Медик от Ухан, пожелал анонимност, твърди пред ДВ, че заразените с опасния коронавирус са много повече, отколкото официално се съобщава. Не са достоверни и данните за смъртните случаи, казва още той.
Жиеши Луо (името е променено): Пациенти със симптоми понякога са принудени да чакат с часове за преглед. Лекарите им предписват медикаменти и ги отпращат по домовете им с указанието да стоят настрана от други хора. Чакалните са претъпкани с кашлящи хора. А в една такава обстановка всеки здрав човек рискува да се зарази. Освен това не е никак лесно да се стигне до болниците. Ако нямат собствен автомобил, хората трябва да вземат такси. А за всеки квартал има на разположение едва по две таксита. Само малцина доброволци все още се съгласяват да возят болни хора. Системата за спешно телефонно повикване се срути поради огромната натовареност. В най-лошия случай на хората им се налага да ходят пеша до болницата. Чувал съм, че някои така и не успели да стигнат.
ДВ: А какво е снабдяването с екипировката, необходима за защита срещу заразяване?
Жиеши Луо: Маските и препаратите за дезинфекция са разпродадени. Дори в болниците те не достигат. Междувременно в Ухан пристигнаха много дарения. Въпреки това обаче лекарите не могат да изпълняват изискванията, според които на всеки четири часа трябва да сменят маската, а на всеки шест и цялото защитно облекло.
ДВ: Смятате ли, че официалните числа за заразените и за смъртните случаи са достоверни?
Жиеши Луо: Според мен има доста повече заразени и смъртни случаи, отколкото официално се съобщава. Често пъти се провежда обичайната компютърна томография и се установява белодробно заболяване, но после няма повече изследвания в търсене на причинителя. Защо? Ами защото има още много чакащи. А когато някой умре, без да му е направен предварителен тест, неговият случай не влиза в статистиката като жертва на коронавируса.
ДВ: Предстои откриването на две нови болница. Това все пак е добра новина.
Жиеши Луо: Да, но тези 2000 легла в новопостроените лазарети не стигат доникъде. Там липсва и квалифициран медицински персонал. Лекарите и санитарите са претоварени, графикът за смените изобщо не функционира. За да се излекува едно белодробно заболяване, е нужно дълго стационарно лечение. В момента властите осигуряват допълнителни капацитет в други, по-малки клиники.
Междувременно германски учени стигнаха до извода, че опасният коронавирус може да се предава и от хора, които показват само леки сипмтоми на заболяване. Учени от берлинската клиника „Шарите“, мюнхенската клиника в Швабинг и Института по микробиология на Бундесвера са анализирали резултатите от изследванията на пациентите с коронавирус, които се намират под карантина в мюнхенската клиника. Някои от тях демонстрират само лека симптоматика, но независимо от това вирусът вирее и се размножава в носоглътката и в стомашно-чревния тракт – дори когато още не е засегнал белите дробове. Поради тази причина учените смятат, че дори хора, които се оплакват само от гърлобол, хрема или мускулни болки, биха могли да са носители на коронавируса.
[tcm id=“1″]