Симеон Славчев
на снимката: Общинският съветник от СОС Симеон Славчев
Инж. Симеон Славчев е общински съветник и съпредседател на „Политическа група 5” в Столичен общински съвет. Член е на председателския съвет на Столичния общински съвет.
Зам.-председател е на постоянната комисия по инженерна инфраструктура и енергийно планиране и е член е на постоянната комисия по транспорт и туризъм, както и на постоянната комисия по здравеопазване и социална политика.
Симеон Славчев е роден на 14.06.1978 г. в град Варна. Средното си образование завършва в 34-то СОУ „Стою Шишков“ в гр. София с профил история, литература и философия. Висшето си образование завършва в Техническия университет – София и е инженер-магистър по „Индустриален мениджмънт”.

 

 

 

Г-н Славчев днес се гласува пакет „Мобилност 1” в Брюксел, тук Вие организирахте протест срещу него. Каква е позицията Ви?

Първо, целта на политическа партия МИР е да подкрепим превозвачите и да защитим националния интерес на България, тъй това не беше направено по време на европредседателството. Целият европейски елит беше в София, в България, но за огромно съжаление националният интерес на България липсваше.

Тук отговорност носи цялото българско правителство, тъй като един от приоритетите, който трябваше да бъде поставен по време на председателството, трябваше да бъде пакетът „Мобилност”.

Той категорично ощетява всички български превозвачи. Ако бъдат приети тези текстове, те ще фалират и това ще доведе до много сериозни загуби. Експертите изчисляват над 1 млрд. лева годишно в загуби за българската икономика.

Всъщност при големия протест на превозвачите тук в София през лятото се чуха обещания да се работи по въпроса, България да се обяви против този пакет. Защо според Вас това не се случи?

Обещанията в случая не вършат работа. Вършат работа конкретните дела. Тук е мястото да се каже, че пряка отговорност носят министър-председателят и транспортният министър. Те на думи защитиха българските превозвачи и българския национален интерес, но де факто не е така.

В случая по категоричен начин българското правителство трябва да се противопостави на водената от Брюксел политика в момента за Европа на две скорости. Силно се надявам, че това ще стане.

Ние организираме този протест не само символично тук пред представителството на ЕП днес, когато се гласуват конкретните текстове, ще продължим нашите действия. Отново казвам, че силно се надявам, че българският национален интерес ще бъде защитен не само на думи.

Ще стигнете ли и вие до протести в Брюксел?

Категорично. В момента дори контактуваме с колегите представители на превозвачите там. Следващата стъпка е да отидем в Брюксел.

Отново казвам, че за огромно съжаление по време на европредседателството тема в България беше какви са плочките пред НДК и на какви столове ще седят европейските бюрократи, а не какъв е националният интерес и какви би трябвало да бъдат българските приоритети.

Всъщност този въпрос има и друга гледна точка – пакетът „Мобилност 1” предоставя по-добри условия на труд за самите работници – шофьорите. Не трябва ли и техните интереси като служители все пак да бъдат защитени?

Тук трябва да бъде поставен един баланс. Голяма част от текстовете имат своето основание, но те трябва да бъдат разглеждани в общия контекст. Не може да накарате един шофьор да се върне от другия край на Европа.

Ние най-вече се противопоставяме на тези разпоредби, защото тук са нарушени основни ценности и принципи на ЕС, а именно свободното придвижване на хора, стоки и услуги в рамките на ЕС.

В днешно време не е необходимо един шофьор да бъде в някоя точка на европейската общност и на всеки три седмици да се връща в държавата си. Ние абсолютно се противопоставяме на тази дискриминация, която се опитват да прокарат бюрократите в Брюксел.

Ако зависеше от Вас, как бихте преформулирали разпоредбите в пакета „Мобилност 1”, така че да се намери балансът, за който говорите?

Балансът е да се запазят всички условия за шофьорите, т.е. да имат едни добри условия и за почивка. Това са някои от промените, които са заложени в пакет „Мобилност 1”. Трябва да се изградят паркинги, на които да има хубави условия за шофьорите, там да могат да почиват.

Но категорично се противопоставяме на текстовете, които налагат на шофьорите и на самите камиони да се връщат без значение дали са с товари, или празни на всеки три или четири седмици в България.

В чия полза са тези промени?

Тези промени безспорно са в полза на големите държави, на големите компании в Европа и в частност във Франция и Германия. Виждаме, че те успешно защитават своя национален интерес. Разчитам, че и българският национален интерес този път ще бъде защитен с дела, а не на думи.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук