Васко Начев
на снимката: Енергийният експерт Васко Начев
Васко Начев е български енергиен експерт, който специализира в сферата на горивата.
ДЕБАТИ.бг потърси мнението му във връзка с решението на правителството да възложи на енергийния министър Теменужка Петкова да търси инвеститор за построяването на АЕЦ „Белене“.

 

Г-н Начев, какво наложи на правителството да възложи на енергийния министър Теменужка Петкова да търси инвеститор за АЕЦ „Белене” шест години след като беше отменено решението за строеж на АЕЦ „Белене”?

Това, което наложи това решение, само и единствено те биха могли да кажат. Както знаете тази процедура върви от няколко месеца и постепенно в зависимост от общественото настроение се правеха крачки в тази посока. Според мен следвайки настроенията правителството вървеше в тази посока да намери формата както се казва „и вълкът сит, и агнето цяло”.

Сигурно има и някакви други причини, които е трудно да бъдат фиксирани. Имам предвид някакви лични обвързаности и т.н., но това са недоказуеми и те са само в орбитата на гадаенето, но най-вероятно има и такива.

Аз си мисля, че на всички им е повече от ясно, че няма как да бъде доведен този проект до край. Все пак трябва да бъде формирана една проектна компания и да бъдат прехвърлени сегашните направени разходи като актив. Не мисля обаче, че ще се яви някой, който да финансира останалата част от проекта. Никой не би изхарчил 10 млрд. евро условно без да е сигурен, че тази продукция ще може да се реализира някъде.

Ако все пак се намери една такава компания това автоматично означава, че поне 200 млн. ще бъдат изхарчени, а след това не е ясно какво ще стане. Както знаете за политическо говорене никой не е платил досега нито стотинка, така че в този ред на мисли няма притеснения от страна на управляващите, независимо кои са те.

Има ли изобщо енергийната ни система нужда от голяма мощност като „Белене”, или това е политическо решение, което обслужва нечии интереси вътрешни или външни?

Със сигурност ако някой може да каже през 2030 г. как ще изглежда пазарът и доколко би могла да бъде реализирана продукцията, той е меко казано гений. Това не е времето, когато се чертаеха енергийни стратегии за 30 или 50 години напред и те безусловно се следваха без някой да се съобразява изобщо как изглежда пазарът.

Динамиката, която е обхванала енергийния сектор като част от глобалните процеси е такава, че на нашата енергийна система й трябва на-вече гъвкавост и да работи на принципа на минималната грешка. Всяко едно залитане към мегапроект независимо дали се казва АЕЦ „Белене” или нещо подобно би било изключително голям риск.

Регионалният пазар със сигурност ще бъде пренаситен с електроенергия, тъй като нашите съседи от север и от юг масово се опитват да изграждат собствени мощности, а нашият пазар е такъв, че не може да поеме такива количества електроенергия от подобен тип централа.

Дори да може да ги поеме, цената на този ток ще бъде неконкурентна спрямо регионалния пазар, т.е. ако имаме нужда, много по-изгодно би било да внесем, отколкото ние да си произвеждаме в един такъв вариант.

Ясно е, че „Росатом” остана единствената компания, която има сериозен интерес към АЕЦ „Белене”. Възможно ли е обаче тя да участва в изграждането на централата без да има позволение от ЕК?

Това не мога да кажа. Вероятно ще намерят някаква форма, така че да се включат, това може да стане във вида на подизпълнител. Аз не мисля, че това е основният проблем. По-скоро е какво би струвало това на българина. Кой ще бъде инвеститор няма особено значение. Няма никакво значение наистина дали се казва „Росатом” или Китайската енергийна компания и т.н.

В такъв случай колко ще струва това на българина?

По груби сметки всеки, който казва „да” на АЕЦ „Белене”, той веднага трябва да каже „аз съм готов да платя 4600 лева”. Това ще коства на всеки един от нас ако този проект бъде реализиран и е хубаво хората да го знаят.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук