Тръмп, Харис и Байдън на церемонията по почитане на паметта на жертвите от 11 септември
Тръмп, Харис и Байдън на церемонията по почитане на паметта на жертвите от 11 септември Снимка: АП

САЩ почетоха паметта на жертвите и на хората, чийто живот беше променен от атаките на 11 септември 2001 г., а тази година това беше съпътствано от политиката на предизборните кампании. Днес президентът Джо Байдън, вицепрезидентката Камала Харис и експрезидентът Доналд Тръмп застанаха заедно на „кота нула“, предаде Асошиейтед прес.

На 11 септември 2001 г. терористи на „Ал Каида“ отвличат четири самолета и извършват с тях атентати, при които загиват 2977 души. На всеки четири години тази трагедия попада в разгара на президентската кампания. Тазгодишната церемония пред Световния търговски център в Ню Йорк събра Харис и Тръмп – кандидатите на съответно демократите и републиканците, лице в лице едва часове след първият им дебат снощи.

Тръмп и кандидатът за вицепрезидент Джей Ди Ванс пристигнаха пред Световния търговски център около 8 часа сутринта и се снимаха с присъстващите. Около половин час по-късно пристигнаха Харис и Байдън, приветствани от скандирания „Камала!“ на някои от присъстващите.

Байдън и Тръмп се здрависаха, а бившият кмет на Ню Йорк Майкъл Блумбърг изглеждаше да сътрудничи за това, Харис и Тръмп да се ръкуват. След това двамата кандидати за президентския пост застанаха един до друг, с Байдън и Блумбърг помежду им, за да наблюдават отбелязването на годишнината, което започна с удрянето на камбана и минута мълчание.

Независимо от календара на предизборните кампании, организаторите на церемониите открай време се стараят фокусът да остане върху жертвите. Години наред политиците са били на „кота нула“ само в ролята на наблюдатели, като думата получават роднини, които прочитат имената на жертвите.

На някои от първите отбелязвания на 11 септември президенти и други длъжностни лица четяха поеми, части от декларацията за независимост и други текстове, но тази практика беше преустановена през 2012 г., когато Националният мемориал и музей за 11 септември взе решение церемонията да включва само четения на имената на жертвите от роднини. Политици и президентски кандидати все още имат право да присъстват на мероприятието и много от тях го правят, особено онези, които са заемали длъжности в Ню Йорк по време на атаките, като Хилари Клинтън, която по онова време е сенатор от щата Ню Йорк.

Байдън, на последното отбелязване на 11 септември за мандата си и най-вероятно за политическата му кариера, по-късно се беше отправил заедно с вицепрезидента си Харис към церемониите в щата Пенсилвания и пред Пентагона, другите две места, където „Ал Каида“ разбива похитени пътнически самолети. На националния мемориал „Полет 93“ близо до Шанксвил, Пенсилвания, беше планирано да присъства и Тръмп, съобщава БТА.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук