дълбочинно ниво, обективните икономически показатели влияят на нагласите на хората, но в краткосрочен план, първото нещо, което влияе е политиката. Според него хората първо мислят за политиката, а после за икономиката.
„Ако в политиката е грозна, а икономиката – красива, те пак ще кажат, че икономиката е грозна. Някъде на дълбинно ниво, бавно и полека се вижда, че положителните отговори „да, икономиката е добре” пълзят нагоре. Конкретиката обаче при краткосрочната перспектива, е че ако питате хората за икономиката, те ще ви кажат по-скоро за политиката”, обясни още Симеонов.
Той заключи, че политическата стабилност, влияе на икономическите нагласи на хората.
Цялото интервю може да прочетете в рубриката „Интервю”.
Или ако харесате страницата ни във Фейсбук.