Водеща новина в редица европейски издания е как карантинните мерки предизвикват протести и ответни мерки от властите, а вниманието все повече се фокусира и тежестта на икономическите последици от блокирането на редица бизнеси, както и проблемът с разпространението на ваксините.

Политико

В много европейски държави мерките в карантината предизвикват протести и ответни мерки от властите. Близо 500 души бяха арестувани в Брюксел по време на неразрешен протест срещу Covid-мерките. Белгия се подготви за възможно разрастване на протестите след бурните протести и размирици в съседна Нидерландия в последните седмици.

В Амстердам също се стигна до арести. Полицията разпръсна събрало се множество, за да предотврати демонстрация срещу карантинните мерки. За неспазване на социална дистанция и нарушаване на забраната за обществени събрания са задържани 30 души.

Във Виена, около 5 000 души излязоха на така наречена разходка срещу правителствените мерки, като не са спазвали изискванията за дистанция и носене на маски и са щурмували автомобили по централния булевард Рингщрасе. Стигна се и до арести. В знак на протест и въпреки забраната отварят врати заведения в Будапеща и в Загреб.

Би Би Си

Военните на Мианмар завзеха властта, след като задържаха цивилния лидер Аунг Сан Су Чи и други висши членове на нейната управляваща партия. Цялата власт е дадена на висшия командващ армията и е обявено едногодишно извънредно положение, се казва в изявление на военната телевизия.

Превратът последва убедителна победа на изборите на Националната лига за демокрация (NLD). Аунг Сан Су Чи призова своите привърженици „да не приемат това“ и „протестират срещу преврата“. В писмо, написано в подготовка за предстоящото й задържане, тя казва, че действията на военните връщат страната отново под диктатура. В ранните часове на понеделник военните заявиха, че предават властта на главнокомандващия Мин Аунг Хлайнг заради „изборна измама“. Войниците са по улиците на столицата Най Пей Тау и главния град Янгон.

TAСС

Чешкият президент подкрепя идеята за използване на руската ваксина Sputnik V в Чешката република. Според Милош Земан, водещи чешки епидемиолози, включително бившият здравен министър Роман Примула, са препоръчали Sputnik V.

„Sputnik V вече се използва успешно в Унгария“, каза той пред радиостанция Frekvence 1. „Нямам възражения срешу този препарат“, добавя той. Той подчерта, че е необходимо да не се полагат усилия, за да се осигурят достатъчни доставки на антикоронавирусни ваксини. По думите му той е готов да поиска помощ от Русия, ако е необходимо.

Le Figaro

ЕС се оказа „губещ“ и неспособен да гарантира ваксинирането срещу COVID-19 на гражданите си, пише водещото френско издание.„Ваксинация: Брекзит – 1, Брюксел – 0“ – това е заглавието на статия във френския национален ежедневник по повод за забавянето на кампанията за ваксинация срещу новия коронавирус в Европейския съюз.

Докато Европа е изправена пред недостиг на ваксини, Великобритания имунизира населението си „нонстоп“. Голяма част от френската общественост се надяваше да се върне към нормалния живот в края на 2020 г. благодарение на разработването на ваксини, но всъщност дозите лекарства достигат до Европа „капка по капка“, тъй като други страни по света се грижат по-добре за доставките на препаратите, оплакват се авторите на материала.

„По този начин единственият ни изход от здравната криза е отложен за няколко месеца“, допълва изданието. Израел вече е приложил 54 дози от ваксината на 100 жители, Великобритания – 13, САЩ – 9, а ЕС – само две дози от ваксината на 100 души. Два се и пример с Америка, която огромна подкрепа на лабораториите. Според изданието програма за ваксинация в Европа се е провалила

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук