Си Дзинпин, Стивън Мнучин
На снимката: Си Дзинпин, Стивън Мнучин и Робърт Лайтхайзър

Китайският президент Си Дзинпин се срещна с търговския представител на САЩ Робърт Лайтхайзър и с финансовия министър Стивън Мнучин. Това се случи след преговорите, предназначени да постигнат търговско споразумение преди крайния срок, след който търговската война ще ескалира. Си се здрависа с гостите си, преди тримата да проведат разговор във „Великата зала на народа“.

Министърът на финансите Стивън Мнучин каза, че Съединените щати са провели „продуктивни“ преговори с Китай по техния търговски спор, след като преговорите в Пекин всъщност приключиха без никакъв знак, че е постигнат конкретен напредък, предава АФП. „Саут чайна морнинг поуст“ обаче цитира свой енонимен източник, според който двете държави са се съгласили да проведат нов кръг преговори във Вашингтон през следващата седмица, тъй като разговорите в Пекин са постигнали прогрес, но той е недостатъчен за сделка.

Високопоставени служители от двете най-големи икономики в света проведоха двудневни преговори, надявайки се поне да създадат достатъчно добра воля за предотвратяване на ескалацията на тарифната си война. В туит Мнучин написа след края на преговорите, че той и търговският представител на САЩ Робърт Лайтхайзър са имали „продуктивни срещи с вицепремиера на Китай Лю Хъ“ – висш икономически представител на Пекин.

Срещите на високо равнище започнаха в четвъртък, след като президентът Доналд Тръмп предложи, ако преговорите в Пекин приключат добре, той може да удължи своя краен срок 1 март, за да може Китай да направи значителни отстъпки в търговията, преди да възобнови тарифната атака. Американските налози върху стоки за 200 милиарда долара, импортирани от Китай, е предвидено да се покачат от 10 на 25% след 1 март, ако не бъде постигнато споразумение, удовлетворяващо изискванията на САЩ Китай да прекрати принудителния трансфер на технологии и да налага по-ефективно спазването на правата на интелектуална собственост.

Икономическият съветник на Тръмп Лари Кудлоу заяви, че готовността на Си да се срещне със служителите на САЩ е „много добър знак“. Кудлоу също каза, че „вибрациите са добри“, характеризирайки преговорите, но заяви, че все още няма „решение“ по труса, предизвикан от Тръмп с тарифното разширение.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук