Предстоящата процедура по гласуване на евентуален импийчмънт на Тръмп дни в последните му дни на поста е водеща тема за повечето световни издания. Третата вълна на коронавируса, която вече достига някои страни също е сред основните заглавия в печата.
„Политико“
Опасност за републиката, Камарата на представителите готви импийчмънт на Тръмп, пише американското издание „Политико“. От изданието припомнят, че гласуването за импийчмънт идва няколко дни преди президентът да напусне поста си.
Тръмп е обвинен в подбуждане към насилие по време на въстанието, което – само седмица по-рано – щурмува Капитолия. Обвинението, „умишлено подбуждане към въстание“, е най-тежкото, повдигнато някога срещу действащ президент.
Гласуването, което се очаква по-късно днес, ще бъде проведено в същата зала, по чиито врати удряха нахлулите в сградата на Конгреса миналата седмица. При безредиците тогова бяха убити петима души, включително и полицай, припомня „Политико“.
„Смятаме, че президентът на Съединените щати представлява опасност за държавата“, заяви Джейми Раскин, който Нанси Пелоси назначи във вторник за водещ процедурата по импийчмънта от страна на Камарата на представителите.
„Франкфуртер алгемайне цайтунг“
Темата за импийчмънта на Тръмп е водеща и за „Франкфуртер алгемайне цайтунг“. От изданието акцентират върху знаковата подкрепа за предсрочното отстраняване от поста на настоящия държавен глава на водещи републиканци, сред които и Лиз Чейни, която открито обвини Тръмп, че подстрекава „тълпата“ и запалва „пламъка на атаката“ срещу Капитолия.
Като дъщеря на бившия вицепрезидент Дик Чейни, тя е една от последните републиканци, които открито се идентифицират с ерата на Джордж Буш-старши.
В Камарата на представителите подкрепящият Тръмп Кевин Маккарти се изказа „лично“ срещу плана на демократите за импийчмънт. Той обаче не успява да призове официално колегите си да гласуват против резолюцията.
Мич Макконъл от друга страна, който все още е лидер на мнозинството в Сената до встъпването в длъжност на Джо Байдън следващата сряда, разкри, че счита импийчмънтът като оправдан.
„Гардиън“
Китай се намира в най-мрачния си период по отношение на спазването на правата на човека след Тянанмън, пише британският вестник „Гардиън“, като се позовава на годишния доклад на „Хюман Райтс Уоч“.
Влошаването на преследванията на етническите малцинства в Синцзян, Вътрешна Монголия и Тибет, репресиите в Хонконг и опитите за прикриване на огнището на коронавирус са част от факторите, които са оказали влияние за влошаване на обстановката в страната по време на управлението на президента Си Дзинпин, съобщават от организацията.
„Това е най-мрачният период за правата на човека в Китай след клането през 1989 г., което сложи край на демократичното движение на площад Тянанмън“, се казва в доклада за нарушенията на човешките права в световен мащаб.
„Ел паис“
Третата вълна на коронавируса набира скорост в Испания с 25 500 новозаразени и 408 смъртни случая за денонощие, пише „Ел паис“.
Министърът на здравеопазването признава, че епидемиологичната ситуация е „много тревожна“, докато някои експерти призовават за нов локдаун.
Испания е в третата вълна от коронавирусната пандемия и в резултат на това болниците в страната започват да се претоварват. В момента има над 17 600 лекувани пациенти с Covid-19, което е с 64% повече от техния брой преди Коледа. При настанените в интензивни отделения ръстът е с 39% . Прогнозите са техният брой да продължи да нараства.
Облекчаването на ограниченията през декември и нарастването на социалните контакти около празниците са причина за тази трета вълна, обясняват властите.