Михаил Константинов
на снимката: проф. Михаил Константинов
Проф. Михаил Константинов е математик и политик от СДС. Бивш заместник-председател на ЦИК. Почетен гост и лектор в университети в Англия, Германия и Франция.
Съветник на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ); сътрудник на Международната фондация за избирателни системи; координатор на ЕС за България по електронно гласуване.
Преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Автор е на 500 научни труда и 30 книги по математика и теория на управлението.

 

 

Проф. Константинов, ЦИК реши да обжалва решението на Съда да въведе машинното гласуване на следващите избори. Какво означава според Вас това?

Означава, че според ЦИК такова гласуване на следващите избори (догодина има европейски и местни избори) не е целесъобразно. Аз бих задал следния въпрос: къде в Европа има машинно гласуване? Отговорът е: никъде. Има, разбира се, частични експерименти. В Холандия това гласуване беше почти 100%, но го махнаха поради пробиви в сигурността, някои от които бяха направо комични. В Ирландия купиха машини за 50 милиона и после дадоха още едни 300 хиляди, за да ги утилизират. В Германия всякакво електронно гласуване е забранено завинаги. Машинното гласуване е много подходящо за държави с масово неграмотно население: Индия, Бразилия, Мексико, Венецуела. В Европа очевидно са преценили, че при тях случаят не е този.

Като мотиви за решението си да обжалват, представителите на ЦИК изтъкнаха, че законодателят не е уредил някои въпроси като например поддръжката на машините, техния софтуер, или пък осигуряването на машини за специфичните секции – тези в чужбина или подвижните секции. Според Вас това достатъчно добри мотиви ли са, за да не се въвежда машинното гласуване, или са просто оправдания?

Ако машинното гласуване остане в закона, то трябва да се въведе, но след като се прецизира в насоките, посочени от ЦИК. Също така може, с промяна в закона, то да се отложи. Според сегашните текстове в Изборния кодекс, заедно с машините, навсякъде трябва да има и гласуване с хартиени бюлетини. Това силно редуцира ползите от машинното гласуване, тъй като данните от двата вида гласуване (с машини и с хартиени бюлетини) ще трябва да се обединяват и обобщават и обработката на резултатите ще се забави. У нас има 12 000 секции, някои от които трудно достъпни. Да има машина за гласуване в секция с 5-10 избиратели е нонсенс. А има и 300-400 секции в чужбина, вкл. в далечни страни. Изборната администрация не иска да сяда върху таралеж и това е обяснимо.

Защо има такава неистова съпротива да се въведе машинното гласуване, след като то дори е записано в закона?

По-скоро има неистово желание това гласуване да се въведе. По цял свят изборите и изборните технологии са бизнес. Една машина за гласуване е поне 1000 евро. Няма лошо, но не е зле това да се каже. Впрочем, машинното гласуване беше записано в Кодекса преди то да се издъни в Холандия и Ирландия.

И накрая нека обобщим. Електронното гласуване (машинното в частност) не е лошо нещо, ако се осигури доверие в неговото произвеждане. Сега такова доверие няма. Американците реват, че руснаци и северни корейци им хакнали изборите, германците реваха, че им пробили комуникационните линии (те не гласуват електронно, но пращат данни от гласуването по защитени мрежи). Виждате и какво стана с Търговския регистър, със сайтовете на някои ведомства. Ако минем на електронно гласуване и някакъв такъв фал се случи, ще стане революция. А и да няма фал, стига някой да изплаче, че лоши хора са хакнали изборите, и доверието отива на кино.

Цифровизацията има предимства, но и недостатъци. Един от тях е крехкото доверие. В момента са пробити милиони смарт-карти, пробити са чиповете на големите производители, пробити са програмните защити на Майкрософт. Европейските държави не са малоумни, не напразно засега всички те са отложили този вид гласуване. Да изчакаме нещата да се стабилизират и тогава може и да го въведем. Но нека не се правим на най-умни и нека не сме първите в Европа.

Интервю с Мартин Димитров, който заедно с Петър Славов осъдиха ЦИК заради неспазване на закона и невъвеждането на машинно гласуване, може да прочетете ТУК.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук