Г-20 среща Индонезия

Световните лидери, сред които американският президент Джо Байдън, китайският президент Си Дзинпин и министър-председателят на Великобритания Риши Сунак, ще присъстват на срещата на върха на Г-20, която се провежда по време на войната в Украйна и глобалната инфлационна криза.

Във вторник лидерите на страните от Г-20, т.нар. големи световни икономики, ще се съберат в Бали, Индонезия за годишна среща на върха. Тя ще бъде засенчена от присъствието на Русия, докато страната води пълномащабна война в Украйна. Въпреки че президентът Владимир Путин се оттегли и няма да присъства, Русия ще бъде представлявана от неговия  външен министър ветеран Сергей Лавров.

Групата на 20 е съставена от 19 страни плюс Европейския съюз. Тя представлява близо две трети от световното население, 85% от световното икономическо производство и 75% от световната търговия. Към 2022 г.това са: Аржентина, Австралия, Бразилия, Канада, Китай, Франция, Германия, Индия, Индонезия, Италия, Южна Корея, Япония, Мексико, Русия, Саудитска Арабия, Южна Африка, Турция, Обединеното кралство, Съединените щати и Европейския съюз.

Кои са основните проблеми, които ще се обсъждат?

Освен основните речи на световните лидери, ще се проведат и множество двустранни разговори на фона на глобално напрежение, което включва инвазията в Украйна и последвалите икономически последици, климатичната криза, тлеещата ядрена програма на Северна Корея и нарастващите амбиции на Китай.

Това е най-голямото събиране на групата лидери от началото на пандемията от коронавирус, а Индонезия, като държава домакин, определи дневен ред, който се фокусира върху икономическото възстановяване след пандемията, глобалните здравни мерки и устойчивата енергия.

Коя ще бъде ключовата среща?

Въпреки че не е само  среща на Г-20, американският президент Джо Байдън и китайският му колега Си Дзинпин ще се срещнат в Бали в понеделник следобед за първата си среща лице в лице като лидери.

Байдън, който сега носи значително повече политически капитал след резултатите от междинните избори в САЩ каза, че ще се стреми да установи червени линии в отношенията между САЩ и Китай, които позволяват конкуренция и съвместно съществуване. Освен това се очаква той да предупреди Китай срещу нахлуване в Тайван и да положи усилия за ограничаване на напрежението в Южнокитайско море.

Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан каза, че Байдън ще бъде „напълно откровен и директен“ със Си и очаква същото в замяна. Длъжностни лица казват, че той ще накара Китай да овладее съюзника си Северна Корея, след като рекордната поредица от ракетни изпитания увеличиха страховете, че Пхенян скоро ще извърши нов ядрен опит.

Си Дзинпин обаче, може да не е в настроение да съдейства. Той влиза в срещата, въодушевен от неотдавнашното си осигуряване на забележителен трети мандат, който го циментира като най-могъщия китайски лидер от поколения насам.

Кой друг ще присъства?

Британският премиер Риши Сунак също заминава за Бали, където е изправен пред първия си голям дипломатически тест. Очаква се той да се съсредоточи директно върху нахлуването на Русия в Украйна и да подчертае подкрепата за Киев.

„Ние ще осъдим режима на Путин и ще подчертаем международното сътрудничество и зачитането на суверенитета, които представляват форуми като Г-20“, каза Сунак в изявление в събота.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски е поканен да говори виртуално на срещата.

Байдън и Сунак ще се срещнат лице в лице за първи път на Г-20 в сряда, след като американските дипломати засилиха натиска за постигане на споразумение по протокола за Северна Ирландия. Предвижда се също така британският премиер да има среща на четири очи с престолонаследника на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман.

Други присъстващи световни лидери включват индонезийския президент Джоко Видодо, канадския премиер Джъстин Трюдо, японския премиер Фумио Кишида, индийския премиер Нарендра Моди, австралийския премиер Антъни Албанезе, президента на Южна Корея Юн Сук-Йол, германския канцлер Олаф Шолц, френския президент Еманюел Макрон, президентът на Африка Сирил Рамафоса, президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган, президентът на Аржентина Алберто Фернандес, външният министър на Мексико Марсело Ебрард и премиерът на Италия Джорджия Мелони.

Жаир Болосонаро, напускащият бразилски президент, няма да присъства.

ЕС ще бъде представляван от Урсула фон дер Лайен и Шарл Мишел.

Ще получим ли неудобна групова снимка тази година?

Не, няма да има официална „групова снимка“ на световните лидери, когато се срещнат, поради масовия дискомфорт от присъствието на Русия на срещата на върха.

Текстът е публикуван в „Гардиън“, преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук