Италианският хегемон Ювентус е първия финалист в 62-ото издание на финала на Шампионската лига (КЕШ). До двубоя в Кардиф футболистите на Масимилиано Алегри достигнаха благодарение на победата си с 2:1 над Монако във втория 1/2 финал и с общ резултат 4:1, не оставиха шансове на съперниците си.  „Бианконерите“ ще излязат в мача за трофея за втори път в последните три години и общо за девети път в своята история. За последно Ювентус триумфира през 1996 година, а впоследствие загуби 4 финала, последният от които през 2015 година.

Марио Манджукич в 33-ата и Даниел Алвеш в 44-ата минута вкараха за домакините, а Килиан Мбапе отбеляза почетното попадение за гостите в 69-ата минута.

Мачът  започна с агресивна преса от страна на Монако. В 5-ата удар на Моутиньо рикошира в защитник и се озова в Килиан Мбапе, който от труден ъгъл стреля и уцели гредата, но бе отсъдена и засада на нападателя. Само две минути по-късно Радамел Фалкао пробва далечен удар, преминал над вратата.

Постепенно обаче Ювентус взе нещата в свои ръце и започна да търси гола. В 22-ата минута една грешка на Пауло Дибала всъщност се получи като извеждащ пас за Гонсало Игуаин, който очи в очи с вратаря опита да го прехвърли, но Камил Глик самоотвержено се върна и изчисти пред голлинията.

В 33-ата минута домакините стигнаха първи до гола. Даниел Алвеш центрира по перфектен начин за Манджукич, неговият удар с глава бе спасен от Субашич, но при добавката нападателят нямаше как да сбърка за 1:0.

До края на полувремето „бианконерите“ буквално се забавляваха на терена. В 36-ата минута Игуаин порази вратата, но голът бе отменен заради засада. Две по-късно аржентинецът имаше нов шанс очи в очи със Субашич, като този път ударът му бе спасен от вратаря.

Монако отговори с нелош шанс пред Мбапе в 42-ата минута, който от малък ъгъл отправи удар над вратата. Веднага след това обаче събитията отново се пренесоха пред другата врата, след като Дани Алвеш отне една топка пред наказателното поле и със супер пас изведе Дибала, който обаче не успя да преодолее вратаря. При последвалия корнер Субашич изби топката, но тя полетя към Дани Алвеш, който с шут от воле отбеляза страхотен гол за 2:0.

Дани Алвеш отбелязва втория гол във вратата на Монако

Този резултат до голяма степен реши всичко в сблъсъка и през второто полувреме очаквано темпото на игра спадна.

Дани Алвеш в екстаз след феноменалния си гол срещу Монако

В 67-ата минута пред Монако се откри едно от най-добрите положения в мача, след като Мбапе изскочи зад защитата и отправи удар, но отново Буфон бе последна преграда пред гола. Две по-късно Моутиньо бе оставен да напредне по аутлинията и да попаде остро за Мбапе, който отблизо вкара за 2:1. Така бе спряна серията от 689 минути и 13 поредни полувремена на Ювентус без допуснат гол в Шампионската лига.
„Бианконерите” инкасираха попадение едва за трети път в 12 мача от турнира този сезон.

Легендарният вратар на Ювентус и Италия Джанлуиджи Буфон празнува с феновете победата над Монако

В крайна сметка Ювентус триумфира като краен победител в сблъсъка с общ резултат 4:1 и вече чака победителя от другия мач между Атлетико Мадрид и Реал Мадрид, за да разбере противника си на финала в Кардиф на 3 юли. Монако не успя да стигне до финала за втори път след този през 2004 година и отпада на 1/2-финалите за трети път в четири участия, като и трите поражения са от италиански отбори.

„Щастлив съм за играчите, че стигнахме до финала, но трябва да останем съсредоточени, защото още нищо не сме спечелили. Не искам да си приписвам заслуги, а просто си върша работата със спокойствие и ентусиазъм. Обичам това, което правя, треньорството ме отпуска. Когато стресът ми дойде в повече, вероятно ще се откажа“, заяви старши треньорът на Ювентус Масимилиано Алегри.

„Имахме добра кампания в Шампионската лига и можем да бъдем доволни. За много наши играчи това бе първи шанс да се докоснат до големия футбол. Не е лесно да се достигне до полуфинал и аз съм горд от отбора. Отпадането ни бе предрешено още след първия мач. Днес започнахме добре и успяхме да притесним съперника. Получи се по-здрав физически мач. имахме възможност да отбележим и повече, но пък и доста се оголвахме при техните контраатаки. Тръгваме си с високо вдигнати глави. Техният най-млад играч бе Пауло Дибала, а той е само на 23. Ние имаме доста по-млади футболисти. Няма как да кажа, че Ювентус не заслужаваше да се класира. Следващият сезон? Той е твърде далеч. Тепърва ни остават важни мачове в Лига 1“, обстоен бе наставника на монегаските Леонардо Жардим.

„Беше ни адски трудно, независимо от преднината от 2:0 след първия мач. Ако бяхме подходили арогантно към този мач, щяхме да имаме много проблеми. Дори и така не беше лесно, но ние показахме правилната нагласа да се справим с трудностите. Стигнахме финала, но няма да кажа, че сме изпълнили първата си цел, защото да играеш на финал не значи нищо, ако не го спечелиш. Доволен съм, защото стигнах дотук в добра форма. Няма съмнение, че ако не бях в голям отбор със страхотни съотборници, вероятно нямаше да отново да съм на финал в Шампионската лига. Преди две години всички казваха, че това е последният финал в кариерата ми, като дори и аз мислех така, но трябва да вярваш в мечтите си и те могат да се сбъднат“,  убедено заяви легендата Джанлуиджи Буфон.