Полската парламентарна група, занимаваща се с въпроса за репарациите, които Берлин трябва да изплати на Варшава за щетите от времето на Втората световна война, пресметна на общо 543 млрд. долара сумата на индивидуалните компенсации за пострадалите от немските окупатори поляци.

Числото беше съобщено на репортери от стоящият начело на парламентарната група депутат Аркадиуш Муларчик. По неговите думи по експертизи от 1990 г. „в Полша е имало 13 315 000 души, непосредствено пострадали от хитлеристка Германия по време на Втората световна война“. Сред тях са тези, които са били откарани на принудителна работа в Германия, инвалиди, затворници по концлагери, вдовици и сираци, преселници, а също така заболели от туберкулоза поради условията за живот под окупация.

Депутатът е пресметнал, че преди 18 г. сумата от компенсации, които тези хора биха могли да поискат от Германия, щяла да бъде 284 млрд. долара. „Това беше сумата от 1990 г. Ако я актуализираме към днешна дата, според покупателната способност на долара през 2017 г., сумата ще бъде 543 млрд. долара“, каза той.

Муларчик изрично подчерта, че споменатото число се отнася само до индивидуалните компенсации, а не до репарациите. Както е съобщавано по-рано, по това перо Варшава иска от Берлин други 850 млрд. долара.

Темата за репарациите започна да се обсъжда в Полша от юли миналата година, когато лидерът на управляващата в страната партия „Право и справедливост“ Ярослав Качински заяви, че страната никога не се е отказвала от компенсациите от страна на Германия. Заемащият тогава поста на министър на отбраната Антоний Мачеревич заяви по националната телевизия, че от правна гледна точка Варшава има всички основания да иска репарации от Берлин. Полша официално се е отказала от репарации през 1953 г. Варшава, обаче, твърди, че споразумението е било подписано в нарушение на правото под натиска на СССР и се е отнасяло до вече несъществуващите ГДР и Полска народна република.

Правителството на Германия многократно е заявявало, че не вижда никакви основания за каквито и да било плащания на основание на отказа от полска страна през 1953 г.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук