Правителството и Централната избирателна комисия разработват варианти, за да реагират на непредвидени ситуации при подготовката и провеждането на изборите на 26 март. Това заяви на брифинг вицепремиерът и министър на отбраната в служебното правителство Стефан Янев. По думите му, в дните преди вода се прави оценка на евентуалните рискове.
„Възможното струпване на автобуси и други автомобили на границата с желаещи да гласуват и възможна активация на мигрантския поток в този период. Отчетени са, взети са мерки, в готовност са различните органи да вземат и допълнителни мерки, ако се наложи”, коментира Янев. Той увери, че ако се наложи, в Турция, Лондон и Германия ще бъдат командировани допълнителни служители, които да помагат при евентуално струпване.
Министърът увери, че институциите имат готовност да противодействат и на хакерски атаки.
„Задействан е механизъм за киберсигурност, който е под егидата на Министерски съвет. Имаме пълна готовност да решим вероятни и възможни проблеми”, каза вицепремиерът като подчерта, че работи координационният механизъм между МВР, службите и прокуратурата и се реагира на всеки сигнал за купуване на гласове.
Служебният министър на отбраната каза още, че се обръща внимание на всички сигнали за търговия с гласове.