камиони Великобритания

„Индипендънт”

Износът през британските пристанища за ЕС е спаднал с колосалните 68 процента миналия месец в сравнение с януари миналата година. Това сочат данни на Асоциацията на автомобилните превози  в „Обединеното кралство“, пише „Индипендънт.

В писмо до правителството от бранша настояват за „спешна намеса“ в подкрепа на критични вериги за доставки.

Обвинявайки до голяма степен Brexit за драматичния спад, Ричард Бърнет, изпълнителният директор на Асоциацията на автомобилните превози, написа, че многократно е предупреждавал, че липсва яснота как ще работят превозвачите, търговците и производителите след 31 декември, когато приключи преходният период за Брекзит.

„След прехода работихме неуморно, за да демонстрираме опустошителните последици от тези промени, но е много ясно, че правителството не прави достатъчно, за да се справи с тях“, каза Бърнет.

Той подчерта, че не вярва, че пандемията на коронавирус е виновна за спада на износа.

„Нюзуик“

„По-ужасно, отколкото си мислехме“, така Джо Байдън определя политиката на Тръмп по отношение на коронавируса, пише Нюзуик.

 

Джо Байдън хвърли отговорността за забавените темпове на ваксиниране в страната върху бившия държавен глава Доналд Тръмп. Според Байдън третирането на пандемията от предишната администрация е било „дори по-страшно, отколкото си мислехме“.

В интервю за CBS Evening News, излъчено преди неделния Super Bowl, водещата Нора О’Донъл каза на Байдън, че при сегашната скорост от 1,3 милиона дози на ден ще отнеме почти една година, за да стигне“ до стаден имунитет. Тя отбеляза, че д-р Антъни Фаучи, главен медицински съветник на администрацията на Байдън, заяви, че 75 процента от американците трябва да бъдат ваксинирани, за да постигнат стадния имунитет срещу вируса.

„Едно от разочарованията беше, че когато влязохме в длъжност, обстоятелствата, свързани с начина, по който администрацията се справяше с COVID, бяха дори по-ужасни, отколкото предполагахме“, каза Байдън, преди да поясни, че има предвид администрацията на Тръмп.

По думите на Байдън предшествениците им са обявили, че има много повече ваксини от наличните. Затова и ваксинирането сега върви по-бавно.

 

 

„Политико“

Южна Африка за момента спира имунизациите с ваксината на Оксфорд и „Астра Зенека“, пише „Политико“.

Южна Африка спря плановете за пускане на ваксината Oxford / AstraZeneca за здравни работници от първа линия, след като клинично проучване показа, че не е ефективно за предотвратяване на леко до умерено заболяване, причинено от по-заразния вариант на вируса, доминиращ в страната.

Проучването, проведено от изследователи от Университета в Уитватерсранд и други в Южна Африка с Оксфордския университет, включва около 2000 доброволци на средна възраст от 31 години.

Ранните данни са представени за научна партньорска проверка, се казва в изявление на Оксфордския университет и „изглежда потвърждава теоретичното наблюдение, че мутациите на вируса, наблюдавани в Южна Африка, ще позволят непрекъснато предаване на вируса във ваксинирани популации, както е било наскоро докладвано дори при тези с предишна инфекция. “

Във Великобритания министърът, който отговаря за ваксините, Надхим Захауи защити ваксината AstraZeneca, подчертавайки, че тя е ефективна срещу преобладаващите там щамове.

Южна Африка получи първите си 1 милион дози от ваксината AstraZeneca миналата седмица и планираше да започне да ваксинира здравни работници в средата на февруари.

Общият брой на потвърдените случаи на коронавирус в Южна Африка в неделя е 1 476 135. Общо 46 290 души са починали от COVID-19 по време на пандемията.

 

„Ди Велт“

Въпреки че броят на случаите на коронавирус в Австрия все още е относително висок, Виена разхлабва мерките от днес. Темата е водеща за германския „Ди Велт“.

Магазини, музеи и фризьорски салони отново отварят врати. Децата също се връщат в клас.

„През последните две седмици броят на инфекциите ни не е намалял, защото все по-малко хора се придържат към разпоредбите и отново копнеят за по-голяма свобода. Няма смисъл да оставаме в строго блокиране, докато желанието на населението да участва в същото време намалява.Ако скоро броят отново се повиши, ограниченията за контакти ще трябва да бъдат увеличени отново, каза канцлерът Сабастиян Курц.

Може ли Австрия да бъде пример за подражание за Германия със своята стратегия? Този въпрос поставя „Ди Велт“.

Федералното правителство ще да обсъди как да продължи борбата с пандемията в сряда. Засега обаче не се очаква по-нататъшно облекчаване. Понастоящем психолози и икономически изследователи все по-често предупреждават за последиците от строги мерки за заключване като тези в Германия. Епидемиолозите и имунолозите, като изследователите Кристиан Дростен и Мелани Бринкман, от друга страна, са категорично против разхлабванията. Така е и в Австрия.

Броят на случаите на коронавирус в Австрия е далеч от целите на правителството на Курц, припомня „Ди Велт“. Понастоящем средният брой нови инфекции в рамките на една седмица е 105 на 100 000 население – целта обаче е била честота не повече от 50. Според последните данни от уикенда 1 333 души са били заразени в рамките на 24 часа – целта на правителството трябваше да намали стойността на 700.

За Курц временният облекчаващ курс е може би най-трудното решение за мандата му.

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук