„Лукойл“ е не само важна част от българската икономика, но и един от основните работодатели, а също и основен производител на горива и притежаващ преобладаващ дял от пазара. От стойността на произвежданите горива, зависи в голяма степен развитието на икономиката, но и инфлационните процеси, което определя и стратегическото значение на компанията за българската икономиката“. Това каза днес президентът Румен Радев по време на среща на „Дондуков“ 2 с представители на ръководството на енергийната компания „Лукойл“. Единственото, което се разбра от публичната част на срещата, беше, че „Лукойл“ и служебното правителство са провели редица срещи през последните дни.

Същата „Лукойл“, която тази година за първи път плати данък печалба в България.

Преди това дълги години постъпления за печалба от компанията в българската хазна просто не влизаха. Вижте повече.

И сега обаче платената сума е нищожна пред печалбите – вижте повече.

Напоследък и ГЕРБ, който 12 години не предприе мерки срещу ценовата политика на „Лукойл“, активно пропагандира, че у нас бензинът може да бъде 1 лева по-евтин.

„Лукойл“ пък беше приватизиран за около 100 милиона от правителството на Иван Костов и продължава да бъде монополист на пазара на горива.

„Високите цени на горивата са сред водещите причини за поскъпване на всички стоки и услуги и водят до свиване на потреблението, което е загуба не само са потребителите, но и за производителя“, каза още Радев.

От „Лукойл“ благодариха за поканата на Радев и посочиха, че „в този разширяващ се свят, е много важно да иамме по-тесни контакти“. След това се похвалиха за разкриването и запазването на работни места.

По думите на представителя на „Лукойл“ през последните дни компанията и българското правителство са провели редица срещи и са изготвили мерки „за стабилна икономика“.

„Лукойл“ разделят бъдещето на три периода. Първият – до 5 декември, когато влиза в сила общоевропейското ембарго върху внос на руски нефт. Вторият – от 5 декември до 31 декември 2024 година, когато отсрочката на България от ембаргото на руски нефт изтича. Третият период – от 1 януари 2025 година. Разбира се, руските представители заговориха за проблемите, които е възможно да възникват, след като ембаргото влезе в сила у нас.

Още вътрешнополитически новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук