Стефан Стоянов е заместник-кмет на Пловдив по инвестициите и образованието. Участва активно в налагането на Пловдив като втори център в страната за IT и аутсорсинг услуги, като към 2017 г. над 6 000 души са заети в тези сектори. Освен това участва в екипа по налагането на Пловдив като индустриален център в региона и по привличането на стратегически инвеститори в Тракия икономическа зона. През 2012 година стартира създаването на отдел за Бизнес развитие, който да се специализира в работата с потенциални инвеститори и да позиционира града като важен регионален център.  

 

На 28.09. започва Годишният бизнес форум в Пловдив Индустрия 4.0. Пловдив се наложи като индустриалното сърце на България. Какво ново се случва с чуждите инвестиции ?

Пловдив и Тракия икономическа зона наистина станаха пример за добра работа с инвеститори. Имаме над 100 средни и големи предприятия организирани в индустриалните зони около града и това са предприятия от автомобилната индустрия, машиностроенето и т.н. Последните години работихме много усилено и ние, и частният бизнес, за да наложим региона на Пловдив като една от важните индустриални зони в Югоизточна Европа. Четвъртък и петък ще се проведе голяма бизнес конференция, като интересното е, че освен че ще си говорим за новата индустриална революция и влиянието й в българската икономика, тази година включваме и ИТ сектора, като важна част от автоматизацията на индустрията. Очакваме лектори от цял свят. Мисля, че ще е полезно.

Какви са инвеститорите последните години ?

По-високо технологични, произвеждащи по-сложни продукти и търсещи не непременно евтина работна ръка, а добра експертиза и опитни работници. В Пловдив над 70 хил. души са заети в производството, а и имаме добри училища и университети. Това много помага при привличането на инвеститори. Като това са компании от цял свят, но и много български компании, което е чудесна тенденция.

IT секторът е един от най-бързо развиващите се у нас. Приходите всяка година се увеличават, а в него работят около 30 000 високоплатени специалисти. Как се развива IT индустрията в Пловдив?

С: През последните години Пловдив се наложи като вторият IT център в страната, след София. Причините са няколко – големината на града, добрите университети – около 40 000 студенти и разбира се, силни IT специалности във филиала на Техническия университет и в Пловдивския университет.

Освен това, през 2012-та община Пловдив започна една целенасочена политика за развиване на IT и Аутсорсинг индустриите. Макар и малко различни, те в много отношения вървят ръка за ръка – като изнасяне на бизнес процеси, като предлагане на Аутсорсинг услуги. Така или иначе, IT секторът се занимава и с това.

Последните 5 години секторът в Пловдив се удвои. Към момента в двата сектора работят около 6 000 души, което е сериозен ръст и добра перспектива за региона, защото задържа млади хора и привлича таланти.

За IT сектора в Пловдив можем да кажем, че доста сериозно се развива. Все повече малки и средни компании искат да се профилират в по-специфични сектори и да развиват дейността си, което е добра тенденция.

Казвате, че голяма част от компаниите в Пловдив се занимават с Аутсорсинг. Това означава ли, че има повече чуждестранни компании, които да инвестират в града?

По-голямата част от IT компаниите са български. Това се вижда и в София, и в страната. Имаме добри представителства и на чужди инвестиции. През последните българският пазар изживява важна трансформация – преди 10 години, огромна част от IT компаниите бяха подизпълнители на големи чуждестранни компании, което е нормално.

Сега обаче виждаме, че големите и средни български компании все повече полагат усилия да разработват собствени продукти, което ще даде голямата добавена стойност на бизнеса. Резултатите вече се виждат. През последните години имаме сериозни продажби на български компании, защото развили добри продукти на световния пазар.

Това също е положителна тенденция. Аз съм сигурен, че този процес ще продължи. В България има достатъчно таланти, а IT секторът е на световно ниво и работи с клиенти от цял свят.

Този процес ще продължи и секторът ще става все по-силен.

Като заместник-кмет по инвестициите и образованието, имате ли информация на кое място се нарежда българската IT индустрия в света?

Изготвянето на подобна класация е сложно, за сметка на това през последните години България стана много популярна с Аутсорсинг индустрията – там има нужда от неквалифицирана работа на ръка, но са все млади хора, които владеят езици, или имат базови умения. Това доведе до един голям бум в София, който през последните години се пренесе и към Пловдив. Това е един добър шанс за старт на кариерата и много млади хора са заети в този бизнес. Разбира се, имаме много по-профилирани компании и България вече е челните места в света.

Това на пръв поглед няма общо с IT индустрията, но всъщност я подпомага, понеже много от компаниите предлагат и двете услуги.

Преди няколко години, от части заради Пловдив, но и заради тенденциите на пазара, все повече компании започнаха да гледат извън София и да мислят как да диверсификацират своя бизнес, а това дава шанс на повече региони да задържат млади хора. Този процес е полезен и за самите фирми, защото така разширяват портфолиото си  и от офиси, и от предлагани услуги.

Един от проблемите на IT индустрията е липсата на достатъчно кадри.

Особено с ръста на икономиката, това се усеща във все повече сектори. Не случайно правителството стартира един процес за отваряне пазара на труда за 10 специалности, 8 от които свързани с IT индустрията. Говорим за отваряне пазара на труда за работна сила извън ЕС.

Това е изключително важен процес, не само за IT индустрията. Трябва да се даде възможност на повече компании да се включат в борбата за таланти в световен мащаб и да се опитват да привличат таланти отвън, защото тук работната сила недостига. Университетите се недостатъчно и не могат да ги произведат, а и няма пазарна икономика, която да разчита само на собствените сили на пазара на труда.

Един от ключовете за успех на IT индустрията не е само талантът, а да има достатъчно работна ръка, която да бъде привлечена в страната и която да осигури устойчивост на пазара.

Вносът на кадри няма как да бъде избегнато. За да подготвиш един специалист, ти трябва много време – 12 години в училище, после в университет, а икономиката се развива по-бързо.

Пазарната икономика предлага свободно движение и на работна ръка, не само на капитали. Затова, ако искаме силен IT сектор, трябва да му дадем възможност да наема кадри и от ЕС, но и извън него.

Имаме интересен пример с украински компании в София и Пловдив – в столицата две големи украински компании направиха офиси, а друга фирма изцяло се пренесе в Пловдив, заедно със служителите си – от една страна, заради проблемите в Украйна, а от друга – заради доброто качество на живот у нас.

Все повече компании започват да се оглеждат към Украйна, Молдова и Македония. Други са по-смели и гледат към Италия, Португалия, например.

Необходимо е да им се даде инструментариум, за да могат да наемат хора за по-кратко време, защото в момента процедурата за синя карта отнема около година.

В началото на лятото заговориха за облекчаване на процедурата, но като че ли фокусът беше туризма.

Регулирането на този процес е много важно, защото от една страна имаме добри математици, които печелят награди, но от друга – средното ниво на образованието е много ниско.

Имаме дефицит в образованието, но разрешаването на този проблем изисква повече време. Дотогава пазарът на труда трябва да се отвори. Това ще осигури един допълнителен ръст на икономиката, което е много важно.

По отношение на туризма – хотелиерите се борят за много евтина работна ръка, която е много нисък профил – идват за няколко месеца и си заминават. Ние говорим за по-устойчиви модели – да се намерят инженери, които да бъдат привлечени, те да живеят тук и т.н.

Казахте, че около 6 000 души работят в IT сектора в Пловдив. Имате ли информация къде тези хора са получили образованието си – в България или в чужбина?

Огромната част от тези хора са българи и са завършили в български университети. В аутсорсинг индустрията се наблюдава една тенденция – на млади българи в чужбина се дават еднократни бонуси, за да се върнат и да работят тук. Това е интересна тенденция. Явно се мисли в перспектива.

Как хората, работещи IT сектора променят облика на Пловдив към един модерен европейски град?

Именно през 2012г. стартирахме една целенасочена политика за развиване на IT и Аутсорсинг индустриите. Докато IT индустрията расте по-бавно заради липсата на достатъчно квалифицирани кадри, аутсорсинг индустрията дава по-широка перспектива, тоест готова е да наема млади хора без опит и да инвестира в тях, дава бърза перспектива за растеж, а и добри заплати.

Затова се фокусирахме в тази посока и привлякохме над 20 компании. От това има няколко положителни ефекта – разширява се средната класа, задържат се млади хора и им се дава една допълнителна перспектива.

Всички тези неща бяха като инжекция за икономиката на Пловдив. В момента ефектът се усеща. Това в София се случи преди десетина година. Хубаво е, че този ефект се мултиплицира в други градове.

Ние вече мислим за втори етап на развитие. Успяваме да привличаме чужди компании, които влизат директно в Пловдив и правят централите си тук. Това развива допълнително пазара. Преди няколко дни привлякохме голяма датско-английска компания за спорни анализи, която до края на годината трябва да отвори 100 нови работни места.

Аутсорсинг индустрията тръгва да се профилира към много по-сложни продукти и специфични дейности. Това означава по-високи заплати и по-разнообразни занимания, а това е добре за икономиката като цяло.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук