Сенегал, Купа на африканските нации

Световният печат е авторска рубрика на ДЕБАТИ.бг, която отразява водещите новини в едни от най-известните и престижни световни издания. В нея на един адрес можете да откриете най-важното от международната сцена.

CNN: Сенегал спечели за първи път Купата на африканските нации

Звездата на Ливърпул Садио Мане донесе на Сенегал първа титла от Купата на африканските нации.

Световният печат

Садио Мане навакса пропуснатата дузпа през първото полувреме, като реализира победния удар при дузпите, а Сенегал победи Египет, за да спечели първата си титла от Купата на африканските нации тази нощ.

Двете страни бяха завършили наравно 0:0 след продълженията на финала, но звездата на Ливърпул Мане запази хладнокръвие при дузпите, които неговият отбор спечели с 4:2.

Мане пропиля шанса да изведе Сенегал напред в седмата минута на срещата в Яунде, когато дузпата му беше спасена от вратаря на Египет Мохамед Абу Габал.

Президентът на Сенегал Маки Сал обяви днешния ден за официален празник в чест на триумфа. Сал, който трябваше да посети Коморските острови в края на пътуването си, включващо Египет и Етиопия, отмени последния етап, за да посрещне триумфиращите „лъвове“ при завръщането им в Дакар днес.

След две предишни загуби на финала през 2002 г. и 2019 г. Сенегал най-накрая спечели първата си титла от Купата на Африканските нации. „Лъвовете“ ще бъдат наградени от Сал във вторник в президентския дворец в Дакар.

ВВС: В Отава обявиха извънредно положение заради протестите

Администрацията на Отава обяви извънредно положение в града заради протестите на шофьори на камиони срещу ограниченията за коронавирус, съобщи телевизионният канал CBC.

Световният печат

„Обявяването на извънредно положение отразява сериозната опасност и заплаха за сигурността на жителите на града, която представляват продължаващите демонстрации, и подчертава необходимостта от подкрепа от страна на други юрисдикции и нива на управление“, се казва в изявление на кмета на града Джим Уотсън.

По-рано кметът заяви, че властите и полицията на Отава вече не контролират ситуацията с протеста. На 5 февруари началникът на полицията Питър Слоли също призна, че не е разполагал с достатъчно полицаи, за да спре демонстрацията. Според служители на правоприлагащите органи броят на протестиращите е достигнал 5000 души в събота, когато местни жители и граждани, пристигнали от други градове, са се присъединили към протеста в почивния си ден.

Протестиращите настояват федералните и регионалните власти да отменят всички ограничения, свързани с пандемията. Министър-председателят Джъстин Трюдо и семейството му напуснаха столичната резиденция на 29 януари от съображения за сигурност, а в понеделник той заяви, че се е заразил с коронавирус. Той заяви, че няма да започне разговори с протестиращите в Отава, определяйки ги като „незначително малцинство”.

AFP:Австралия отваря границите си за туристи на 21 февруари

Австралия ще отвори отново границите си за напълно ваксинирани туристи от 21 февруари, обяви министър-председателят Скот Морисън, слагайки край на някои от най-строгите и дългогодишни ограничения за пътуване при пандемия в света.

Световният печат

„Изминаха почти две години, откакто взехме решение да затворим границите на Австралия“, заяви Морисън след заседание на кабинета по национална сигурност.

„Ако сте с две дози ваксини, очакваме с нетърпение да ви посрещнем отново в Австралия“.

Границите на Австралия се затвориха през март 2020 г., за да се предпази островният континент от надигащата се пандемия.

През по-голямата част от времето оттогава насам на австралийците е забранено да напускат страната, а само на малцина беше предоставено правото за влизане.

Правилата разделиха семейства, засегнаха голямата туристическа индустрия на страната и предизвикваха понякога остри дебати за статута на Австралия като модерна, отворена и ориентирана към света държава.

Малко по малко правилата бяха облекчени за австралийците, дългосрочно пребиваващите и студентите.

С последното решение ще бъдат премахнати почти всички останали ограничения.

То идва, след като дългогодишната политика на страната „Ковид-нула“ беше изоставена, а някогашната блестяща система за проследяване на заразените се срина под натиска на вълната от случаи с Омикрон.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук