войната на буквите

На 15 януари тръгва новият сериал на БНТ „Войната на буквите“. Той е по едноименния роман на Людмила Филипова. В 12 серии средновековната драма разказва историята на най-младия син на цар Симеон – Баян, който търси тайната на изгубените древни български букви.

Захари Бахаров и Деян Донков са в главните роли във „Войната на буквите“. Ще им партнират Теодора Духовникова, Валентин Танев, както и младите актьори Климентина Фърцова и Даниел Върбанов.

Теодора Духовникова призна, че е вдъхновена от заснетия материал.

„Чакаме с нетърпение срещата със зрителите, защото последната дума е тяхна. Сигурни сме, че този сериал ще предизвика интереса на хората – ще има такива, които ще се заровят в историческите източници, други ще се потопят в чисто художествения сюжет, но мисля, че няма да ги остави безразлични. Всичко в снимането на този сериал беше различно. Огромна радост за всеки актьор е да участва във филм в епоха, което в България не се е случвало от 40 години“, убедена е тя.

Сценарият на „Войната на буквите“

е базиран на книгата на Людмила Филипова, но не остава там. Има много персонажи, които са главни герои, чисто нови са, има съвсем други линии, допълни Духовникова.

„Сериалът стъпва на фактите, които знаем за онова време. Героите исторически са съществували, но характерът на тези герои, как взаимодействат един с друг, е разказан през чувствителността на съвременния зрител. Не искахме да играем някакви паметници и представи за някакви царе, царици и князове, а да бъдат живи, динамични, грешни, чувствени хора“, каза още тя.

„Много се вълнувахме от всички битки, от масовките, от възможността да се подготвим в конна база, където провеждахме тренировки. Нямах търпение да започнем снимките. Сега нямам търпение да гледам“, призна Даниел Върбанов.

„Моята основна цел беше да разкажа за създаването на кирилицата, наречена още българицата. За делото на Кирил и Методий, които все повече научаваме, че са били в комуникация с цар Борис, че тази азбука наистина е създадена за българския народ и впоследствие за делото на техните ученици, както и за героизма на българския народ да защити правото си да пише на български със свои букви във време, в което се е убивало за това“, сподели Филипова.

Още новини за култура – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук