Владимир Чуков
на снимката: проф. Владимир Чуков
Проф. Владимир Чуков е роден на 22 април 1960 г. в Атина, Гърция. Учи във френски колеж в Тунис, а впоследствие завършва Френската гимназия в София. Дипломира се във факултета по обществени науки на Дамаския университет, Сирия. Преподава в редица български университети.
През периода 1995 – 1998 г. е главен редактор на списание „Международни отношения“. През 1999 г. създава неправителствената организация „Български център за близкоизточни изследвания“, а през 2002 г. – „Център за регионални и конфесионални изследвания“.

От 2005 г. е научен секретар на специализирания научен съвет по международни отношения към ВАК.

„Дебати .бг“ потърси мнението му относно новата химическа атака в Сирия и възможните последици.

От известните към момента данни каква е вероятността наистина да е употребено химическо оръжие?

Ситуацията наистина е много трудна за преценка, но нека не разсъждаваме от българска гледна точка. ЕС излезе с позиция, в която беше много ясно отбелязано, че доказателствата, които са дадени, сочат, че отговорността за химическата атака се носи от президента Башар Асад. Това е позицията на ЕС. Информацията за случая идва от полеви неправителствени организации, в това число т. нар. „Бели каски“, които работят в сирийски болници, включително в Източна Гута. Те казват, че такава атака е имало. Има свидетелства, че атаката е направена от самолет, принадлежащ  на режима на Башар Асад. Това е информацията, която е известна, и днес се свиква по спешност Съвета за сигурност на ООН, за да дискутира случая. Трите водещи западни държави и членки на Съвета за сигурност – САЩ, Великобритания и Франция – твърдят, че имат доказателства за атаката на сирийския режим с химическо оръжие срещу жителите на провиция Източна Гута.

Очаквано Русия се противопоставя на тези твърдения, тя съобщи, че нейни експерти са били на мястото на предполагаемата атака и не са открили следи от такава. Както виждаме, получава се противоречие, което напомня за 2013 година, когато за първи път, пак в Източна Гута, беше констатирана употреба на химическо оръжие срещу мирни жители. Трябва да спомена, че от началото на гражданската война в Сирия, според някои специалисти, има около 200 случая на атаки с химическо оръжие. Но този път, наистина, е твърде ясно и категорично, тъй като информацията идва от полеви неправителствени организации. Вероятно ще има някаква реакция и много от специалистите считат, че ударът срещу режима на Башар Асад е неминуем.

Свързан ли е израелският ракетен удар в Сирия с тази химическа атака, или това е отделен проблем?

Точно така, той е нещо отделно, нещо като втора война, която само илюстрира сложността на сирийската криза. Да припомним, че още снощи местните и руските ПВО бяха приведени в пълна бойна готовност, тъй като Иран се е опитал да използва нагнетяването на напрежението около химическата атака в Източна Гута, за да се опита да прекара оръжие към базата Тифор, т. е. към „Хизбула“, която има там представители. Това, което се разбра, или по-скоро подразбра, е, че Израел е информирал не само своите съюзници, но и руската страна. Поради тази причина след удара няма нито един убит руски военнослужещ.

Базата Тифор е много стратегическа, тя е най-голямото военно летище в Сирия. Там освен сирийци има и иранци, руснаци и севернокорейци. Оттам на 10 февруари беше изстрелян много напреднал технологично дрон. Той бе ирански и беше „стелт“, т. е. невидим. Така 10 февруари стана ден на ясно ирано-израелско противопоставяне. Днешната нощна атака е продължение на това, което видяхме на 10 февруари. Това е противопоставяне между Израел и Иран, като, очевидно, и двете големи сили – Русия и САЩ – са били уведомени. Ударите, които Израел нанася в Сирия, са най-вече срещу Иран и слещу доставки за „Хизбула“. Досега Русия се е задоволявала само с устни предупреждения за това, което е ставало.

Какви са възможностите тези събития да повлияят драстично на ситуацията в Сирия или в още по-голям мащаб?

Има такава възможност. Ако химическата атака в Източна Гута се докаже, и за това се стигне до обща позиция на западния свят, то няма да има нужда от решение на Съвета за сигурност на ООН. Русия се опитва да насочи въпроса към Организацията за забрана на химическото оръжие, докато ЕС предложи да бъде направена независима анкета. Ако независима анкетна комисия установи, че има използвано химическо оръжие, няма нужда от свикване на СС, а влиза в сила член 7 от устава на ООН и трябва да бъде наказан режимът, който използва оръжие за масово поразяване. Така че сме в една чувствителна ситуация, една кулминация, в която нещата може да се преобърнат много бързо.

Русия няма ли да реагира остро в защита на своя съюзвник?

Повечето анализатори коментират точно това, че Русия в момента се намира в една много тежка ситуация. От една страна се опитва да докаже, че пази своите съюзници. В същото време, от 30 септември 2015 година, откогато е в Сирия, тя не се е противопоставяла на нито едно нападение на израелски или американски самолет. Така че се получава много неприятно положение, от което трябва да излезе. Поне на този етап не се вижда, че може да го направи.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук