Татяна Дончева съветва Радев
На снимката: Татяна Дончева

Не виждам защо бъдещото управление ще трябва да зависи от „ЦУМ гейт“ и как, с действащите в него лица – застрашава правителството. Този коментар направи по БНР лидерът на „Движение 21“ Татяна Дончева:

По-­съществен ми се вижда, проблемът с Марешки, който беше подсъдим по дело за рекет във Варненския окръжен съд и по време на президентските, и по време на парламентарните избори, и то в самия край на процеса. При такъв процес изборът на Марешки за заместник-­председател на парламента е много скандален… Те се нуждаят от патерицата „Марешки“, за да подпрат управлението – това е сериозен морален компромис. Но ако Марешки си мисли, че си е намерил пристан, делото ще му бъде проблем.

Връзката между активността на прокуратурата и „ЦУМ гейт“ се натрапва, заяви още Дончева, според която се създава впечатление, че главният прокурор си урежда лични отношения:

По думите й, главният прокурор, по дефиниция трябва да бъде небитов човек, малко по­-широко скроен и над нещата.

Да се занимава един главен прокурор до такава степен с вестници и карикатуристи, той просто рискува не двама, а 22-­ма карикатуристи да му се нахвърлят. Това е неправилен подход.

Припомняйки активността на прокуратурата и по време на предизборната кампания, Татяна Дончева отбеляза: Да се образуват дела за действия по управление от 2005-та на бивши министри на икономиката, това е повече от десет години назад и на ръба или отвъд изтичане на давността. Това означава да вменим на всичките си икономически министри, независимо коя партия ги е излъчила, че те са престъпници по презумпция… Струва ми се зловещо.

По думите й това, което дават като доводи Трайчо Трайков, Делян Добрев, Румен Овчаров и Петър Димитров, сериозно подкопа разбирането, че случващото се е нормално.

По повод прокурорските проверки и разследвания в НЕК и КЕВР Татяна Дончева подчерта:

Прокуратурата не е падишах от средните векове, която да определя цени на води, на електроенергии. Неслучайно в демократичните времена в икономическия живот важи принципа „Всичко, което не е забранено, е разрешено“. Тепърва във връзка с „Овергаз“ и „Булгартрансгаз“ ще станат ясни още факти, които са свързани с големи икономически игри, понякога наднационални, в които прокуратурата се меси доста неуместно… В КЕВР се изисква и се предполага да бъдат назначени специалисти, които ще имат право на преценка по целесъобразност, затова ние с вас не сме в КЕВР.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук