Акцията по претоварването на заседналия товарен кораб „Vera Su“ край местността „Яйлата“ е временно прекратена, съобщава БНР. Разтоварването започна малко след 21.30 часа снощи, но се оказа, че голяма част от торовете се изсипват в морето, което може да доведе до екологична катастрофа. 

Машината за пакетирането на азотния тор се е развалила, след което пренасянето на уреята е продължило чрез щипката на крана, като кадри, заснети през нощта, показват, че голяма част Баржата, която трябва да събира претоварения товар и да го извозва до пристанището във Варна, сутринта също е закъсала, впоследствие е била освободена. Към момента няма информация как и дали акцията ще продължи. За щастие горивото на кораба е било източено.

Торове от заседналия кораб VERA SU се изсипват в морето

Попадналият в морето азотен тор според специалистите е опасен, тъй като се отразява негативно на младото поколение риби, като причинява изсъхване на техните хриле, освен това торът предизвиква и цъфтене на фитопланктоните, което от своя страна може да доведе до заблатяване на морската вода и липса на кислород. В следобедните часове се очаква силата на вятъра в района да достигне 20 метра в секунда, което създава възможност корабът да бъде разбит в скалите.

Горивото на 32-годишният плавателен съд вече е прехвърлено. Преди това заседналият товарен кораб Vera SU бе укрепен с резервни котви за да бъде избегнато евентуално разместване на плавателния съд при влошаване на метеорологичната обстановка.

На тях се вижда как при пренасянето на азотния тор от кофата на крана опасният за екосистемата на водата товар се излива в морето.

Вчера след обяд бе извършен водолазен оглед на целия скалист район за прецизирането и поставянето на котвите и техниката. Направен бе и втори допълнителен оглед, при който бе определена и означена безопасна полоса за позициониране на 100-тония плаващ кран.

Още вчера стана ясно, че е налице замърсяване на морската вода в района на заседналия край Камен бряг кораб. Това показа анализът на взетите проби от експерти на Басейнова дирекция – Варна. Установено е завишено съдържание на нитритен азот.

Очаква се снемането на заседналия преди седмица кораб да стане факт, след прехвърляне най-малко на 500 тона от превозваните на борда 3300 т. урея.

След разтоварването, корабът ще бъде транспортиран до пристанище „Варна“, където ще остане, докато собственикът не заплати направените от държавата разходи.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук