Маритимо

„Ботев“ (Пд) и „Маритимо“ завършиха 0:0 в първи мач от третия предварителен кръг на Лига Европа, който се игра на стадион „Лазур“ в Бургас. Българският тим само може да съжалява за изпуснатата победа, тъй като доминираше през всичките 90 минути над португалския си съперник, но направи доста пропуски пред португалската мрежа.

Носителят на Купата на България и днес демонстрира открит и нападателен футбол. Този път обаче „канарчетата“ срещнаха един изключително дисциплиниран тим в защита, който със сигурност изпълни целта си и си тръгна от Бургас със суха мрежа.

Обстановката на трибуните в Бургас бе страхотна, като „бултрасите“ направиха уникална атмосфера.

5643286

Първата интересна възможност в мача дойде в 4-ата минута и бе пред вратата на „канарчетата“. Пикети намери в коридор Родриго Пиньо, който овладя и отправи силен диагонален удар, след който топката профуча покрай вратата на Чворович. Постепенно Ботев пое контрола върху мача и започна по-често да поглежда към противниковата врата. В 20-ата минути Цветомир Панов се включи добре в предни позиции и нахлу в наказателното поле на португалците. Десният краен защитник на пловдивчани реши да подава, но сбърка и бранител изчисти коженото кълбо.

Само 4 минути по-късно Панов отново направи добро включване отдясно и центрира прострелно в накaзателното поле на Маритимо. За съжаление обаче никой не съумя да засече във вратата на Да Силва. „Ботев“ продължи да действа по-добре и в 27-ата минута Тодор Неделев отправи силен шут от дистанция, който обаче не попадна в целта. До края на първата част играчите на двата тима избягваха излишните рискове и головите положения пред двете врати липсваха.

Второто полувреме започна много добре за футболистите на Николай Киров. След само три минути игра Ботев направи отлична атака. Омар Косоко получи топката отдясно и моментално центрира в наказателното поле, където най-съобразителен се оказа Фернандо Виана, който стреля с глава, но кълбото мина на сантиметри от целта. Отговорът на Маритимо не закъсня. Шен пробва изстрел от 25 метра, но Иван Чворович се справи с тази ситуация. В 54-ата минута Тодор Неделев пропусна най-чистата ситуация в срещата. Балтанов пое топката и спечели терен, капитанът опита пас към Виана, който отклони към Неделев.

5643264

Последният шутира от десетина метра с по-слабия си десен крак и това улесни много стража на гостите, който спаси отбора си от сигурен гол. В 61-ата минута Ебер Беса се разходи между защитата на домакините и стреля силно по земя, но опитът му не намери рамката на вратата. В 66-ата минута Чворович демонстрира класата си. Димов и Меледже не се разбраха пред наказателното поле, а Беса се възползва и излезе на перфектна позиция.

Полузащитникът стреля много силно от около 13 метра, но стражът на Ботев се хвърли и изби над гредата. В 71-ата минута Неделев пробва да изненада Шарлис с удар от пряк свободен удар, но 23-годишният вратар отново показа класа. Това бе и последното интересно положение. След тази ситуация темпото спадна и логично двата отбора не успяха да се изненадат.

Крайният победител ще стане ясен след точно седем дни, когато Ботев (Пловдив) ще има втори шанс да намери пролука в португалския бетон и да стигне до плейофната фаза на Лига Европа.

Ботев – Маритимо 0:0

Ботев: Иван Чворович, Цветомир Панов, Виктор Генев, Пламен Димов, Йордан Минев, Яя Меледже (76 Юсеин), Лъчезар Балтанов, Тодор Неделев (83 Тасев), Крум Стоянов (65 Бризола), Омар Косоко, Фернандо Виана

Маритимо: Шарлис, Маурисио Антонио, Зайнайдин Жуниор, Бебето, Луиш Мартинс, Жоао Гамбоа, Ердем Шен, Ебер Беса (81 Клебер), Пикети (73 Коща), Рикардо Валенте, Родриго Пиньо (85 Люндберг)

Жълти картони: Пламен Димов, Омар Косоко, Лъчезар Балтанов; Ебер Беса, Жоао Гамбоа, Рикардо Валенте

Съдия: Боян Панджич

Стадион: „Лазур“