Ако никога не сте чували за „дълбоката мрежа“ или т. н. Deep Web, има голяма вероятност никога да не попаднете на нея. Но през последните години тя нараства по размер и популярност, пишат от ZDNet.
Нов доклад на фирма, занимаваща се със сигурност, Trend Micro, разглежда състоянието на „дълбоката мрежа“, частта от интернет, която не е индексирана, не е нормално видима или достъпна за търсачките. Това включва и „тъмната мрежа“ или още Dark Web, която може да бъде достъпна само чрез определени инструменти и услуги за анонимност, като браузъра Tor.
Дълбоката и тъмната мрежа често предизвикват голям интерес у хората макар и да е широко известно, че влизането в тях може да бъде изключително опасно. Но какво са те и как работят, остава загадка за повечето хора.
Представяме ви няколко интересни факта за Deep и Dark Web, които най-вероятно не знаете.
- Дълбоката мрежа е огромна и никой не може да види цялостната картина. Не е възможно да се определи точно колко уеб страници има там или да се предостави изчерпателна информация за всичко, което се съдържа в нея. Това е така заради потайния характер на определени части от тъмната мрежа. „Никой не може да каже със сигурност, че е проучил напълно нейните дълбини“, се казва в доклада. Причина за това е и бързо променящият се пейзаж от предлагането на различни услуги.
- Добрите хора също използват Deep Web. Мнозина я използват, за да купуват наркотици и други незаконни предмети от привидно непроследими сайтове. Но се използва и от хора, които „искат да останат анонимни или да създадат сайтове, които не могат да бъдат проследени до физическо местоположение или обект“. Това включва хора, които трябва да защитят своята самоличност и комуникация от държавно и частно наблюдение. Докладът също така отбелязва, че „дисидентите в региони с ограничена свобода могат да се нуждаят от анонимност, за да могат безопасно да информират света какво се случва в тяхната страна“.
- Сред наркотиците, търсени в Dark Web, най-популярна си остава марихуаната. Петнадесетте най-популярни пазара показват, че по-леките наркотици, като канабис, са по-търсени спрямо останалите наркотични вещества. Закупуването на видеоигри и откраднати потребителски акаунти също се нареждат високо в списъка на най-често закупуваните артикули.
- Каквото и да назовете, много е вероятно да го получите. В доклада се отбелязва, че в Deep Web кибер престъпник предлага фалшиви документи за гражданство и паспорти и други „професионални услуги“ като поръчкови убийства. (Докладът също така отбелязва, че „не може напълно да гарантира автентичността на стоките и услугите … с изключение на факта, че сайтовете, които ги рекламират, съществуват и отчитат различни транзакции, които се извършват в dark web.“)
- Дълбоката мрежа може да поддържа инфраструктура за контрол на злонамерен софтуер. Един пример е зловредният софтуер Cryptolocker, който криптира документите на жертвите с цел взимане на откуп. В доклада се казва, че зловредният софтуер е достатъчно умен, за да регулира автоматично цената и езика в зависимост от това къде по света се намира жертвата.
- Спирането на един или друг незаконен пазар не е от особена полза. В доклада се казва, че не съществуват „особено трайни или въздействащи решения срещу търговията с наркотици“, тъй като когато един пазар се затвори, друг се отваря.
как да вляза ???