„Днес ще отпуснем два милиона лева, които обещахме на засегнатите от липсата на ток. Над 20 хил. домакинства ще бъдат бенефициенти на тази помощ.“ Това заяви служебният премиер Димитър Главчев в началото на днешното правителствено заседание. „Правим го, за да покажем, че има държава“, каза Главчев.
По думите му трябва да бъдат разграничени обезщетенията и неустойките, които ще бъдат изплатени от енергийните разпределителни дружества, от помощта за домакинствата, която отпуска кабинетът.
„Това, което ние даваме, няма никакво отношение към неустойките, които трябва да бъдат изплатени от енергийните разпределителни дружества“, каза още Главчев.
Министърът на енергетиката Владимир Малинов призова Комисията за енергийно и водно регулиране да извърши проверка на инвестиционните програми и какви разходи са правили всички енергоразпределителни предприятия. Тази ситуация е абсолютно недопустима. Не може по празниците, че и още продължават някои домакинства да нямат ток, което е свързано с редица неудобства“, посочи премиерът.
Освен това, председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов съобщи, че е подписал заповеди за създаването на три работни групи, които ще извършат извънредни проверки на трите електроразпределителни дружества.
Припомняме, че според общите условия на електроразпределителните дружества, ако клиентите останат без ток повече от 24 часа по вина на дружеството, се дължи компенсация от 30 лева. При прекъсване над 36 часа, се начислява допълнителна неустойка от 20 лева за всеки започнат период от 12 часа без електрозахранване. По отношение на допълнителните компенсации, обявени от служебното правителство, Иванов уточни, че Министерският съвет трябва да определи реда и условията за тяхното изплащане.
Очакваният брой на домакинствата, които ще бъдат подпомогнати, е над 20 000.
Към 9.00 часа на 30 декември на територията на страната и на трите електроразпределителни предприятия все още има 2549 домакинства, които нямат осигурено електроподаване. Това е шести ден за тези домакинства без ток.
Трябва да отбележим, че трите ЕРП-та у нас винаги са работили лошо и в ущърб на абонатите си, но тази година надминаха себе си по немарливост и оставиха хиляди домакинства без ток по празниците. Редно е техните шефове, които се ползват с благосклонността на политиците да поемат отговорност и да си подадат оставките, а регулаторите начело с КЕВР да си свършат работата. Правилно е, че правителството е решило да обезщети пострадалите хора, но трябваше, освен обезщетенията, и тези допълнителни пари да се изплатят изцяло от виновните ЕРП-та, а не от да се вземат от българските данъкоплатци.
Още актуални коментари – четете тук