Европейското първенство 2020
Снимка: UEFA

Европейското първенство по футбол започва тази вечер. То бе отложено от миналата година заради пандемията от Ковид-19.

За първи път първенството ще се проведе в повече от един град. В добавка, тимовете ще се радват и на подкрепа от трибуните. Тя ще бъде с ограничен капацитет в зависимост от мерките в дадената страна срещу COVID-19. В продължение на един месец на 11 стадиона в 11 града на континента ще се изиграят общо 51 мача.

Домакини са Лондон (“Уембли”,), Рим (“Олимпико”), Глазгоу ( “Хемпдън парк”), Севиля (“Ла Картуха”), Мюнхен (“Алианц арена”), Амстердам (“Йохан Кройф арена”), Копенхаген ( “Паркен”), Будапеща 9 “Пушкаш арена”,) , Букурещ (“Арена Национал”), Санкт Петербург (“Крестовски”,) и Баку (“Олимпийски”).

Двадесет и четирите отбора са разпределени в шест групи.

Група А

Турция, Италия, Уелс, Швейцария (в Рим и Баку)

Група В

Дания, Финландия, Белгия, Русия (Копенхаген и Санкт Петербург)

Група С

Холандия, Украйна, Австрия, Северна Македония (Амстердам и Букурещ)

Група D

Англия, Хърватия, Шотландия, Чехия (Лондон и Глазгоу)

Група Е

Испания, Швеция, Полша, Словакия (Санкт Петербург и Севиля)

Група F

Унгария, Германия, Португалия и Франция (Мюнхен и Будапеща)

Програма на първенството

Груповата фаза на Евро 2020 ще продължи до 23 юни. Директните елиминации започват на 26 юни, а финалът е на 11 юли на „Уембли“ в Лондон.

Петък, 11 юни

Група А: Турция – Италия, 22:00 часа (откриване на ст. „Олимпико“ в Рим), БНТ 1/Нова тв

Събота, 12 юни

Група А: Уелс – Швейцария, 16:00 ч. (Баку), „Диема“

Група В: Дания – Финландия, 19:00 ч. (Копенхаген), БНТ 1

Група В: Белгия – Русия, 22:00 ч. (Санкт Петербург), „Диема“

Неделя, 13 юни

Група D: Англия – Хърватия 16:00 ч., (Лондон, „Уембли“), БНТ 1

Група C: Австрия – Северна Македония, 19:00 ч. (Букурещ), „Диема“

Група С: Нидерландия – Украйна, 22:00 ч. (Амстердам), БНТ 1

Понеделник, 14 юни

Група D: Шотландия – Чехия, 16:00 ч. (Глазгоу), „Диема“

Група Е: Полша – Словакия, 19:00 ч. (Санкт Петербург), БНТ 1

Група Е: Испания – Швеция, 22:00 ч. (Севиля), „Диема“

Вторник, 15 юни

Група F: Унгария – Португалия, 19:00 ч., (Будапеща), БНТ 1

Група F: Франция – Германия, 22:00 ч. (Мюнхен), Нова тв

Сряда, 16 юни

Група В: Финландия – Русия, 16:00 ч. (Санкт Петербург), БНТ 1

Група А: Турция – Уелс, 19:00 ч. (Баку), „Диема“

Група А: Италия – Швейцария, 22:00 ч. (Рим), БНТ 1

Четвъртък, 17 юни

Група С: Украйна – Северна Македония, 16:00 ч. (Букурещ), БНТ 1

Група В: Дания – Белгия, 19:00 ч. (Копенхаген), „Диема“

Група С: Нидерландия – Австрия, 22:00 ч. (Амстердам), БНТ 1

Петък, 18 юни

Група Е: Швеция – Словакия, 16:00 ч. (Санкт Петербург), „Диема“

Група D: Хърватия – Чехия, 19:00 ч. (Глазгоу), БНТ 1

Група D: Англия – Шотландия, 22:00 ч. (Лондон), Нова тв

Събота, 19 юни

Група F: Унгария – Франция, 16:00 ч. (Будапеща), БНТ 1/“Диема“

Група F: Португалия – Германия, 19:00 ч. (Мюнхен), БНТ 1

Група Е: Испания – Полша, 22:00 ч. (Севиля), „Диема“

Неделя, 20 юни

Група А: Италия – Уелс, 19:00 ч. (Рим), БНТ 1

Група А: Швейцария – Турция, 19:00 ч. (Баку), „Диема“

Понеделник, 21 юни

Група С: Северна Македония – Нидерландия, 19:00 ч. (Амстердам), „Диема“

Група С: Украйна – Австрия, 19:00 ч. (Букурещ), БНТ 1

Група В: Русия – Дания, 22:00 ч. (Копенхаген), БНТ 1

Група В: Финландия – Белгия, 22:00 ч. (Санкт Петербург), „Диема“

Вторник, 22 юни

Група D: Чехия – Англия, 22:00 ч. (Лондон), Нова тв

Група D: Хърватия – Шотландия, 22:00 ч. (Глазгоу), БНТ 1

Сряда, 23 юни

Група Е: Словакия – Испания, 19:00 ч. (Севиля), БНТ 1

Група Е: Швеция – Полша, 19:00 ч. (Санкт Петербург), „Диема“

Група F: Германия – Унгария, 22:00 ч. (Мюнхен), БНТ 1

Група F: Португалия – Франция, 22:00 ч. (Будапеща), Нова тв

Осминафинали

Събота, 26 юни
1: 2A – 2B (19:00 ч., Амстердам), „Диема“
2: 1A – 2C (22:00 ч., Лондон), БНТ 1

Неделя, 27 юни
3: 1C – 3D/E/F (19:00 ч., Будапеща), БНТ 1
4: 1B – 3A/D/E/F (22:00 ч., Севиля), Нова тв

Понеделник, 28 юни
5: 2D – 2E (19:00 ч., Копенхаген), БНТ 1
6: 1F – 3A/B/C (22:00, Букурещ), Нова тв

Вторник, 29 юни
7: 1D – 2F (19:00 ч., Лондон), „Диема“
8: 1E – 3A/B/C/D (22:00 ч. Глазгоу), БНТ 1

Четвъртфинали

Петък 2 юли
Четвъртфинал 1: победител мач 6 – победител мач 5 (19:00 ч., Санкт Петербург), БНТ 1
Четвъртфинал 2: победител мач 4 – победител мач 2 (22:00 ч., Мюнхен), Нова тв

Събота, 3 юли
Четвъртфинал 3: победител мач 1 – победител мач 3 (19:00 ч., Баку), „Диема“
Четвъртфинал 4: победител мач 8 – победител мач 7 (22:00 ч., Рим ), БНТ 1

Полуфинали

Вторник, 6 юли
Полуфинал 1: победител четвъртфинал 1 – победител четвъртфинал 2 (22:00 ч., Лондон), БНТ 1

Сряда, 7 юли
Полуфинал 2: победител четвъртфинал 4 – победител четвъртфинал 3 (22:00 ч., Лондон), Нова тв

Финал

Неделя, 11 юли
Победител полуфинал 1 – победител полуфинал 2 (22:00 ч., Лондон), БНТ/Нова тв

Двубоят на откриването е Италия-Турция от 22 часа на „Олимпико“ в Рим

Обещаващият и талантлив тим на Турция се изправя срещу „Скуадра адзура“, която винаги попада в сметките за евентуален победител на голям международен форум. Южните ни съседи са водени от няколко перспективни играчи в защита и нападение – в дефанзивния вал личат имената на Озан Кабак (Ливърпул) и Чаглар Союнджу (Лестър), а в атака се подвизава още един играч на „лисиците“ – Ченгиз Юндер, както и основните „виновници“ за първата шампионска титла на страната на Лил от десетилетие насам – Юсуф Язъджъ и Бурак Йълмаз.

Италианците, чийто селекционер е Роберто Манчини, разполагат с доста скорост и острота в офанзивен план, където се отличават Федерико Киеза, Лоренцо Инсинье и Чиро Имобиле. „Скуадрата“, която е европейски шампион от 1968 и вицешампион от 2000 и 2012, неведнъж е доказвала през годините, че въпреки че букмейкърите не я слагат непременно за един от основните фаворити за титлата, може да обърка много сметките на останалите претенденти за короната.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!