Тази сутрин в 9:30 часа започна първата среща за Стратегически диалог на високо равнище между България и САЩ, в сферите енергетика, отбрана и върховенството на закона.
Премиерът Бойко Борисов откри срещата, след което се наложи да отлети бързо за Истанбул, където откри „Турски поток”, заедно с Ердоган, Путин и Вучич. Срещата в София продължи без него, като най-високопоставеният представител на България беше външният министър Екатерина Захариева.
България и Съединените американски щати поставиха началото на двустранен Стратегически диалог на високо равнище. Това е форум за консултации и сътрудничество по теми от глобално и регионално значение, както и въпроси от взаимен интерес за двете държави.
Днешният форум е резултат от разговорите между премиера Бойко Борисов и американския президент Доналд Тръмп през ноември в Белия дом.
Заместник-помощник държавният секретар за Централна Европа Матю Бойс води делегация от САЩ. Той е придружен от посланик Мустафа и екип от високопоставени представители на Правителството на САЩ, които идват на посещение от Вашингтон.
Начело трябваше да е зам.-държавният секретар Дейвид Хейл, който обаче отложи визитата си у нас заради иранските удари по бази на САЩ в Ирак.
Разговорите се проведоха в няколко посоки – глобални въпроси, отбрана и сигурност, икономика/ търговия/, енергийно сътрудничество и върховенство на закона.
Срещата беше открита от американския посланик Херо Мустафа. Тя даде заявка, че форумът няма да „бюрокрация” и добави, че се надява той да даде реални резултати.
„Бих искала да ви уверя, че стратегическият диалог, който се провежда в Министерския съвет, не е бюрократичен жест. Всичко, което обсъдим днес с българските съюзници, ще бъде от полза за българския народ”, заяви тя.
И добави:
„Желаем силна и просперираща България, защото сме искрено загрижени“, каза Мустафа и допълни на български:
„Тази невероятна страна, тези прекрасни българи, които срещам всеки ден, заслужават най-доброто за тях и за децата им. Това е същинският смисъл на тези разговори“.
„Америка цени България като приятел и стратегически партньор и съюзник”, каза заместник-държавният секретар на САЩ Мат Бойс във встъпителните си слова.
И добави:
„Нашето желание е да задълбочим нашето сътрудничество и стратегическо партньорство. С нетърпение очаквам нашите ползотворни разговори днес. Най-ефективният начин, по който могат да се получат взаимноизгодни резултати е, когато работим тясно за нашата обща сигурност и просперитет“.
От своя страна премиерът Бойко Борисов съобщи, че България ще закупи 20% от газовия терминал в Александруполис, осигуряващ вноса на американски втечнен газ, чрез който страната ни има шанс да намали почти пълната си зависимост от руски газ.
В края на форума бе публикувано съвместно обобщение на резултатите от разговорите.
Сътрудничество в областта на отбраната и сигурността
„България и САЩ отчитат стратегическата позиция на България в региона и по отношение поддържането на сигурността в Черноморския регион, както и първостепенното значение за тази сигурност на сътрудничеството в двустранен план и в рамките на НАТО. България вече предприе първи стъпки към увеличаване на своите военни разходи и модернизация на своите Въоръжени сили, а САЩ имат готовност да подкрепят тези текущи усилия за повишаване на взаимната съвместимост и достигане на способностите, заложени в рамките на НАТО”, пише в заключението.
И се допълва:
„Във връзка с това България и САЩ се договориха да разработят Пътна карта за двустранно сътрудничество в областта на отбраната, която ще даде израз на нашите общи приоритети и ще очертае дейности, които ще насочат сътрудничеството ни в областта на сигурността през следващите десет години.”
Премиерът Бойко Борисов коментира в своето слово:
„Във военното сътрудничество са ни най-ясни и безпроблемни отношенията. Закупихме, както обещахме на нашите военнослужещи, най-добрия самолет в региона. Двустранното сътрудничество във военната област е това, което Каракачанов ще обсъжда на една от сесиите и днес ще договаря. И то не само за закупуването на самолетите, която е сделка която показва истински натовски отбранителни способности. Провеждат се много учения в България, хиляди американски военнослужещи идват да се подготвят в прекрасни условия в базата Ново село. По таз тема най-бързо можем да продължим напред“, обясни премиерът.
Сред основните приоритети, които са заложени в обобщението, са морското сътрудничество в Черно море, изграждането на оперативна съвместимост и устойчивост чрез съвместни обучения и учения, киберсигурността и укрепването на отбранителните институции.
„Като възобновяваме своя фокус върху сигурността в Черноморския регион, ние отделяме специално внимание на сътрудничеството в областта на морската ситуационна осведоменост и конкретно усилията на България за създаване на военноморски координационен център във Варна.”
Сътрудничество в областта на икономиката, търговията и енергетиката
„В продължение на диалога, стартиран през декември 2019 г. с посещението в България на американски експертен екип в областта на ядрената енергетика, ще работим за постигане на консенсус относно най-добрия път напред за България. Съвместно ще наблюдаваме процеса за лицензиране на американско ядрено гориво, за да гарантираме експедитивно постигане на диверсификация на доставките от страна на България”, пише в общия документ.
Засегната е и темата с природния газ:
„Ще помогнем на България да разруши газовите монополи както при доставките, така и на вътрешния пазар”, изтъкна Матю Бойс. „Страната трябва да има наистина либерализиран газов пазар”, допълни той.
По време на конференцията бе застъпен и въпросът за изграждането на т.нар. „Балкански поток”. В речта си премиерът Бойко Борисов каза:
„Много от вас са се питали те защо не ни спират строежа на „Балкански поток“, както ние го наричаме, защото първо – той не е продължение на „Турски поток“. Нашите съседи са Турция, Гърция, Сърбия, Северна Македония, Румъния – така ни е отредил Господ. България изгражда своя собствена газопреносна система с най-мощните американски компресори”.
По думите му проектът се изгражда прозрачно и ще струва с 1 млрд. по-малко. Според Борисов чрез този проект България връща мястото си на газовата карта.
„Ключовата дума е стратегически газов хъб – хъб или газоразпределител означава, че България се върна на газовата карта от целта преди години на старата администрация ние да станем само клиент. Да, ние бяхме лоялни, когато беше войната в Украйна, бяхме лоялни на ЕС и НАТО, но това не означава, че България трябва да излезе от стратегическото си място на газоразпределител“, посочи министър-председателят.
И добави:
„Диверсификацията не е само на думи. Показахме, че България е стратегически газов хъб на Балканите“, каза премиерът.
В заключителният документ пише:
„България ще продължи да работи в посока изграждане на газовия интерконектор Гърция-България в заложените срокове. САЩ приветстваха наскоро предприетото от страна на България действие за придобиване на 20 процента дял от собствеността и разглеждане на възможността за резервиране на капацитет от плаващата платформа за съхранение и регазификация край Александруполис. Считаме, че интерконекторът и плаващата платформа заедно ще повишат в голяма степен енергийната диверсификация на България, ще придвижат България значително в посока превръщането й в регионален газов център (хъб) и ще спомогнат за съществен и взаимноизгоден ръст в двустранната търговия”.
От обобщението става ясно, че „в близко бъдеще САЩ ще изпратят в България нов експертен екип, който да направи оценка и да съдейства на България да развие своята газова инфраструктура”.
Въвеждане на 5G мрежа
„Вземайки предвид факта, че безопасните мрежи за безжична комуникация от пето поколение (5G) ще играят съществена роля както за бъдещия просперитет, така и за националната сигурност, Република България и САЩ декларираха желанието си да засилят сътрудничеството си по 5G”, пише в съвместното заключение.
И се допълва:
„И двете страни подчертаха необходимостта от развитие, разполагане и комерсиализация на 5G мрежи на основата на принципите за свободна и честна конкуренция, прозрачност и върховенство на закона. Защитата на тези комуникационни мрежи от следващо поколение от пробиви и манипулиране, както и гарантирането на неприкосновеността и личните свободи на гражданите на Република България и САЩ е от съществено значение, за да се гарантира, че нашите граждани ще имат възможност да се възползват в пълна степен от невероятните икономически възможности, възникващи благодарение на 5G”.
На пресконференцията посланик Херо Мустафа каза:
„Ще издигнем нашите отношения на по-високо ниво с нови инициативи – ще бъдат оповестени споразумения в енергетиката, отбраната и в 5G технологиите, ще говорим за отмяната на визовия режим“.
Укрепване на демокрацията и върховенството на закона
„САЩ и България продължават да смятат, че корупцията подкопава демократичните институции, препятства икономическото развитие и просперитет и отваря вратата за вредни влияния”, пише в заключителния документ.
И се добавя, че двете правителства ще работят съвместно, „включително по законодателни и процедурни предложения за укрепване на българските държавни институции, така че те да бъдат по-независими, прозрачни и ефективни.”
„Сред нашите ключови приоритети са гарантирането независимите органи да запазят самостоятелността и партийната си необвързаност, разширяването на балансирания достъп до Конституционния съд и обмена на добри практики за по-голяма независимост на съдебните органи и прокурорска отчетност. Посредством това ние се стремим към укрепване на демократичните институции, което повишава вярата на хората в изборния процес и правораздавателната система”, пише в документа.
Безвизово пътуване за българите
На пресконференцията премиерът Бойко Борисов каза, че очаква бързо решение на въпроса с американските визи за български граждани:
„През март в България ще дойде помощник държавният секретар по консулските въпроси на САЩ, за да започнем работа по въпроса с визите. Надявам се до година, година и нещо да приключи и тази тема“.
Въпросът за отмяната на визите бе повдигнат и по време на срещата в Белия дом между Тръмп и Борисов. Засега Вашингтон публично не е дал ясни сигнали, че е готов на компромис.
САЩ твърдят, че въпросът за визите е технически и те няма да паднат докато не бъде изпълнено изискването отказаните визи да са под 3%. В момента този процент е около 10-11.
„В момента сме под десет процента в отказа на визи, с Канада вече сме в безвизов режим и няма проблем с българските граждани“, уточни Борисов.
Посланик Херо Мустафа каза, че при визитата на помощник държания секретар по консулските въпроси ще се обсъдят възможностите за отпадане на визите за българите.
На финала на срещата резултатите бяха обобщение в специален документ, който би трябвало да очертае рамките на бъдещите отношения между България и САЩ. Целият документ може да намерите ТУК.