военно оборудване

Новата идея на американския президент Доналд Тръм за голям военен парад беше посрещаната критично от опонентите му. Те предупреждават, че освен алюзия с годините на студената война, подобна демонстрация ще погълне милиони долари на данъкоплаците.

За времената, които считахме, че са отминали, напомня и близо 7-процентното увеличение на военните разходи до 716 млрд. долара, поискано от Белия дом в проектобюджета за 2019. Тенденцията за нарастване на военните разходи на най-могъщата икономика в света, продължава трета година: поисканата сума за отбрана догодина е с 13% повече от предвиденото през 2017-та.

През 2016, Съединените щати, които са страната с най-високи разходи за отбрана похарчиха 611 млрд. долара, което отговаря на сбора от военните разходи на следващите 6 страни, взети заедно (Китай,Саудитска Арабия, Индия, Обединеното кралство, Русия, Япония) сочи проучване на Стокхолмския международен институт за изследване на мира. Предстоящияt скок в отбранителната програма на САЩ от близо 80 млрд. долара през 2018 г.  надминава общия годишен военен бюджет на всяка друга страна, без Китай.

Оправданието пред американската общественост се търси по линия „строителните мероприятия“ на Пентагона, които според доклад на „Ърнст и Янг“ погълнали около 800 млн. долара. В политическите среди обаче избухна ожесточен спор. Според демократите, увеличението на военните разходи е недопустимо, при положение че Департаментът по отбраната не е конкретизирал как ще харчи доларите на данъкоплатците. Освен това, допълват те – безконтролното увеличаване на военните разходи ще доведе до скок на дефицита на САЩ, който и без това се измерва с трилиони долари.

Германският министър на отбраната Урсула фон дер Лeйен разкритикува военно ориентирания подход на Доналд Тръмп, като подчерта че той опасно се отклонява от дипломацията и меката сила. „Загрижеността ни е, че някои от нашите партньори продължават да намаляват разходите за дипломация, международна помощ“, заяви министър Урсула фон дер Лейен на Конференцията по сигурността в Мюнхен – среща на елита на бранша, на която присъства и секретаря на отбраната на САЩ Джеймс Матис, съобщава „Вашингтон Пост“.

Мнението на германския министър на отбраната беше подкрепено от френския й колега Флоренция Парли и илюстрира задълбочаващото се разминаване в позициите между Съединените щати и Европа. Единството по въпросите, касаещи отбраната в рамките на Северноатлантическия договор спомогна за укрепването на световния ред след Втората световна война.

Европа трябва да развие своите способности за сигурност, за да може да действа самостоятелно във военни конфликти „без да се налага САЩ да се втурват към нашето болнично легло“, казва Парли, макар че по думите й  алиансът със САЩ е „незаменим“.

Засега военните разходи на Германия, най-силната икономика на европейския континент, остават под исканите от САЩ 2% от БВП. За 2017-та те възлизат на 1.13% 37 млрд. евро, а за тази година са предвидени 42.4 млрд.евро (52 млрд. долара), което е около 1.15% от очаквания БВП за годината. В бюджетните разчети до 2021-ва тези нива остават същите. Ако Германия реши да увеличи значително средствата за отбрана, това ще е прецедент след края на Втората световна война, когато десетилетия наред страната беше задължена да поддържа нисък отбранителен бюджет. Нежеланието на правителството в Берлин да вдигне военните разходи, до голяма степен е свързано с големите социални плащания на страната, резултат от застаряващото население.

Франция обаче предвижда увеличение на военните си разходи с по 1,7 млрд. евро всяка година, за да достигнат 44 млрд евро през 2023, като за тази година са предвидени 34.2 млрд. евро. Разчетите са направени с оглед на възприетата политика за дефицит до 3 процента от БВП и поетия ангажимент пред САЩ до 2025-та всяка НАТО-вска държава да харчи 2% от БВП за отбрана.

НАТО трябва да реагира по различен начин на намесата на Русия в други политически системи, заяви генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг в събота. Думите му бяха по повод на повдигнатите обвинения в конспирация срещу 13 руски граждани и още една група от 3 лица, в Съединените щати във връзка с намеса в президентската кампания през 2016 г. Прокуратурата в САЩ обвини руснаците, че се опитват да водят „информационна война“ и „сеят раздори“ в американската политическа система.  Руската шпионско-дезинформационна кампания очевидно е постигнала много успешно истинските си цели.  Заигравайки и с двете сили на политическата сцена (републиканци и демократи) и използвайки стремежът им към победа, тя успешно ги е манипулирала. Сега американският елит е раздвоен както никога досега и се е оплескал взаимно с кал така, както никой друг не би го направил толкова успешно. В този контекст въоръжаването до зъби изглежда като реванш срещу Русия, която е на 6-то място по размера на военните си разходи –  44,6 млрд. Долара за 2018 или близо 19 пъти по-ниски от американсите.

На фона на продължаващите спорове за територията в Южнокитайско море, Китай усилено се опитва да модернизира своята армия. Миналата седмица Военновъздушните сили на китайската народна освободителна армия (PLAAF) обявиха, че са построили петото поколение боен оперативен самолет Chengdu J-20. Той беше в процес на разработка от години и има за цел да оспори американските F-22 и F-35.

Русия също работи за модернизиране на старото си оборудване от времето на студената война. Наскоро тя представи, новия си бомбардировач Sukho Su-57 PAK-FA резервоара T-14 Armata.

Нашата страна е на 80-та позиция със 700 млн. долара за отбрана, като пред нея на 79-та позиция е Блеларус, а след нас се нареждат Куба, Кения, Тунис, Судан. Подобно на Германия и в нашата страна има застаряващо население, но социалните плащания са ниски. Големите разходи на България са свързани с неосъществените енергини проекти, напр. в края на 2016-та, страната ни плати 600 млн. Долара, почти колкото миналогодишния си отбранителен бюджет на руската „Атомстойекспорт“ за реакторите на АЕЦ “Белене“.

 

Разходите за отбрана през 2017 на първите 10 държави в долари. Източнки: https://www.globalfirepower.com/defense-spending-budget.asp

1 САЩ 587 800 000 000
2 Китай 161 700 000 000
3 Саудитска Арабия  56 725 000 000
4 Индия  51 000 000 000
5 Вликобритания  45 700 000 000
6 Русия  44 600 000 000
7 Япония  43 800 000 000
8 Южна Корев  43 800 000 000
9 Германия  39 200 000 000
10 Франция  35 000 000 000

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук