Владимир Путин успя да укрепи властта си в Русия, подкрепяйки предложеното изменение на конституцията, което ще му позволи още два мандата да бъде начело на Кремъл.
Руският президент е длъжен според конституцията да се оттегли през 2024 г., когато приключва вторият му последователен президентски мандат. Този краен срок доведе до месеци на обмисляния, предположения и предложения за това как Путин да остане на власт в Русия въпреки текстовете на конституцията.
В крайна сметка загадката беше разрешена само за един следобед, в поредица от политически стъпки, които отнеха малко повече от три часа.
Начинанието започна в парламента, където член на управляващата партия на Русия предложи да се измени конституцията по начин, който да нулира президентските мандати на Путин, за да може неговото управление да продължи.
Тогава обаче Путин обяви, че лично ще отиде, за да разговаря с парламента, оставяйки държавната телевизия да тръпне в очакване дали Путин ще приеме или ще откаже предложението.
Той обаче го подкрепи.
„По принцип този вариант би бил възможен, но при едно условие – ако конституционният съд постанови официално решение, че подобно изменение не противоречи на принципите и основните разпоредби на конституцията“, каза Путин, включвайки предложението като последна част от неговата половин-часова реч в парламента.
Той каза още, че този ход трябва да бъде одобрен от обществеността на референдум следващия месец.
Това беше от изключителна важност, а дори и изненадващо за президента, който през последните месеци публично заяви, че наистина може да напусне президентството. През януари той каза на ветеран от Втората световна война, че се тревожи за евентуално връщане към 80-те години, когато кремълските лидери „оставаха на власт до края на дните си“ и не се предвиждаше преход на властта.
Във вторник той се върна към това свое изказване, посочвайки, че изборите в съвременна Русия направиха невъзможно връщането към доживотните лидери на Съветска Русия.
„Няма да крия, че сгреших“, каза той пред депутатите по време на речта си. „Това беше неправилно твърдение, защото по време на Съветския съюз нямаше избори.“
С подкрепата на Путин почти нямаше съмнение, че мярката ще бъде одобрена. И по-малко от час след като Путин се обърна със своята реч към депутатите, Думата одобри поправката като част от по-широко преразглеждане на конституцията на Русия.
Руският президент, който управлява от края на века, даде своята подкрепа за поправката, внесена от Валентина Терешкова, народен представител, която като съветски космонавт стана първата жена, полетяла в космоса.
Терешкова предложи или премахване на ограниченията на президентския мандат или изменение на руската конституция, за да може Путин отново да се кандидатира. Поредицата от изменения в конституцията ще бъдат гласувани на национално ниво на 22 април.
В обръщение към депутатите в контролираната от Кремъл долна камара на парламента на Русия Путин се обяви против премахването на ограниченията на срока, но подкрепи идеята за преразглеждане на тавана. Действащият закон ограничава президентите до два последователни мандата. Настоящият шестгодишен мандат на Путин изтича през 2024 година.
67-годишният президент е на власт от 20 години, което го прави най-дългогодишния лидер на Русия след съветския диктатор Йозеф Сталин.
Терешкова каза пред Думата по-рано във вторник: „Самото наличие на възможност за настоящия президент [да бъде преизбран], ще бъде стабилизиращ фактор за нашето общество.“
Путин се появи в Думата, след като нейният говорител Вячеслав Володин обяви 90-минутна почивка, за да бъде обмислено предложението и каза, че Путин лично ще дойде в парламента, за да говори по въпроса.
„Изменението, което Терешкова предложи, изисква консултация с настоящия президент“, каза Володин.
Решението идва след многомесечни усилия за преразглеждане на обявената през януари от Путин конституция на Русия, с която анализаторите смятаха, че той търси начин да поддържа властта си и да гарантира личната си безопасност след напускането на президентството.
Путин във вторник също заяви, че се противопоставя на две изменения на конституцията на Русия: една, която изцяло премахва ограниченията на президентския мандат, и друга, която ще предвиди предсрочни парламентарни избори.