Днес стартира предизборната кампания за изборите за 45-то Народно събрание. Заради коронавируса големи предизборни събития няма да има. Партиите планират основно кампания онлайн и директни срещи с избирателите.
От 1 март бяха разрешени конференциите при заетост на 30% от капацитета на помещението. Те трябва да се провеждат при спазване на физическа дистанция. Маските са задължителни. Така че ще има възможност лидерите на партиите да се срещат със своите избиратели, но концерти няма да има..
Депутатите излизат в предизборна ваканция. Голяма част от министрите ще ползват отпуск, тъй като са кандидати за народни представители. Изборният кодекс не задължава министър-председателя Бойко Борисов.
Основните партии твърдят, че не планират големи събития, а действия по места.
Какво е разрешено по време на предизборната кампания?
Предизборната кампания продължава до 2 април. Забранени са анонимните агитационни материали, както и използването на публичен ресурс, в т.ч. държавни автомобили.
Всички агитационни материали трябва да съдържат информацията, че купуването и продаването на гласове е престъпление. Те не могат да се лепят на по-малко от 50 метра от входа на сградата, в която е изборното помещение, през изборния ден и до края на гласуването. Предвижда се да се премахнат до седем дни след гласуването.
Изборите бяха насрочени за 4-ти април с указ на президента от 14 януари 2021 година, който беше публикуван в Държавен вестник на 19 януари.
Всеки избирател може да направи справка за номера и адреса на избирателната си секция на интернет страницата на ГД „ГРАО“ към МРРБ.
20 март е крайният срок за издаване на удостоверения за гласуване на друго място. По закон удостоверенията се издават в един екземпляр не по-късно от 14 дни преди изборния ден.
До 27 март ЦИК трябва да регистрира и социологическите агенции, които ще извършват социологически проучвания в изборния ден.
Кои партии ще се явят на изборите на 4-ти април?
Партиите и коалициите, които отиват на избори са:
– партия „ВМРО – Българско национално движение;
– Ние, гражданите ( с партиите „Коалиция за теб България и Българска демократична общност);
– Български национален съюз – НД;
– БСП за България;
– партия “ Възраждане“
-партия „АБВ“;
– партия „Атака“;
– Консервативно обединение на десницата /партия „Код“/;
– Движение за права и свободи – ДПС;
– Българска прогресивна линия;
– Демократична България – обединение („Да България“, „ДСБ“, „Зелено движение“);
Възраждане на отечеството;
– Движение заедно за промяна (Българска социалдемокрация – Евролевица, „Европейска сигурност и интеграция, Родолюбие 2000);
– БНО;
– партия „Нация“;
– партия „Мир“;
– Граждани от протеста;
– „Изправи се! мутри вън!“;
– партия „Глас народен“;
– „Движение на непартийните кандидати“;
– партия „Републиканци за България“;
– партия „Правото“;
– партия „Благоденствие-обединение-градивност“;
– „Патриотична коалиция – Воля и НФСБ“.
– „Партия на зелените“;
– партия „Общество за нова България“;
– „Български съюз за директна демокрация“ (БСДД);
– коалиция ГЕРБ-СДС;
– партия „Има такъв народ“
– „Пряка демокрация“.