кръг от преговорите

Бившият министър-председател Тони Блеър, заяви пред Би Би Си, че един от вариантите е Обединеното кралство „да остане в реформирания ЕС“.

Той каза, че не може да разкрие разговорите, които е водил в Европа и настоя, че не говори така, само „защото му се иска“.

Правителството обаче е на мнение, че Брекзит ще позволи на Великобритания по-добре да контролира границите си.

Според председателя в сянка на лейбъристите, Джон МакДонъл, Блеър „не се е заслушвал какво си говорят напоследък хората в кръчмите, клубовете и училищните дворове. Трябва да уважим резултата от референдума“, категоричен беше МакДонъл, също гост в предаването „Днес“(Today) на английската обществена телевизия.

ПРИВЪРЖЕНИЦИТЕ НА ЕС

Блеър беше поканен в Би Би Си, след като написа статия за „Института за световна промяна“, който председателства. Основната му теза е, че при Брекзит, може да се направи компромис с ЕС по въпроса за свободното движение на хора.

Той изхожда от факта, че сега ситуацията във Великобритяния е различна спрямо тази, когато британците гласуваха да напуснат Евросъюза, решение, което Блеър определя като „най-сериозното след Втората световна война“.

По думите му новият френски президент Еманюел Макрон, чиято партия беше формирана миналата година – предлага „дълбоки реформи на ЕС“.

„Европа сега е заинтересована от това да се промени“, похвали случващото се на Стария континент Блеър.

„Ще има вътрешен кръг, в който ще влизат страните от еврозоната и външен кръг на ЕС“, категоричен беше бившият британски премиер.

Запитан на няколко пъти на каква база си мисли, че европейците са склонни на компромис, Блеър каза: „Няма да разкривам съдържанието на разговорите, които съм водил в Европа, само казвам, че не твърдя това, само защото на мен ми се иска. Те ще направят реформи и за Великобритания ще е по-полезно да остане във външния кръг“.

Блеър каза още, че повечето от жителите на Франция, Германия и Обединеното кралство подкрепят промените за социалните плащания, насочени срещу хората, които идват в Европа, за да се възползват.

„По отношение на това няма да има компромис“, категоричен беше експремиерът на Обединеното кралство.

„Просто, ако на Брекзит се гледа през интереса на страната, една от линиите по време на преговорите трябва да е Великобритания да остане в реформирания ЕС“.

Преди време европейските лидери заявиха категорично, че Великобритания трябва да приеме свободното движение на хора, за да остане в общия пазар на ЕС. В статията си, Блеър пише, че високопоставени източници от Обединеното кралство му казали, че не са съгласни със свободното движение на хора, което от друга страна, е един от основните принципи, залегнали в общия пазар на ЕС.

От друга страна, французите и германците, споделяли част от опасенията на британците, свързани с имиграцията и биха приели компромис със свободата на придвижване“, четем в статията на Блеър.

Миналата седмица главният преговарящ за Брекзит от страната на ЕС, Мишел Барние, заяви друго – че свободното движение на хора, стоки, услуги и капитал, не могат „да се разделят“.

Министър-председателят Тереза Мей, обеща да сложи под контрол миграцията от ЕС и преповтори този си ангажимент наскоро, като се ангажира да намали тази миграция до няколко десетки хиляди.

Тя беше категорична , че вън от общия пазар и без европейска намеса в емиграционните правила, Великобритания ще може сама да определя политиката си по този въпрос.

ЛЕЙБЪРИСТИТЕ ЗА МИГРАЦИЯТА

Блеър каза още, че сега се знае повече как ще се отрази Брекзит върху Великобритания.

„Ясно е, че националната ни валута се обезценява – това е прогнозата на световните финансови пазари за бъдещото ни развитие. Виждаме, че големите компании изнасят работни места от страната. Миналата година бяхме най-бързо развиващата се икономика в Г-7, а сега сме на опашката.“

Блеър коментира, че засега лейбъристите подкрепят лидера си Джереми Корбин. Но предупреди, че ако се отиде на вариант за „твърд“ Брекзит и страната напусне общия пазар, при едно евентуално бъдещо лейбъристко правителство, с предвидените значителни социални разходи, Великобритания ще се изправи пред сериозни проблеми.

Блеър заяви още, че напускането на общия пазар е „ужищожителна позиция“, подкрепяна от лейбъристите и призова партията да излезе с различна позиция по „европейския въпрос“.

В дискусията беше включен по телефона и Джереми Корбин,  който беше категоричен, че по темата за свободното движение, лейбъристите подкрепят „оставането на Острова на европейските граждани, както и членовете на семействата им.“ Само толкова.

В отговор на коментарите на Блеър, лидерът на левицата заяви: „мисля, че икономиката ни ще се развие много добре при лейбъристко правителство. Ще заложим на инвестициите, а такава икономика ще работи в полза на всички. И няма да има хора, които да останат извън обществото“.

Блеър беше заявявал, че Брекзит е тема, която толкова силно го вълнува, че му се иска да се върне в политиката.

Депутатите от лейбъристката партия обаче са на мнение, че Блеър „сега  не може да повлияе на общественото мнение.“

Франк Филд (депутат от левицата) счита, че „всички британци са с нагласата, че напускат ЕС. Трябва ни сигурна точка, от което да продължим връзките с ЕС, когато напуснем. Не бих повярвал на хора, които са се посветили на това да пречат на Брекзит, които идват и говорят сладки приказки като вълци в овча кожа“.

Според брекзитиера Ричард Тайс от групата „Напускане значи напускане“, „казаното от Блеър показва, че той не е наясно с нагласите на гласоподавателите.“

„Бившият министър-председател си мисли, че свободното движение единствената тема, във връзка с ЕС. Но британците гласуваха за напускане, за да вземат отново контрола върху законодателството си и как се харчат данъците им и защото не искат Съдът на ЕС да им казва какво да правят“, категоричен беше той.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук