Лидерът на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев заяви, че България ще е следващият член на т.нар. „чакалня на еврозоната” и че родените през 2007-а ще получават заплатите си в евро у нас през 2025 г.
В интервю за Националното радио, бившият премиер заяви:
„България, вярвам, ще бъде следващият член. Това не означава, че ще се случи утре. Ние трябва да започнем пътя“, каза Станишев.
И добави:
„Аз смятам, че поколението от 2007 г. могат да стъпят на пазара на труда през 2025 г. и да получават вече заплатите си в евро – при това, надявам се, доста по-високи от днешните“.
Сергей Станишев организира през седмицата дискусия в София посветена на членството на България в еврозоната.
Той подкрепи усилията на правителството за укрепване икономиката за по-скорошно приемане в ERM 2.
„За мен е важно и смятам, че това правилна политика – достатъчно бързо и в кратки срокове са влезем в ERM 2. Новината от форума беше, че премиерът Борисов каза, че смята, че една година е реалистичен срок за тази цел“, каза Станишев.
Той припомни, че комисарят Московиси, който е социалист, е човекът, който предложи от страна на ЕК да има специален механизъм и инструмент – в това число финансов, за подпомагане на страни, които желаят да влязат в еврозоната за подготовка.
„Това трябва да използваме като страна, за да направим икономиката ни по-силна и по-успешна от момента на влизането ни в еврозоната“, каза Станишев.
Председателят на ПЕС добави, че България и обществото трябва да са наясно с перспективите за въвеждане на еврото, има ли рискове и как да бъдат преодолени, както и какви са ползите.
„Аз съм доволен, че тази трета публична конференция по важни теми, касаещи всеки един българин, свързани с бъдещето на България в ЕС, нашето позициониране, нашите интереси и формирането на консенсус по ключови въпроси, беше успешна“, каза той.
Според Станишев „винаги е по-важно да си на масата във вземането на решенията, отколкото да си в менюто, за да изпълняване нещо, което други са решили“.
„Това е първият въпрос – затова е важно влизането в еврозоната, наред с другите аргументи. Вторият въпрос – какви са ползите, има ли рискове, каква е тяхната степен и как да се менажира, и най-вече как България да направи своята икономика по-силна, защото не бива да имаме илюзии, че което и да е решение автоматично създава просперитет, богатство за страната и хората”, заяви Станишев.
Според него България първо трябва да си „напише домашното” – икономиката да стане по-конкурентоспособна.